Reklama

Zagrali pozytywnie

Sześć wyróżnień oraz nagrodę Biskupa Świdnickiego przyznano siedmiu zespołom i solistom, którzy w sobotę 25 października uczestniczyli w IV Wałbrzyskim Przeglądzie Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podkreślają organizatorzy - Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie „Ludzie Jana Pawła II”, Urząd Miasta Wałbrzycha, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wałbrzychu i Miejski Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. - pomysł zorganizowania imprezy zrodził się po śmierci papieża Jana Pawła II.
- Chcieliśmy oddać mu hołd, a jednocześnie złączyć w jednym śpiewie grupy, zespoły, schole, chóry, solistów i wszystkich śpiewających z Wałbrzycha i okolic - mówili.
W tym roku w szranki stanęło 25 wykonawców.
- W zeszłym roku w naszej diecezji rozpoczęła się i trwa nadal peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego, dlatego tegorocznym hasłem przeglądu było „Miłosierdzie Boże” - wyjaśnia Marzena Todorowska-Kieć, specjalista ds. Marketingu Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.
Imprezie, zorganizowanej po raz czwarty, patronowali - bp Ignacy Dec oraz prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski. Patronem medialnym była redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
Do przeglądu mogły zgłaszać się zespoły szkolne, schole, chóry, zespoły instrumentalno-wokalne, osoby w różnym wieku, które zaprezentowały słuchaczom bogaty repertuar. Jedną z pieśni wykonywanych podczas przeglądu była pieśń o tematyce Miłosierdzia Bożego. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie kategorie: schole, zespoły, soliści dziecięcy oraz schole, zespoły, soliści młodzieżowi i dorośli.
- Każdy z uczestników otrzymał płytę CD z zarejestrowanymi utworami, których mogliśmy wysłuchać na ubiegłorocznym przeglądzie oraz okolicznościową plakietkę i dyplom - mówi dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury Jarosław Buzarewicz. - Tegoroczny przegląd również zostanie zarejestrowany. Wydamy kolejną już płytę, utwory zostaną zamieszczone na stronie „Pozytywnego Grania”. To duże wyróżnienie dla zespołów biorących udział w przeglądzie, stąd tak duże zainteresowanie naszą imprezą.
Podczas przeglądu odbyły się konkursy związane tematycznie z peregrynacją Obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji świdnickiej.
„Pozytywne Granie” rozpoczęło się uroczystą Mszą św., której przewodniczył bp Adam Bałabuch.
- Bardzo cieszy mnie widok tylu młodych ludzi, zaangażowanych w chrześcijańskie śpiewanie - mówił Ksiądz Biskup do uczestników przeglądu. - Wierzę, że impreza ta z roku na rok będzie się rozwijać.
Prezentacji zespołów przysłuchiwało się jury, które wyłoniło po trzech najlepszych wykonawców w każdej kategorii. Na zwycięzców czekały okolicznościowe statuetki. Swoje wyróżnienia przyznali także: Prezydent Wałbrzycha i Biskup Świdnicki.
- Mamy małą tremę, ale myślimy, że wszystko pójdzie dobrze - mówiły przed swoim występem dziewczęta z zespołu dziecięcego z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30 w Wałbrzychu.
- Zaśpiewamy dwie pieśni: „Nie bój się uwierzyć w cud” oraz „Wyrusz w drogę” - zapowiadali członkowie zespołu „Kamyczki”, działającego przy parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu.
Obu zespołom poszło wyśmienicie - zdobyli wyróżnienia.
Jury postanowiło wyróżnić: zespół „Kamyczki” z parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego, chór „Magnificat” z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu, scholę „Exaudimus” z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju, zespół dziecięcy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30, scholę przy parafii Świętych Aniołów Stróżów oraz zespół wokalny „Brzdące” z PSP nr 37. Wyróżnienie biskupa świdnickiego Ignacego Deca otrzymał zespół ze szkoły Sióstr Niepokalanek.
Chór „Magnificat” powstał w styczniu 2005 r. Działalność rozpoczął od przygotowań do Triduum Paschalnego, podczas którego śpiewał razem z zespołem „Engaddi”. Do chóru należą osoby z parafii pw. sw. Franciszka z Asyżu, ale nie tylko. Składa się głównie z kobiet (soprany i alty). Chór śpiewa na ważnych uroczystościach parafialnych, co roku przygotowuje wraz z zespołem „Engaddi”, scholą „Vincentem” i parafianami Triduum Paschalne, zawsze śpiewa podczas procesji Bożego Ciała przy poszczególnych ołtarzach, często śpiewa podczas Mszy św. niedzielnych. Chór zawsze bierze też udział w Wałbrzyskim Przeglądzie Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie” - w tym roku występował tam z sukcesem.
Wyróżniona schola „Exaudimus” działa przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju, gdzie proboszczem jest ks. inf. Józef Strugarek. Zespół przygotowany przez Izabelę Brodzińską w czasie przeglądu zaśpiewał piosenkę Mieczysława Szcześniaka „Twoje miłowanie” oraz wykonał „Składankę Alleluja”.
Z nagrody cieszyły się też dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37 w Wałbrzychu.
- Zespół 37 „Brzdąców” istnieje już bardzo długo, od ponad 7 lat - mówi opiekun, Agnieszka Serafin. - Mamy bardzo zdolne dzieci. Śpiewają u nas uczniowie z klas IV-VI, spotykamy się regularnie na próbach. Zaraziłam ich moją muzyczną pasją i teraz widać tego efekty.
W czasie przeglądu nagrodę zdobyła również schola przy parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów. Grupa kierowana przez Piotra Kwiatkowskiego wykonała wiązankę piosenek do słów i muzyki ks. Pawła Szerlowskiego oraz pieśń „Miłosierdzie jak słońce”.
- Do występu podchodziłem bez tremy, więcej obaw miały dziewczęta z zespołu - śmieje się Paweł Kobiałko, opiekujący się zespołem „Kamyczki”.
Grupa powstała w 1999 r., najpierw jako schola młodzieżowa. Nazwę „Kamyczki” przyjęła w 2001 r., a od 2004 r. do zespołu dołączyły też dzieci. Obecnie w zespole śpiewa 10-12 osób, najmłodsza wokalistka - Patrycja - ma 10 lat.
- To nasz pierwszy sukces na „Pozytywnym Graniu”, dlatego bardzo się cieszymy - mówi Paweł Kobiałko. - Teraz będziemy chcieli przygotować koncert kolęd w naszym kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego.
Z wyróżnienia dumna jest też Marta Przyślewicz-Chruszcz, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30 w Wałbrzychu.
- W szkole nie mamy regularnego zespołu, skład grupy jest płynny - opowiada. - Najpierw musieliśmy znaleźć dzieci, które będą chciały spotykać się, by uczyć się śpiewu, potem dobrać odpowiedni repertuar. Na przegląd przygotowaliśmy rytmiczne piosenki, zdopingowaliśmy też publiczność do tego, by śpiewała razem z nami refren. To przyniosło efekty.
Furorę podczas przeglądu zrobiły dziewczęta z Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu.
- Było nam bardzo miło usłyszeć werdykt jury - mówi s. Anna Jarząbek, dyrektor szkoły. - Reprezentowały nas dwie grupy: dziewczęta z gimnazjum oraz z liceum. Młodsze dopiero zaczynają, a licealistki też po raz pierwszy wystąpiły w tym składzie. Sukces zawdzięczają odrobinie talentu i pracy włożonej w przygotowanie piosenek oraz staraniom opiekuna - Anny Mansfeld. Mieć tak utalentowanego człowieka, który potrafi poprowadzić zespół, to prawdziwy dar Boży.
Tegoroczna edycja przeglądu zakończyła się sukcesem. Jej organizatorzy już dziś zapraszają na kolejną edycję „Pozytywnego Grania”, w październiku 2009 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeciwności pacjentów onkologicznych w walce o życie

2025-05-21 16:58

[ TEMATY ]

zdrowie

lekarz

Adobe Stock

W ciągu ostatniej dekady leczenie nowotworów przeszło prawdziwą rewolucję, która radykalnie zmieniła rokowania wielu pacjentów. Nowotwory, które kiedyś były wyrokiem, dziś stają się chorobami przewlekłymi. Choć leczenie onkologiczne jest coraz skuteczniejsze, nadal wiąże się z istotnymi skutkami ubocznymi i toksycznością, które mogą wpływać na jakość życia pacjenta. Wielu pacjentów chce świadomie i bezpiecznie wspierać swój organizm w walce z chorobą korzystając z potencjału medycyny komplementarnej. Dziś różne grupy interesu chcą odebrać im tę szansę.

Julia jeszcze jako nastolatka zachorowała na nowotwór mózgu. Diagnoza brzmiała strasznie: „gwiaździak drugiego stopnia, nieoperacyjny”. Dla Julii i jej mamy był to szok. Dotąd była aktywną nastolatką, uprawiała sport, lubiła taniec i pływanie. Choroba wywróciła ich życie do góry nogami. Po wielu miesiącach diagnozy trafiła do jednego z warszawskich szpitali, gdzie rozpoczęła chemioterapię. Bardzo szybko z wysportowanej nastolatki zmienia się nie do poznania. Miała problem z apetytem, schudła, często wymiotowała, wypadły jej włosy. Z dnia na dzień jej stan się pogarszał, a dotychczasowa terapia nie przynosiła oczekiwanych rezultatów. Z dnia na dzień jej ciało było coraz słabsze, jednak coraz silniejsza była chęć życia. – Nie chciałam rezygnować z leczenia konwencjonalnego, ale przez ogromne osłabienie organizmu nie byłam w stanie normalnie funkcjonować. Przede mną była studniówka i przede wszystkim matura. Nie chciałam rezygnować z życia – wspomina Julia.
CZYTAJ DALEJ

Mediolan: Credo na drewnianej tabliczce z VI wieku

2025-05-27 19:12

[ TEMATY ]

Mediolan

Credo

Vatican Media

Wygląda jak niewielki, prosty tablet, ale niesie słowa niezmienne od wieków. Na Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca w Mediolanie zaprezentowano drewnianą tabliczkę z VI wieku z wyrytym po grecku tekstem Credo. Okazją do wyjątkowej ekspozycji jest 1700-lecie Soboru Nicejskiego.

Tabliczka z VI wieku zawiera tekst Symbolu Nicejskiego – wyznania wiary, które z niewielkimi zmianami chrześcijanie na całym świecie recytują do dziś podczas Mszy świętej. Grecki tekst zapisany kursywą majuskułową, choć nieco zniekształcony przez czas i językowe uproszczenia, ukazuje siłę tradycji, która przetrwała wieki. Słowa o „Bogu prawdziwym z Boga prawdziwego” i Chrystusie „współistotnym Ojcu” mają na tej tabliczce ten sam wydźwięk, co w ustach wiernych XXI wieku.
CZYTAJ DALEJ

Zmiana w MWSD we Wrocławiu. Seminarium świdnickie i legnickie tworzą własny ośrodek formacyjny.

2025-05-28 17:09

ks. Łukasz Romańczuk

MWSD we Wrocławiu

MWSD we Wrocławiu

Podczas święceń kapłańskich w diecezjach: świdnickiej i legnickiej czytane były komunikaty na temat formacji w seminariach tych diecezji. Z informacji wynikało, że od 1 lipca br. kończy się dotychczasowy trzyletni model współpracy Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu z Wyższymi Seminariami Duchownymi w Legnicy i Świdnicy. Potwierdził to dzisiejszy komunikat Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej podpisany przez ks. Jacka Froniewskiego, wikariusza generalnego oraz kanclerza kurii.

Z komunikatu dowiadujemy się, że bp legnicki - Andrzej Siemieniewski oraz bp świdnicki Marek Mendyk postanowili, że ich seminaria utworzą nowy ośrodek formacyjny - Zostanie on zorganizowany w gmachu seminarium franciszkańskiego przy Alei Kasprowicza we Wrocławiu - czytamy oraz: „Trzy lata pozwoliły nam, jako wspólnocie diecezjalnej, przemyśleć nasze potrzeby, określić cele, do których powinna zmierzać formacja seminaryjna, a także zdefiniować kierunek nabierania tożsamości diecezjalnej przez naszych alumnów”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję