Reklama

60 lat Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (1948-2008)

Jak legendarny Feniks z popiołów się odradzał, tak podobnie 20.03.1948 r. powstała Akademia Lekarska w Szczecinie z odziałem lekarskim, a w ramach tego wydziału - oddział stomatologiczny, jako trzecia wyższa uczelnia po Wyższej Szkole Handlowej i Szkole Inżynierskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po strasznej wyniszczającej wojnie i tragedii ludzkiej pozostały wspomnienia i zdjęcia pionierów Szczecina, przedstawiające okropny obraz ruin, zgliszcz, szkieletów domów. I w takiej to nieustabilizowanej atmosferze zaczynało się życie wyższej uczelni.
25.11.1948 r. po uroczystej inauguracji roku akademickiego rozpoczęły się zajęcia od 4. roku z 59 studentami, 9 profesorami, 29 adiunktami. Profesorowie i studenci przybyli z wielu zakątków Polski i świata, a przede wszystkim z: Lublina, Poznania, Krakowa i Gdańska, wychowani w duchu twórczości Wielkich Wieszczów i powstań narodowych oraz w świętej wierze swoich przodków, którym wojna zabrała szczęśliwe dzieciństwo i młodość, często sieroty i półsieroty, ale nie złamała patriotycznego ducha i wiary w budowanie lepszej przyszłości. Wielu z nich powróciło z Syberii oraz zniewolonych i utraconych Kresów Wschodnich.
Przejmująco wysłuchuję pierwszych absolwentów Alma Mater, p. dr n. med. Mieczysław Brykczyński, znakomity chirurg dziecięcy, pochodzi z ziemi stanisławowskiej, siwiutki jak gołąbek z pyszną brodą, przypomina z obrazów wizerunki starożytnych świętych. Towarzyski, pełen wspaniałego humoru opowiada o pierwszych krokach na uczelni, o 4-letnim lekarsko-naukowym pobycie w Algerii, przedstawia swojego autorstwa bardzo udane rysunki - widoczki z życia tubylców i krajobrazy Północnej Afryki.
Pan dr Dawid Fuchs opowiada jak w 1936 r. ukończył z wyróżnieniem liceum humanistyczne z greką i łaciną w Stanisławowie. Po krótkiej przerwie podjął studia medyczne we Lwowie. Po tragicznym wrześniu 1939 r. wcielony do Armii Czerwonej. Jak wszystkich wcielonych z Kresów Wschodnich uważanych za „niebłagonadiożnych” deportowano w głąb Rosji. Z Syberii dostał się nad Okę, gdzie zostaje żołnierzem I Armii Wojska Polskiego w dywizji im. Gen. Tadeusza Kościuszki. Walczy pod Lenino, na Wale Pomorskim, w zdobywaniu Berlina. Z Lublina wraz z pierwszym rektorem uczelni prof. Jakubem Węgierko zostaje studentem 4. roku Akademii. W 1950 r. otrzymuje zaszczytny dyplom lekarza medycyny jako drugi w historii uczelni. Wcielony ponownie do wojska jako specjalista chorób wewnętrznych do pójścia na emeryturę przepracował w wojskowym szpitalu w Wałczu.
Pani prof. Halina Pilawska, pełna młodzieńczej energii, barwnie opowiada, jak w roli łączniczki walczyła w bohaterskim i tragicznym Powstaniu Warszawskim. Szczęśliwy los na zawsze związał ją z macierzystą uczelnią. Kierowała kilkoma Zakładami: Propedeutyki, Pediatrii, Higieny, Medycyny Społecznej, Epidemiologii. Wychowawca wielu pokoleń lekarzy, społecznik, walcząca o zachowanie środowiska naturalnego. Ciągle aktywna na naukowych konferencjach i zjazdach. Przykro mi, że nie mogę wymienić jeszcze wielu, którzy oddali młodzieńczy entuzjazm, energię całego swojego życia, często kosztem osobistych wyrzeczeń i swoich najbliższych, nauce na najwyższym światowym poziomie, służąc równocześnie swoim ukochanym pacjentom.
Wiadomo, że już w starożytności lekarz był kapłanem, a kapłan lekarzem. Dodam, że zawód lekarza to wyjątkowo zaszczytny i odpowiedzialny zawód, wymagający ogromnego nakładu pracy, ciągłego dokształcania się, życzliwości całego serca w służeniu człowiekowi! Podkreślę, że w dzisiejszej dobie medycyna kieruje się przede wszystkim w stronę profilaktyki, zapobieganiu chorobom, a jak statystyki mówią, jest przeciętnie o 7 razy tańsza niż leczenie w oparciu o najnowsze zdobycze naukowe, jak w: genetyce, biochemii, endokrynologii, onkologii...
Sama uczelnia po roku z Akademii Lekarskiej otrzymuje w 1949 r. nazwę Pomorska Akademia Lekarska im. gen. Karola Świerczewskiego, by w 1950 r. otrzymać nazwę Pomorska Akademia Medyczna im. gen. Karola Świerczewskiego, a ostatecznie ustawą z 1992 r. otrzymuje nazwę Pomorska Akademia Medyczna w Szczecinie. Obecnie zdecydowanie dąży w kierunku nazwy Uniwersytetu Medycznego i ma ku temu pełne podstawy formalnoprawne i naukowe.
Życie uczelni zaczęło się w gmachu przy ul. Rybackiej 1, wybudowanym w latach 1902-05 według projektu Adolfa Wilhelma Mayer-Schwartau w stylu północnoniemieckiego renesansu wraz z wieżą liczącym 68 m wysokości. Obecnie po gruntownym remoncie i restauracji architektura wnętrz, jak i zewnętrzna prezentuje się okazale i imponująco, spełniając najwyższe wymogi dla funkcjonowania wielorakich celów i zadań naukowych, dydaktycznych i administracyjnych. Poza tym katedry, zakłady naukowe i kliniki mieszczą się w dzielnicy Pomorzany przy al. Powstańców Wlkp. 72. W dzielnicy Pogodno przy ul. Unii Lubelskiej 1 oraz przy ul. Żołnierska 48. Ostatnio w szpitalu w Policach, ul. Siedlecka 2. Dodam, że od wielu lat znakomicie działa transplantologia i kardiochirurgia, twórcami których odpowiednio byli: prof. Stanisław Zieliński i prof. Seweryn Wiechowski; a ostatnio powstało Centrum Nowotworów Dziedzicznych, którym kieruje prof. Jan Lubiński. Powstały też nowe kierunki studiów: Biotechnologia i Fizjoterapia, a także nowe wydziały: Biotechnologia i Farmacja. Działa ultra nowoczesna Biblioteka Główna PAM przy al. Powstańców Wlkp. w oparciu o najnowocześniejsze zdobycze informatyki i elektroniki.
Obecnie Akademia może poszczycić się trzema wydziałami: Lekarskim, Lekarsko-Stomatologicznym i Nauk o Zdrowiu. Liczba nauczycieli akademickich wynosi 563 w tym 88 profesorów, 70 doktorów habilitowanych, 322 doktorów nauk medycznych. Liczba studentów wynosi 5100 w tym 372 anglojęzycznych na Wydziale Lekarskim i 35 na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym. W tym roku zaszczytny dyplom doktora habilitowanego nauk medycznych uzyskało 17 osób, w tym 2 na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym.
Znakomite osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i usługowe uczelni stawiają ją wysoko w rankingach uczelni medycznych i nie tylko medycznych. Podkreślę, że jest to wysiłek i ofiarność wielu pokoleń jej pracowników. Dzięki swoim osiągnięciom naukowym, współpracy i wymianie doświadczeń naukowych z wieloma wyższymi uczelniami i placówkami naukowymi znana jest na całym świecie, tak jak jej absolwenci są wysoko notowani ze względu na swoje, osobiste osiągnięcia naukowe i umiejętności lecznicze.
Od zarania powstania uczelni prężnie działały i działają różne stowarzyszenia i organizacje studenckie, a także: naukowe, socjalno-społeczne, sportowe, kulturalne... Na wyróżnienia zasługuje Chór Pomorskiej Akademii Medycznej, powstały w grudniu 1969 r., który cieszy się wysokim profesjonalizmem i znakomitą renomą w kraju i poza jego granicami, zdobywając laury w konkursach i festiwalach. Wspaniale wystąpił w Watykanie przed Janem Pawłem II.
Jubileusz 60-lecia Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie rozpoczął się 27.09.2008 r. w sali Sportowej przy ul. Dunikowskiego 6 festynem sportowym. 5 października w bazylice archikatedralnej odbył się koncert kantatowo-oratoryjny w wykonaniu chóru PAM wraz z solistami pod dyr. prof. Ryszarda Handke. 7 października był przeznaczony na zwiedzanie w Bibliotece Głównej wystaw: „Od starodruku do książki elektronicznej”, „Najnowsza literatura medyczna w ofercie wydawców zagranicznych”, „Z książką w tle”, „Biuletyn na wesoło” oraz w gmachu Rektoratu „Pasje pracowników i absolwentów PAM”. 9 października w Sali Bogusława na Zamku Książąt Pomorskich odbyła się konferencja naukowa „Pomorska Akademia Medyczna - 60 lat służy w walce z chorobami cywilizacyjnymi”, a wieczorem w gmachu Zamku odbyło się wiele imprez artystycznych, następnie na dziedzińcu Zamkowym Toast Rektora PAM, Tort Prezydenta Szczecina oraz znakomity występ Golec uOrkiestra. 10 października w porannej porze odbyła się Msza św. w bazylice archikatedralnej celebrowana przez abp. Zygmunta Kamińskiego, a następnie przemarsz na czele pocztu sztandarowego PAM spod bazyliki do rektoratu PAM. O godz. 12 w auli Rektoratu odbyła się Centralna Inauguracja Roku Akademickiego 11 Uczelni Medycznych 2008/2009 ze słowem wstępnym rektora PAM prof. dr. hab. n. med. Przemysława Nowackiego i odśpiewaniem „Gaudeamus Igitur”. W uroczystej atmosferze nadano tytuły Doktorów Honoris Causa prof. dr. hab. Krzysztofowi Marliczowi i prof. dr. hab. Sewerynowi Wiechowskiemu. 11 października odbył się Zjazd Absolwentów PAM, spotkania koleżeńskie, w salach rektoratu, zwiedzanie odrestaurowanych pomieszczeń, a wieczorem był piknik.
Zaznaczę, że Pomorska Akademia Medyczna w Szczecinie przeszła długą, trudną i złożoną drogę, jakże chwalebną i szlachetną i wciąż zgodnie z wymogami współczesnego świata śmiało dąży, nie oglądając się, ku nowym wyzwaniom i trendom naukowym, dydaktycznym i leczniczym, a ostatecznie by służyć w profilaktyce i leczeniu ludziom, tak jak to widział legendarny ojciec medycyny Hipokrates!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

2024-04-26 23:45

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz był przez 39 lat najbliższym współpracownikiem Karola Wojtyły, najpierw jako sekretarz arcybiskupa krakowskiego, a następnie osobisty sekretarz Ojca Świętego. Jako metropolita krakowski w latach 2005 – 2016 pełnił rolę strażnika pamięci Jana Pawła II i inicjatora wielu dzieł jemu poświęconych. Zwieńczeniem jego posługi była organizacja Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które zgromadziły 2, 5 mln młodych z całego świata.

W Rabie Wyżnej i w Krakowie

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Ks. dr hab. Sławomir Zych - zasłużony dla Powiatu Kolbuszowskiego

2024-04-28 22:10

Bartosz Walicki

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Przyznaje się je osobom fizycznym lub prawnym, a także instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego oraz organizacjom społecznym i zawodowym, które poprzez swoją działalność zawodową i społeczną przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju powiatu kolbuszowskiego. Zaznaczyć należy, że wzór odznaki został zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną działającą przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz uzyskał zgodę Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jednym z wyróżnionych odznaką został kapłan diecezji rzeszowskiej, ks. dr hab. Sławomir Zych, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez Komisję Odznaki Honorowej Powiatu Kolbuszowskiego postanowienie o przyznaniu odznaki podjął w dniu 27 marca br. Zarząd Powiatu w Kolbuszowej. Razem z ks. S. Zychem uhonorowani zostali: Józef Kardyś, Zbigniew Chmielowiec, Władysław Ortyl, Maciej Szymański, Zbigniew Strzelczyk i Andrzej Jagodziński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję