Reklama

Czego młodzi oczekują od Kościoła?

Niedziela wrocławska 38/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspokojne przedpołudnie odbieram telefon. Wydaje się, że wszystkie sprawy na dziś powoli się domykają i można planować wieczór i dni następne. Jednak rozmowa telefoniczna nie pozwala na taki błogostan, gdyż pada w niej bardzo ważne pytanie:

Czego młodzi oczekują od Kościoła?

Pytanie jest ważne, gdyż dotyczy przyszłości młodych i Kościoła oraz tego co najważniejsze - zbawienia. Co więcej? Zarówno Kościół - a szczególnie duszpasterz młodzieży, jak i młodzi powinni nie tylko takie pytanie zadawać, ale przede wszystkim znać na nie odpowiedź.
Szybko zdałem sobie sprawę, jak trudne jest to pytanie. Jak wniknąć w sposób myślenia młodego pokolenia, mając dawno za sobą młodzieńcze lata? Jak rozumieć styl życia młodych w świecie, który doświadcza wielkiego przyśpieszenia i zmian technologicznych i mentalnych. Trzeba więc najpierw o to zapytać młodych.
Taką próbę podjęła niedawno grupa socjologów, pytając o potrzeby duchowe w różnych przedziałach wiekowych. Katoliccy naukowcy nie spodziewali się zbyt optymistycznych wniosków w grupie gimnazjalistów i licealistów. Jednak owoc ich badań przynosi odpowiedź bardzo trudną dla Kościoła, rodziców i wychowawców. Poziom potrzeb duchowych jest bliski zeru. Ten brak oczekiwań i poszukiwań duchowych jest zapewne spowodowany tempem życia, jego technicyzacją, nasyceniem codzienności „gadżetami”(komputery, Internet, telefony i gry). Gdy mówimy młodemu człowiekowi o Bogu, zbawieniu, wartościach - często nie odrywa oczu od monitora i klawiatury. W tej postawie jest jednak ukryta potrzeba i oczekiwanie. Zadaniem rodziców, wychowawców, księży i katechetów jest obudzenie sfery ducha. Nauczenie jak potrzeby duchowe odkrywać i zaspokajać. I w wielu sytuacjach się to udaje (spotkania młodzieży, dobre rekolekcje, pielgrzymki).
Mam świadomość, że na co dzień jako duszpasterz młodzieży i studentów spotykam się z tymi, którzy szukają odpowiedzi na pytania w sferze ducha. Mam świadomość, że nie stanowią oni wśród swoich młodych rówieśników większości. Podjąłem jednak próbę zadania im pytania: Czego oczekujesz od Kościoła?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Odpowiedzi młodych

AŚKA Z WROCŁAWIA (od ŚDM w Kolonii zaczęła przychodzić na spotkania w DDM) odpowiada rzeczowo:
- Dla moich rówieśników Kościół to duchowni, którzy powinni być wzorem i mentorami, przewodnikami. Kościół powinien, według młodych, dostosowywać się do współczesnych realiów, być bardziej liberalny, otwarty na zmiany. Myślę, że w konserwatyzmie Kościoła tkwi jego siła, ale chciałabym żeby nie był instytucją z listą zasad, ale wspólnotą ludzi, którzy z duchownymi w roli przewodników, będą się żywo angażowali w życie tej wspólnoty. Oczekuję też od Kościoła (czyli księży), by mniejszą wagę przywiązywał do tradycji i obowiązków, a większą do samej wiary, tak żeby wierni uczestnictwo w cotygodniowej Eucharystii traktowali jak łaskę, a nie przymus.

DAGMARA nie mieszka we Wrocławiu i dojeżdża do szkoły każdego dnia (do DDM trafiła też po ŚDM, ale ma również doświadczenia grupy młodych ze swojej parafii):
- Myślę, że część młodych ludzi uważa Kościół, jako nieatrakcyjny i nudny. Z drugiej zaś strony wiem, że często tacy ludzie w pewien sposób oczekują wysłuchania ich problemów. Moi rówieśnicy są często zwyczajnie zagubieni. Potrzebują swego rodzaju zainteresowania i poczucia „przydatności”, także w Kościele. Pewności, że Kościół jest dla KAŻDEGO, nie tylko dla „porządnych” i „ułożonych” ludzi.

SŁAWEK ma bardziej męskie spojrzenie i oczekiwania (przyjechał do Wrocławia na studia z okolic Częstochowy; ma już doświadczenie wspólnoty):
- Oczekuję świadectwa swoich rówieśników. Młodzieży w kościele, a nie tylko babć i dziadków. Kościoła Miłości, a nie biurokracji (często taki wizerunek jest kreowany w mediach). Zrozumienia. Prawdziwej wiary, sensu. Jeżeli śpiewamy na chwałę Chrystusowi, a ludzie w kościele, którzy to śpiewają wyglądają na zmęczonych i znudzonych to wcale mnie to nie przekonuje, że z wiary radość płynie i że to ma sens. Przydałoby się więcej takich mszy ze scholą, która naprawdę się cieszy, że śpiewa na cześć Pana, wyraża to i daje świadectwo) nabożeństw i mszy adresowanych do młodych. Księży, którzy nie będą się chować za amboną i zza ołtarza grzmieć, ale takich, którzy poza Msza przyjdą, pogadają, no... takich jak JP II. Wyjaśnienia Ewangelii - nie wiem jak inni, ale dla mnie niesamowite jest jak ktoś zaczyna na kazaniu wyjaśniać Ewangelię i okazuje się, że pod skórą tekstu jest krew treści.

Reklama

MONIKA jest najmłodsza wśród tych, którzy odpowiedzieli (zadomowiła się już w swoim liceum i od pół roku przychodzi na spotkania wspólnoty modlitewnej):
- Według mnie młodzież oczekuje od Kościoła wsparcia w trudnych wyborach własnej drogi. Myślę, że organizowanie Dni Młodzieży jest bardzo ważne. Młodzi ludzie mogą czuć bardziej więź z innymi ludźmi oraz obecność Boga. Młodzi też potrzebują przykładu, bo często świat pokazuje mody, które nie są dla nich dobre.

Na kilka minut przed północą dostałem jeszcze e-maila od GOSI (zaczyna studiować i to brzmi dumnie; intensywniej w duszpasterstwie od roku):
- Szukam w Kościele drogi do prawdy, drogi do dojrzałości, wierności w miłości wobec Boga w Trójcy Jedynego w moim życiu, umacniania. Wierzę, że to właśnie w Kościele znajdę ślad, którym mogę podążać, by moje postępowanie, decyzje podobały się Bogu i w Nim miały swoje źródło. Chciałabym żeby Kościół, zjednoczony w Świętym Duchu, nauczył mnie słuchać i szukać woli Ojca.
Jak podsumować te wypowiedzi? Na pewno są oczekiwania. Jasne, wyraźne i konkretne. Kościół ma być dla młodego człowieka wspólnotą - miejscem bliskim, otwartym i dającym zrozumienie. Wspólnotą wiary i wartości - ma uczyć jak żyć godnie, mówić o Chrystusie i głosić Ewangelię. Ma być miejscem świadectwa życia - nie tylko wielkich słów, ale raczej codziennej miłości.
Czego młodzi oczekują od Kościoła? By był Kościołem - wspólnotą uczniów Jezusa Chrystusa, wspólnotą zbawienia i świadectwa. By wskazywał głębszy sens życia, pomagał w podejmowaniu właściwych decyzji i umacniał w trudnościach. Oczekiwania są duże ale Kościół nie jest po to by równać w dół. Kościół jest po to, by uczyć żyć dla miłości.

2008-12-31 00:00

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: W jakiego Boga wierzę?

2024-05-24 08:42

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Jeżeli czasem czujesz się jak chrześcijanin na cyrkowej arenie Nerona, jeżeli czujesz, że padasz i nie ma dla ciebie szansy, to wyobraź sobie, że nagle z trybuny na arenę wchodzi ktoś – ktoś, kto chce Ci pomóc i Cię uratować.

Taka historia wydarzyła się naprawdę i to całkiem niedawno – ojciec wszedł na stadion, aby uratować syna. Ta historia dzieje się także każdego dnia. Nasz Bóg Ojciec schodzi z trybuny, by być blisko, by nas podnosić, by nas prowadzić. Co oznacza, że "Bóg jest straszliwy" – to nie tylko przerażenie, ale głęboki respekt i podziw, podobny do tego, jaki budzą majestatyczne Tatry. Boża wszechmoc, choć budzi lęk, jest również pełna miłości i troski. Poruszająca jest historia sprintera Dereka Redmonda, który doznał kontuzji podczas biegu, a jego ojciec wkroczył na tor, aby pomóc mu ukończyć wyścig. To obraz tego, jak Bóg, nasz wszechpotężny Ojciec, wspiera nas w najtrudniejszych chwilach. Odcinek ten porusza również temat Bożego dziedzictwa, o którym mówi święty Paweł w Liście do Rzymian – jako dzieci Boga, jesteśmy Jego dziedzicami i współdziedzicami Chrystusa. Ksiądz Marek podkreśla, jak ważne jest, abyśmy pogłębiali naszą więź z Bogiem i odczuwali Jego bliskość w naszym codziennym życiu. Na zakończenie, ksiądz Marek Studenski dzieli się anegdotami z życia księdza profesora Józefa Tischnera, pokazując, jak Bóg potrafi dostrzegać w nas dobro i jak wielką radość daje dzielenie się nią z innymi. Ten odcinek to pełna inspiracji rozmowa, która pomoże Ci lepiej zrozumieć Bożą naturę i Jego nieskończoną miłość do nas.

CZYTAJ DALEJ

Nowi proboszczowie. Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

2024-05-24 09:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

fot. Wojciech Łączyński/archwwa.pl

W czasie uroczystości w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich nowi proboszczowie złożyli przysięgę i wyznanie wiary oraz złożyli podpisy pod dekretami, które wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Nowi proboszczowie obejmą parafie 24 czerwca. Publikujemy listę zmian.

Kard. Nycz wręczył dekrety ośmiu nowym proboszczom, z których jednego skierował do nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach. Ponadto mianował nowego dyrektora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek w Konstancinie-Jeziornie. Na uroczystości zabrakło nowego proboszcza parafii św. Tomasza, ks. Eryka Czarneckiego, który odbierze dekret w późniejszym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Papież podczas I Światowych Dni Dzieci: wiara daje szczęście

Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, bo wierzymy – powiedział Papież Franciszek do dzieci w homilii podczas pierwszych Światowych Dni Dzieci, w których uczestniczą przedstawiciele 101 krajów. Dodał, że wiara daje nam szczęście. Zwrócił się także z prośbą do dzieci: „módlcie się o pokój, aby nie było wojen”.

Pierwsze Światowe Dni Dzieci wypadają w tym roku w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. W homilii do dzieci Papież skupił się na wyjaśnieniu roli trzech Osób Boskich. Podkreślił, że Bóg jest jeden, ale w trzech Osobach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję