Reklama

Polska

41. spotkanie sekretarzy generalnych episkopatów Europy

[ TEMATY ]

Kościół

ARTUR STELMASIAK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z udziałem ponad 40 delegatów z ponad 30 krajowych konferencji biskupich naszego kontynentu oraz zaproszonych gości z innych regionów rozpoczęło się 27 czerwca w Warszawie 41. spotkanie sekretarzy generalnych krajowych episkopatów Europy. Obrady, które przebiegają pod hasłem „Wiara i nadzieja. Odpowiedź Kościoła na «kryzys» człowieka”, potrwają do 30 bm. i zakończą się Mszą św., której w stołecznej katedrze św. Jana przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Spotkanie rozpoczęło się odmówieniem Modlitwy Pańskiej i odśpiewaniem hymnu „Salve Regina”, po czym jego uczestników powitał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP), metropolita przemyski abp Józef Michalik.

Zapoznał gości pokrótce z bieżącą sytuacją Kościoła i niektórymi problemami społecznymi naszego kraju, zwracając uwagę zwłaszcza na takie wyzwania i problemy, jak m.in. nie zawsze pomyślnie układające się stosunki z państwem, sprawy bezrobocia i emigracji, zwłaszcza młodych ludzi. Mówiąc o swojej archidiecezji, podkreślił, że z jednej strony styka się ona z tymi samymi problemami, co reszta kraju, z drugiej zaś nadal utrzymuje się tam żywa wiara i jest wysoki stopień praktyk religijnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup, który jest jednym z dwóch wiceprzewodniczących Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) – głównego organizatora tego spotkania – wiele uwagi poświęcił również stosunkom z grekokatolikami. Zaznaczył, że właśnie w jego archidiecezji mieszka największe ich skupisko i dodał, że obecnie przebywa w Polsce oficjalna delegacja Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) ze swym zwierzchnikiem, arcybiskupem większym kijowsko-halickim Swiatosławem Szewczukiem na czele. Jutro obaj hierarchowie podpiszą w imieniu swych Kościołów podpiszą wspólną deklarację z okazji 70. rocznicy tragedii na Wołyniu, wzywającą do pojednania Polaków i Ukraińców – podkreślił przewodniczący episkopatu Polski.

Reklama

Z kolei sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak przekazał wszystkim pozdrowienia od metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, który – jak zaznaczył mówca – nie mógł przybyć osobiście, gdyż uczestniczy w nabożeństwie przebłagalnym za ofiary zbrodni wołyńskiej w stołecznej cerkwi greckokatolickiej.

Biskup przypomniał cel i temat tego spotkania, którym są sprawy nowej ewangelizacji na naszym kontynencie, zwłaszcza w świetle adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Europa”, ogłoszonej przez Jana Pawła II równo 10 lat temu, 28 czerwca 2003. Mówca zwrócił też uwagę, że spotkanie to odbywa się w Warszawie, w której błogosławiony papież powiedział w 1979, że człowiek nie może do końca zrozumieć samego siebie ani swej godności i powołania bez Chrystusa. Zdaniem sekretarza episkopatu Polski, tamte słowa, wypowiedziane ponad 30 lat temu, „dotyczą również Europy, która nie jest w stanie zrozumieć samej siebie bez Chrystusa, będącego żywą nadzieją dla naszych Kościołów i naszych narodów”.

Następnie wykład „Od «Ecclesia in Europa» do Roku Wiary: 10 lat nowej ewangelizacji w Europie” wygłosił wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) bp Virgil Bercea z Rumunii. Uczestniczył on w II zgromadzeniu specjalnym Synodu Biskupów dla Europy w 1999 i w ubiegłorocznym Synodzie Biskupów nt. nowej ewangelizacji.

W obszernym wystąpieniu, wychodząc od ujęcia antropologicznego, przedstawił blaski i cienie obecnej sytuacji na naszym kontynencie, starając się przy tym ukazać, jaką wizję człowieka przedstawia nam dzisiaj Europa. „Próbując wejść w dzisiejszą fenomenologię antropologiczną, zdajemy sobie sprawę z różnorodności problemów tego kontynentu i z wielkiego kryzysu, jaki dzisiaj przeżywa” – powiedział biskup diecezji Oradea Mare. Zauważył, że „coraz bardziej brakuje wizji przyszłości, wszyscy stają się więźniami teraźniejszości a ludzie tracą poczucie historii”.

Reklama

Zamiast pragnienia wzrastania i spoglądania daleko przed siebie mamy do czynienia z namiętnościami i emocjami, które wypróbowuje się w naszych czasach. „Uczestniczymy w rozpadzie kultury rodziny i dobra wspólnego, które zastępuje egocentryzm” – ubolewał prelegent.

Podsumowując swe wystąpienie zauważył, że ciężki kryzys gospodarczy, „wywołujący ogromne szkody”, ma głębokie korzenie i nie wziął się sam z siebie. „Gospodarka świata, przeżywającego globalizację, weszła w wielki kryzys, kultura wkroczyła w etap postmodernizmu, duchowość osoby ludzkiej szuka nowych ujęć, a wstrząsy społeczne i oczekiwania ludzi nie odpowiadają możliwościom” – stwierdził bp Bercea.

W tej perspektywie Kościół jest wezwany do niesienia swego przesłania nadziei, którą jest Jezus Chrystus, o czym przypomina adhortacja „Ecclesia in Europa” – snuł swe rozważania hierarcha rumuński. Zaproponował „wyjaśnienie podstawowych treści wiary i kultury (...), wspieranie i przyczynianie się do poznawania, szerzenia i wypełniania nauczania papieskiego dotyczącego nowej ewangelizacji”.

Trzeba zapoznawać się i popierać różne bieżące inicjatywy w tym zakresie, ekumenizm duchowy oraz docenianie żywej obecności katolickich Kościołów wschodnich – proponował wiceprzewodniczący ComECE. Dodał, że konieczne jest również poznawanie i podejmowanie wyzwania innych religii, które stało się palącą potrzebą wskutek emigracji z ostatnich dziesięcioleci oraz korzystanie ze współczesnych środków przekazu jako narzędzi dla nowej ewangelizacji.

Rada Konferencji Biskupich Europy - organizator spotkania w Warszawie - powstała w 1971 i obecnie skupia 33 episkopaty krajowe, reprezentowane przez ich przewodniczących, oraz arcybiskupów Luksemburga i Monako, arcybiskupa maronickiego z Cypru, biskupów Kiszyniowa i greckokatolickiego z Mukaczowa. Przewodniczącym Rady jest od 2006 prymas Węgier kard. Péter Erdő, a dwoma wiceprzewodniczącymi są kard. Angelo Bagnasco z Włoch i abp Józef Michalik z Polski. Sekretarzem generalnym jest ks. Duarte da Cunha z Portugalii. Siedziba Sekretariatu CCEE mieści się w szwajcarskim St. Gallen.

2013-06-28 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

FURCA – Świeccy dla kapłanów

Niedziela Ogólnopolska 18/2016, str. 22-23

[ TEMATY ]

Kościół

ksiądz

Archiwum fundacji

Polscy księża wyjeżdżający na studia do Rzymu potrzebują naszej pomocy

Polscy księża wyjeżdżający na studia do Rzymu potrzebują naszej pomocy

– Gdy dwa lata temu wraz z grupą osób różnych stanów i zawodów tworzyliśmy fundację mającą wspierać edukację księży z Polski w Rzymie, mieliśmy przed oczyma jasną prawdę: duchowni w sposób szczególny potrzebują rzetelnej formacji, wszechstronnego wykształcenia, mocnych argumentów, by głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie – wspomina Maciej Mazurkiewicz, prezes Fundacji Rzymskiego Centrum Akademickiego (FURCA), szczęśliwy mąż i ojciec trzech synów, inżynier, przedsiębiorca

Skoro dbam o jak najlepszą edukację swoich dzieci, bo wierzę, że w ten sposób im pomagam, podobnie staram się traktować swoich duszpasterzy. Przecież oni uczą się i pracują również dla mnie, a za dobrą pracę należy się dobra zapłata. Tak wyrażam im swoją wdzięczność za ich święte powołanie do kapłaństwa – dodaje Maciej Mazurkiewicz. – Zależy nam na tym, by świeccy autentycznie czuli się odpowiedzialni za kapłanów i tę odpowiedzialność konkretyzowali: modlitwą, umartwieniem i w miarę możliwości wsparciem materialnym. Fundacja stara się zdobyć środki na stypendia dla polskich księży, którzy podejmą studia na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie (PUSC), aby po powrocie do kraju pracować dla dobra Kościoła w miejscu, które wskażą im biskupi diecezjalni. Do czasu powstania FURCA księża z Polski korzystali ze stypendiów fundowanych w innych krajach. Nadszedł czas, byśmy wzięli sprawę w swoje ręce i sami zaczęli pomagać – mówi Mazurkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

[ TEMATY ]

św. Rita

Archiwum

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Margherita (której skrócona forma Rita stała się w praktyce jej nowym imieniem) urodziła się w 1367 r. w Cascii w środkowych Włoszech. Wbrew swojej woli musiała poślubić Ferdinando Manciniego, któremu urodziła dwóch synów. Gdy jej brutalnego i awanturniczego małżonka zamordowano w 1401 roku, obaj jej synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie były mordercami, ale synowie zginęli w 1402 roku. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom. Chciała wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianów w Cascia, ale nie przyjęto jej. Tradycja mówi, że w nocnym widzeniu ukazali się jej święci Jan Chrzciciel, Augustyn i Mikołaj z Tolentino, którzy zaprowadzili ją do bram zakonnych. Po wielokrotnych odmowach Ritę ostatecznie przyjęto do zakonu w 1407 r.

CZYTAJ DALEJ

Poczta watykańska uczciła 150. rocznicę urodzin Guglielmo Marconiego

2024-05-22 08:59

[ TEMATY ]

historia

Guglielmo Marconi

Włodzimierz Rędzioch

Ukazał się specjalny znaczek z podobizną wynalazcy radia.

Aby uczcić 150. rocznicę urodzin Guglielmo Marconiego, Watykan wraz z Suwerennym Zakonem Rycerskim Maltańskim wydał specjalny, rocznicowy znaczek. Watykan zawdzięcza geniuszowi Marconiemu „Statio Radiophonica Vaticana” (Radio Watykańskie), klejnot technologii zbudowany przez niego w 1931 roku w ciągu zaledwie dwóch lat na osobistą prośbę papieża Piusa XI. Gdy na mocy Paktów Laterańskich powstało Państwo Watykańskie Papież chciał zbudować najnowocześniejszą stację radiową, dzięki której informacje i papieskie magisterium docierałyby nawet do odległych zakątków świata. „Z pomocą Boga, który tak wiele tajemniczych sił natury oddaje do naszej dyspozycji przygotowałem to narzędzie, aby wierni na całym świecie czerpali pokrzepienie słuchając głosu Ojca Świętego” – mówił Guglielmo Marconi, kiedy papieska rozgłośnia rozpoczynała swoją działalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję