Na drogach wiary i miłości obecność św. Jana Pawła II w znaku relikwii stanowi wyróżnienie, a zarazem zadanie. Dlatego wierni przez jego wstawiennictwo przedstawiają Bogu swoje prośby i dziękczynienia oraz odmawiają modlitwę św. Jana Pawła II o dary Ducha Świętego. – Relikwie są wielkim darem, który stał się udziałem naszej wspólnoty dzięki życzliwości kard. Stanisława Dziwisza – mówi proboszcz ks. kan. Sławomir Wojtysek, i zapowiada, że w niedalekiej przyszłości dolna kaplica zostanie poświęcona św. Janowi Pawłowi II.
Reklama
Tego dnia słowo Boże głosił ks. kan. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który podczas studiów w Rzymie przez 7 lat miał szczęście z bliska przyglądać się, jak papież modlił się cierpiał, ponieważ był to czas ostatnich 5 lat jego pontyfikatu. Kaznodzieja przypomniał, że funkcjonuje wielu określeń św. Jana Pawła II, np. papież pielgrzym, papież misjonarz, i nawiązaniu do Liturgii Słowa podkreślił, że był on człowiekiem zanurzonym w Bogu, człowiekiem modlitwy i zawierzenia, a przede wszystkim człowiekiem otwartym na dary Ducha Świętego. Modlitwy o dary Ducha Świętego nauczył go już w dzieciństwie ojciec, a potem towarzyszyła mu w młodości, wtedy gdy został kapłanem, biskupem, kardynałem i papieżem, w całym życiu i posłannictwie. Tę modlitwę rok przed śmiercią papież Polak zapisał i pragnął, aby nigdy nie była zapomniana. Podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny przekazał ją rodakom, podczas spotkania z młodzieżą w Warszawie apelował: „Tak jak kiedyś mój rodzony ojciec włożył mi w rękę książkę i pokazał w niej modlitwę o dary Ducha Świętego, tak dzisiaj ja, którego również nazywacie ojcem, pragnę modlić się z warszawską i polską młodzieżą akademicką: o dar rozumu, o dar umiejętności, czyli wiedzy, o dar rady, o dar męstwa, o dar pobożności, czyli poczucia sakralnej wartości życia, godności ludzkiej, świętości ludzkiej duszy i ciała, wreszcie o dar bojaźni Bożej, o którym mówi Psalmista, że jest początkiem mądrości. Przyjmijcie ode mnie tę modlitwę, której nauczył mnie mój ojciec – i pozostańcie jej wierni”. W tym kontekście ks. Frukacz powiedział: – Św. Jan Paweł II miał szeroko otwarte oczy serca i patrzył właściwie na drugiego człowieka, widział pełniej i dalej, widział dobra wieczne. W ciemną noc okupacji zgłębiał życie św. Brata Alberta i św. Faustyny Kowalskiej. Dzięki Janowi Tyranowskiemu poznał dzieła św. Jana od krzyża. Wtedy odkrył miłość i powołanie do kapłaństwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W parafii św. Brata Alberta św. Jan Paweł II jest obecny w znaku relikwii, są relikwie krwi. Dlatego wierni w sposób szczególny są zaproszeni do tego, by wsłuchiwali się w jego słowa i uczyli się od niego otwartości na dary Ducha Świętego, by zachowali wiarę, a w trudnościach doświadczyli wsparcia, umocnienia i pociechy, by byli wierni Bogu i Kościołowi, by żyli – jak tak św. Jan Paweł II – tajemnicą Wieczernika, tajemnicą Ducha Świętego.
Modlitwa św. Jana Pawła II o dary Ducha Świętego.
Duchu Święty, proszę Cię
o dar Mądrości do lepszego poznawania Ciebie i Twoich doskonałości Bożych,
o dar Rozumu do lepszego zrozumienia ducha tajemnic wiary świętej,
o dar Umiejętności, abym w życiu kierował się zasadami tejże wiary,
o dar Rady, abym we wszystkim u Ciebie szukał rady i u Ciebie ją zawsze znajdował,
o dar Męstwa, aby żadna bojaźń ani względy ziemskie nie mogły mnie od Ciebie oderwać,
o dar Pobożności, abym zawsze służył Twojemu Majestatowi z synowską miłością,
dar Bojaźni Bożej, abym lękał się grzechu, który Ciebie, o Boże, obraża.