Reklama

Puchar Biskupa Legnickiego trafił do… Legnicy

Niedziela legnicka 48/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy można na sportowo uczcić jubileusz święceń biskupich? Okazuje się, że tak. Oczywiście najważniejsza jest modlitwa i jej też nie brakowało. We wrześniu diecezja legnicka świętowała 10. rocznicę przyjęcia święceń biskupich przez swojego Pasterza. Jednakże obchody te przedłużono nawet do listopada. I właśnie 8 listopada z inicjatywy Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej i Duszpasterstwa Sportowców rozegrany został Międzynarodowy Turniej Piłkarski Księży, podczas którego księża-sportowcy uczcili na sportowo osobę Czcigodnego Jubilata. Do turnieju zaproszono reprezentacje wszystkich diecezji sąsiadujących z diecezją legnicką, czyli: Wrocław, Zielona Góra-Gorzów, Świdnica, Görlitz, Drezno, Litomierzyce i Hradec-Karlove. Swój udział zgłosili: Wrocław, Świdnica, Görlitz, klerycy z Legnicy i reprezentacja księży z Legnicy. Pozostałe diecezje nie skompletowały drużyn. Niestety, w ostatniej chwili wycofała swój udział Świdnica. W taki to sposób do rywalizacji w listopadową sobotę przystąpiły cztery zespoły. Turniej rozpoczęto spotkaniem w świątyni. Tam została odprawiona Msza św. koncelebrowana przez księży-sportowców. Kolejnym punktem dnia były już rozgrywki. Zagrano w nowo wybudowanej hali sportowej przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sulikowie, stosując system gry każdy z każdym. W rywalizacji uzyskano wyniki: Görlitz - Wrocław 0: 6; Legnica - WSD Legnica 7: 3; Wrocław - WSD Legnica 2: 2; Legnica - Görlitz 11: 2; WSD Legnica - Görlitz 3: 5; Legnica - Wrocław 7: 4. Uzyskane punkty wyłoniły następującą kolejność drużyn: I miejsce Diecezja Legnicka: (zagrali w składzie: ks. Remigiusz Tobera, ks. Robert Kocioła, ks. Marek Kurzawa, ks. Krzysztof Zambroń, ks. Janusz Kozyra, ks. Paweł Oskwarek, ks. Jerzy Jastrzębski, ks. Remigiusz Bernasiewicz, ks. Andrzej Janicki, ks. Bogusław Wolański), II miejsce: Archidiecezja Wrocławska, III miejsce: Diecezja Görlitz, IV miejsce: WSD Legnica.
Puchar ufundowany przez Biskupa Legnickiego trafił w ręce księży z Legnicy. Z wielką satysfakcją i radością był on odbierany przez kapitana drużyny ks. Remigiusza Toberę. Rozgrywane mecze toczyły się przy wspaniałym dopingu dzieci, młodzieży i dorosłych. Najbardziej była wspierana drużyna z WSD Legnica, która przypadła do gustu kibicom. Na trybunach nie zabrakło też gospodarzy z Sulikowa, czyli: proboszcza ks. kan. Janusza Kankiewicza, wójta Gminy Sulików Jana Hasiuka oraz pani dyrektor Zespołu Szkół Urszuli Ciupak. Bez tych osób te zawody nie doszłyby do skutki, dlatego kierujemy do nich szczególne słowa wdzięczności. Imprezą towarzyszącą był pokaz samochodów marki SKODA, który zorganizowała firma ULTIMA ze Zgorzelca, wspierając również organizację zawodów. Na zakończenie rywalizacji wszyscy mogli posilić się ciepłym obiadem przygotowanym w szkolnej stołówce. Owocem tego turnieju jest już ustalenie daty kolejnego. Planujemy w maju rozegrać identyczne zawody, ale dla ministrantów. Chcemy nawiązać w ten sposób jeszcze lepszą współpracę z naszymi sąsiadami.

Reklama

O turnieju powiedzieli:

Ks. Remigiusz Tobera, kapitan drużyny z Legnicy
Księża spotykają się nie tylko przy ołtarzu, nie tylko przy sprawowaniu sakramentów. Dziś spotkaliśmy się na boisku z księżmi z innych diecezji, by pokazać, że wspólnie współpracujemy w różnych dziedzinach i tworzymy jeden Kościół. Chcemy nawiązać jeszcze lepszą współpracę między diecezjami. Chcemy też budować piękne relacje międzyludzkie, nawiązywać przyjaźnie. Chcemy również pokazać innym, że i w ten sposób można miło spędzić czas. Liczymy teraz na zaproszenie od księży z Görlitz, by tradycja wspólnych zawodów została podtrzymana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Janusz Kankiewicz - proboszcz z Sulikowa
Ten turniej to wielkie poruszenie w całej parafii, co było zresztą widać po frekwencji na Mszy św. Nastąpiło „pospolite ruszenie”, ludzie upiekli ciasta, okazali gościnność. Trybuny na hali były wypełnione. To jest piękne świadectwo, że księża potrafią chwalić Pana Boga również na boisku, że są razem ze wszystkimi i potrafią cieszyć z parafianami. Na przyszłość wszystkie drzwi na halę są otwarte, chcemy, by takie zawody rozgrywać u nas. Jest nam bardzo miło, że możemy gościć takich zawodników. Już dziś serdecznie zapraszamy.

Reklama

Ks. Krystian Burczek - dziekan dekanatu Görlitz
Na pewno takie spotkania bardzo nas przybliżają i powodują, że współpraca międzynarodowa staje się jeszcze lepsza. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że bierzemy udział w tym turnieju. Zawsze chętnie odpowiemy na zaproszenie, które będą do nas kierowane, by razem współpracować.

Urszula Ciupak - dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sulikowie
Z dumą przyjęłam wiadomość, że w naszej szkole będzie rozegrany taki turniej. Mamy nową, piękną salę. Funkcjonuje ona dopiero od września. Cieszymy się bardzo, że w ten sposób, korzystając z tego obiektu, możemy promować szkołę i gminę. Jest to dla nas zaszczyt gościć wszystkich zawodników u nas i zapraszamy również na przyszłość.

Jan Hasiuk - wójt Gminy Sulików
Jest to bardzo cenna inicjatywa i mam nadzieję, że nie jest to tylko epizod, ale że ten turniej będzie tu rozgrywany w przyszłości. Mamy w tej chwili bardzo dobre warunki do organizacji takich imprez. Halę budowaliśmy ze świadomością, by jak najwięcej osób mogło z niej skorzystać. Pragnę, by była ona miejscem integracji społeczności parafialnej, diecezjalnej i tak jak dzisiaj ponaddiecezjalnej. Taka inicjatywa służy promocji gminy i wydaje mi się, że wiele samorządów zabiegałoby o to, by taki turniej był u nich rozgrywany.

Sławomir Lipowski - przedstawiciel salonu SKODA ze Zgorzelca
Na tym turnieju spełniamy rolę wspierającą, będąc także widzami, przy okazji pragniemy przedstawić nasze produkty. Jako firma działająca w regionie chcemy się utożsamiać z tym, co u nas się dzieje. Jestem pod wrażeniem zaangażowania księży w czasie turnieju. W grę wkładają olbrzymi wysiłek.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

oświata

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych. Konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia potrwają do 29 maja a nowelizacja ma wejść w życie już od 1 września br. To krok do likwidacji religii.

Jak zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach łączone lekcje religii lub etyki będzie można organizować również w tych klasach, w których dotychczas były one prowadzone osobno.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca Polaków do obrony życia ludzkiego

2024-05-15 11:03

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

O potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci przypominał Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.


Podziel się cytatem

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję