Reklama

„Tylko pod tym Znakiem” - rolnicze zamyślenia w Pyrzycach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rolnik - gospodarz, w naszej narodowej kulturze ciągle jest chyba najbardziej wyrazistym symbolem bezpośredniej współpracy człowieka z Bogiem - dawcą życia. Na ziemiach nad Odrą i Bałtykiem to świadectwo gospodarskiej troski o polską ziemię od 65 lat ma jeszcze dodatkowy, historyczny i kulturowy wymiar. To świadectwo przypomina nam wszystkim, że wyjałowiona ziemia nie daje plonów, zaś pielęgnowana z miłością jest szczodrą karmicielką. Z wdzięcznością i szacunkiem wszyscy schylamy głowę przed tymi, którzy nie szczędząc trudu i cierpienia, użyźniali przez pokolenia polską ziemię. Z tą samą wdzięcznością zwracamy się do tych, którzy i dziś podejmują ciężki trud pracy a właściwie służby na rzecz ziemi”. Tak swoim słowem pasterskim metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga zapraszał wszystkich do uczestnictwa w XIV Ogólnopolskich Rekolekcjach Wielkopostnych dla Rolników i Mieszkańców Wsi, które odbyły się w dniach 18-20 marca w Pyrzycach.
Transmitowane przez Radio Maryja i Telewizję Trwam rekolekcje miały miejsce w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, a ich zakończenie w niedzielę w parafii pw. św. Ottona w Pyrzycach. Zorganizowane po raz czternasty stały się ważnym wydarzeniem dla archidiecezji, ale także wpisały się mocno w wielkopostną refleksję całego Kościoła nad istotnymi wartościami, którymi kierujemy się w życiu codziennym. Przyniosły one również umocnienie ducha dla mieszkańców zachodniopomorskiej wsi tak mocno doświadczonej zachodzącą pauperyzacją życia i zachowań szczególnie w kontekście upadku PGR-ów, o czym była mowa podczas spotkań rekolekcyjnych. Każda nauka rekolekcyjna była głęboko osadzona na fundamencie biblijnym, a jednocześnie w realistycznym odniesieniu do wielu skomplikowanych, codziennych problemów środowiska rolniczego. „Tylko pod tym Znakiem” - jak głosiło motto rekolekcji, czyli pod krzyżem można w pełni zrozumieć trud pracy rolnika i jego wspaniałą misję współpracy z Bogiem nad przetwarzaniem darów nieba i ziemi.
W ramach rekolekcji słuchacze Radia Maryja mieli także okazję do tego, by wysłuchać także „Rozmów niedokończonych” oraz młodzieżowego „Czasu wzrastania” poświęconych problematyce najpierw kondycji rodzin w środowiskach popegeerowskich oraz aktualnej sytuacji rolników indywidualnych na Pomorzu Zachodnim. W gronie ekspertów oraz duszpasterzy bezpośrednio zaangażowanych w pracę na tych terenach poruszono bardzo dużo aspektów dotykających wielowarstwowych strat w wymiarze zarówno egzystencji mieszkańców wsi, jak i degradacji postaw moralnych. Szukano - i jest to optymistyczny znak - konkretnych dróg do odbudowy podstaw życia społeczno-etycznego w środowiskach, które najbardziej ucierpiały wskutek transformacji ustrojowej. Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji rolniczych, opieki socjalnej, środowisk kultury i nade wszystko duszpasterze wskazywali na wiele możliwych rozwiązań, które dzięki wzajemnej współpracy powinny przynieść widoczną, diametralną zmianę wizerunku życia tam, gdzie dawnych pracowników PGR-ów pozostawiono samych z ich podstawowymi problemami utrzymania rodziny i osobistego rozwoju. Była o tym mowa w czwartkowych „Rozmowach niedokończonych”, gdzie w studio zgromadzili się kapłani związani z tą problematyką, m.in.: ks. Piotr Twaróg, ks. Sławomir Kokorzycki, ks. Kazimierz Kotlarz TChr i niżej podpisany. Byli także obecni: radna Sejmiku Wojewódzkiego Halina Szymańska, dawny dyrektor ANR w Szczecinie Stanisław Stępień, burmistrz Pyrzyc Kazimierz Lipiński oraz dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzęcinie Piotra Drobotko. Natomiast w piątkowy wieczór, tuż po kolejnej nauce rekolekcyjnej, ulicami Pyrzyc przeszła pełna medytacyjnego skupienia Droga Krzyżowa, której rozważania koncentrowały się wokół tematów dotyczących znaczenia krzyża, cierpienia i wpisania tych wartości w kontekst ludzkiego życia. Tuż po tym głębokim przeżyciu ascetycznym w wieczornej audycji „Czasu wzrastania” młodzi ludzie z duszpasterstw ze Szczecina oraz Pyrzyc, pod przewodem ks. Zbigniewa Reguckiego TChr oraz ks. Zbigniewa Wcisło TChr, skoncentrowali się nad wzorcem św. Józefa - patrona tego dnia - w życiu młodych ludzi wkraczających szczególnie w etap budowania fundamentów zdrowej rodziny.
W sobotnie południe w Urzędzie Miejskim w Pyrzycach odbyła się niezmiernie ważna debata nt. „Rolnictwo Polski Zachodniej i Północnej - stan obecny i perspektywy”. W tym jakże cennym panelu dyskusyjnym, który integralnie wpisał się w całokształt rekolekcji uczestniczyli m.in.: abp Andrzej Dzięga, dr Piotr Telusiewicz z Katedry Prawa Rodzinnego i Praw Rodziny na Wydziale Prawa KUL, poseł i minister Krzysztof Jurgiel, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Polskiego Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jarosław Rzepa, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, Andrzej Paczyński, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie, były poseł Leszek Dobrzyński, Tadeusz Szczygieł (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny), Kazimierz Lipiński, burmistrz Pyrzyc, Michał Grabianka, dziennikarz Radia Maryja, inicjator debaty dla mieszkańców wsi, ks. Waldemar Gasztkowski, archidiecezjalny duszpasterz rolników, Edward Kosmala, przewodniczący Związku Zawodowego „Solidarność” Rolników Indywidualnych Pomorza Zachodniego, Edward Sadłowski, prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej. Abp Andrzej Dzięga wyraził radość z tego, podjęto szeroką dyskusję o polskim rolniku, o problemach wsi, o których usłyszy cały kraj oraz że rekolekcje odbywają się właśnie tu, na najbardziej żyznych ziemiach w regionie. Podczas spotkania dr Piotr Telusiewicz przedstawił teorię nt. rodzinnego gospodarstwa rolnego, następnie Tadeusz Szczygieł z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zaprezentował wyniki badań pokazujące problematykę obszarów wiejskich i rolnictwa na przykładzie województwa zachodniopomorskiego. W podobnym gronie odbyła się również wieczorem debata na antenie Radia Maryja w kolejnych „Rozmowach niedokończonych” tym razem o problemach rolników indywidualnych. Docenić należy także całokształt oprawy liturgicznej, o którą zadbali: ks. Leszek Konieczny, ks. Tadeusz Zachara TChr, ks. dr Zbigniew Woźniak i ks. Piotr Twaróg. W trakcie czterech rekolekcyjnych dni wystąpiły: zespół młodzieżowy z parafii pw. św. Ottona z Pyrzyc, S. Anna Paluch, Chór „Sanctus” z Morynia, Zespół Pieśni i Tańca „Pyrzyce”, Chóry „Św. Cecylii” oraz „Laudate Dominum” ze Stargardu Szczecińskiego.
Ukoronowaniem czasu rekolekcji była niedzielna Eucharystia tym razem sprawowana w parafii Księży Chrystusowców pw. św. Ottona, transmitowana na cały świat przez Telewizję Trwam. Ksiądz Arcybiskup w końcowym słowie Bożym skoncentrował się na znaczeniu krzyża powieszonego w sali sejmowej, a w tym kontekście na rozważaniu prawdy o służbie i docenieniu pracy każdego człowieka, a zwłaszcza rolnika. Apel o dowartościowanie mozolnej pracy na roli bardzo mocnym głosem rozległ się w całej Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje 45-letni kapłan diecezji płockiej

2025-06-06 19:00

[ TEMATY ]

ksiądz

śmierć

Płock

Pixabay.com

Z głębokim żalem informujemy, że 5 czerwca 2025 r. zmarł śp. ks. Krzysztof Szuliński - kapelan Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku i kapelan DPS Brwilno. Odszedł do Pana w wieku 45 lat, w 19. roku kapłaństwa.

W czwartek 5 czerwca na terenie rzymskokatolickiej parafii pw. św. Zygmunta znaleziono ciało mężczyzny. O sprawie natychmiast została powiadomiona policja. Według wstępnych ustaleń do śmierci księdza nie przyczyniły się osoby trzecie.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Ducha Świętego

[ TEMATY ]

nowenna

Duch Święty

Karol Porwich/Niedziela

Jak co roku w oczekiwaniu na to Święto Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

1. Po wystawieniu Najświętszego Sakramentu można zaśpiewać hymn: "O Stworzycielu, Duchu, przyjdź" lub sekwencję: "Przybądź, Duchu Święty" czy też inną pieśń do Ducha Świętego.
CZYTAJ DALEJ

Z pamiętnika pielgrzyma - dzień 1

2025-06-07 18:42

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymowanie zawsze wiąże się z podjęciem wyzwania. Można pielgrzymować na różne sposoby, ale pielgrzymowanie piesze ma swój urok. Przede wszystkim jest to wyjście w nieznane. A dla mnie Via Francigena to zupełnie nowość. Miasto Viterbo znane mi było tylko i wyłącznie z wiadomości o najdłuższym konklawe w historii.

Od teraz będzie to wspomnienie rozpoczęcia drogi ku Rzymowi. Dzisiejsze czytanie z Dziejów Apostolskich pokazuje Apostoła Pawła wchodzącego do Wiecznego Miasta. I w tym momencie wyobraziłem sobie mężczyznę idącego w długiej szacie, mającego torbę na ramieniu, sandały na nogach. I pomyślałem, że jest jakieś prawdopodobieństwo, że tymi drogami do Rzymu podążało przez wieki wielu świętych Kościoła katolickiego przemierzało. O samym znaczeniu Via Francigena pisałem wczoraj, więc nie powtarzając się przejdę dalej. Apostoł Paweł był człowiekiem drogi. I tak, jak my podążamy w ku Rzymowi, tak on szedł i spotykał na swojej drodze różnych ludzi. On nie wiedział kim są, oni nie wiedzieli z kim mają do czynienia. Wydaje mi się jednak, że jako człowiek Chrystusowy, chętnie napotkanym ludziom o swoim Mistrzu mówił. Nie było to na tamte czasy łatwe zadanie, bo przecież groziła za to śmierć. On się tym nie martwił. Robił po prostu swoje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję