Reklama

Dzień skupienia muzyków kościelnych

Niedziela legnicka 50/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół od początku swojej pasterskiej działalności doceniał istotną rolę muzyki w liturgii i nieustannie otaczał troską wychowawczą kompetentnych muzyków kościelnych posiadających odpowiednią formację, tak muzyczną, jak i liturgiczną, którzy tworzyli właściwy kształt oprawy muzycznej liturgicznych celebracji. Troska o stałą formację katolików świeckich jest niejako w samym sercu Kościoła. Daje temu wyraz m.in. Ojciec Święty Jan Paweł II w adhortacji „Christifideles laici”, gdzie czytamy: „w dialogu między Bogiem, który wzywa, a osobą, do której odpowiedzialności apeluje, zawiera się możliwość, a raczej konieczność integralnej i stałej formacji świeckich… powinna się ona znaleźć wśród zadań priorytetowych diecezji i wejść do programów duszpasterskich…” (ChL 57). Z kolei Konstytucja o liturgii świętej „Sacrosanctum Concilium” zobowiązuje osoby, którym powierzone są funkcje liturgiczne, aby w duchu soborowym nabywały wewnętrzną formację. Taką formacją powinni być objęci wszyscy posługujący w liturgii, a zwłaszcza organiści, którzy zanim zasiądą przed manuałem organowym w świątyni i podejmą zadania muzyczne, powinni rozumieć liturgię Kościoła.
Oznaką troski organisty o wiedzę liturgiczną jest nieustanne poznawanie liturgicznego nauczania Kościoła, zgłębianie ducha liturgii, jej istoty, wymowy znaków, symboli, postaw i gestów liturgicznych. Organista powinien w liturgii dostrzec święte czynności Chrystusa i Kościoła oraz odpowiedzialnie w nich uczestniczyć. Muzyk kościelny, który ma pomagać wiernym w modlitwie, w przeżywaniu ich wiary, musi być nieustannie świadom tego, że muzyka liturgiczna jest formą przepowiadania. Dlatego nawet najlepiej wykształcony organista, znający świetnie literaturę organową, posługujący się bogatym repertuarem śpiewów liturgicznych, znający tajniki budowy instrumentu itd. bez odpowiedniej formacji będzie wyłącznie rzemieślnikiem. Wierni budują się, widząc organistę, który świadomie i w pełni uczestniczy w liturgii, także sakramentalnie (przez Komunię św.), czy modlącego się przy organach względnie na organach, bo i gra organowa może nabrać cech prawdziwej modlitwy. Taka postawa pozwoli urzędowi organisty przywrócić należne mu miejsce. Otoczy go wówczas szacunek społeczeństwa i zaufanie ze strony przełożonych, a muzyka kościelna będzie rozwijać się zgodnie z duchem liturgii. Dlatego można zaryzykować stwierdzenie, iż fach organistowski nie jest zawodem, lecz także powołaniem mającym w sobie znamiona charyzmatu i łaski.
Jak każdego roku u progu Adwentu Referat Muzyki Kościelnej Legnickiej Kurii Biskupiej zorganizował w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego dzień skupienia dla organistów pracujących w różnych kościołach na terenie diecezji legnickiej. Przybyło kilkudziesięciu muzyków kościelnych, którzy świadomi funkcji w liturgii, jaką pełnią, pragną nieustannie pogłębiać swoją formację intelektualno-duchową. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej Eucharystii, której przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. W homilii Ksiądz Biskup, nawiązując do formularza mszalnego o Najświętszej Maryi Pannie Służebnicy Pańskiej, wskazywał zgromadzonym, jakimi cechami powinien się charakteryzować uczeń Chrystusa. Muzyk kościelny - mówił Biskup Stefan - powinien tak jak Maryja wsłuchiwać się w Boże słowo i swoim życiem na to słowo dawać odpowiedź, nie tylko poprzez poprawną grę i śpiew, ale przede wszystkim przez swoje życie związane z Chrystusem i Jego Ewangelią. Po zakończonej Eucharystii i poczęstunku w refektarzu seminaryjnym uczestnicy dnia skupienia wysłuchali wykładu pt: „Śpiewy podczas sakramentu bierzmowania w aspekcie liturgiczno-prawnym” oraz wzięli udział w ćwiczeniach związanych ze stylistyką śpiewów. Ożywiona dyskusja, wspólna wymiana poglądów, myśli, pokazała jak bardzo cenne i wartościowe są tego rodzaju spotkania formacyjne, które m.in. pozwalają muzykom kościelnym stawać się jeszcze większym gwarantem autentyzmu i skuteczności przekazu wiary poprzez muzykę. Wszyscy uczestnicy po raz kolejny uświadomili sobie, że misja muzyka kościelnego nie polega tylko i wyłącznie na oddawaniu chwały Bożej, ale także jest skierowana ku całej wspólnocie parafialnej, wspólnocie kościelnej, stąd, jej wyjątkowość, ważność, powaga i odpowiedzialność. Jest to również nadzwyczajny sposób proklamacji wiary w dziele nowej ewangelizacji. Troska o świętość i doskonałość muzyki liturgicznej przyczynia się do tego, iż oddaje ona chwałę Bogu i przyczynia się do podnoszenia umysłów i serc wiernych ku Stwórcy wszelkiego Piękna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wymazać pocałunek Judasza. Maria Pierina de Micheli

[ TEMATY ]

Maria Pierina de Micheli

pl.wikipedia.org

Objawienia, które będą jej towarzyszyć przez całe życie, będą raz po raz wspierane przez obecność i słowa Matki Najświętszej. Będą to jednak tylko uzupełnienia i komentarze do tego, co przekazywał jej Zbawiciel. Jednak nie tylko te dwie osoby będą przychodzić do niej z wyżyn niebieskich. Pojawią się też różni święci, ale na tyle okazjonalnie, że nie na nich zwracamy uwagę.

Kiedy myślimy o trzeciej osobie, która – obok Jezusa i Maryi – będzie ukazywać się Marii Pierinie, musimy wypowiedzieć najciemniejsze ze słów. Przyszłej błogosławionej objawiać się będzie także diabeł. Może to zdumiewające, ale częściej niż Jezus. Jednak to nie Szatan wygra walkę o jej duszę. Na chrzcie, który jeszcze w dniu jej urodzin odbył się w miejscowej parafii pod wezwaniem św. Piotra, otrzymała imię Józefina Franciszka Janina Maria. Ma cztery patronki w niebie, ale tylko ta ostatnia będzie się jej objawiać razem z Jezusem. Życie będzie prowadziła zwyczajne i proste. Pochodzi z wielodzietnej, pobożnej rodziny. Gdyby nie fakt, że dwa lata po jej narodzinach umiera na zawał jej ojciec, wszystko byłoby tu takie samo jak w sąsiedztwie. Może z tą różnicą, że dwie starsze siostry dorabiają w sklepie z tytoniem, by zebrać na wiano do klasztoru, a jeden z braci uczy się w seminarium. Właściwie wszystko jest zwyczajne. Tak jest przynajmniej – podkreślmy to „przynajmniej” – na zewnątrz. Do 1897 roku. Gdy Józefina ma zaledwie siedem lat, przestaje być taka jak inne dzieci. To wtedy wszystko się zaczyna…
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2025 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z powiatu grójeckiego

2025-07-25 20:41

[ TEMATY ]

śmierć

Adobe Stock

60-letni proboszcz z gminy Tarczyn usłyszał zarzut zabójstwa 68-letniego znajomego, którego podpalone ciało znaleziono na drodze w powiecie grójeckim. Śledczy zamierzają jednak zmienić zarzut na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem – przekazała PAP prokuratura w Radomiu.

Ksiądz z parafii w Przypkach przyznał się do winy i wskazał motywy zabójstwa swojego znajomego – poinformowała PAP w piątek wieczorem rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Aneta Góźdź.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję