Reklama

ABC diecezji

Niedziela sosnowiecka 12/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akcja Katolicka- swoje powstanie zawdzięcza decyzji Biskupa Ordynariusza z 14 października 1995 r., który powołał najpierw grupę inicjatywną, a na asystenta kościelnego wyznaczył ks. dr. Grzegorza Noszczyka. Stowarzyszenie jest szansą włączenia ludzi świeckich w życie Kościoła trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa. Dziś członkowie sosnowieckiej AK obecni są w ponad 100 parafiach diecezji. Wraz z dekretem erygującym AK powstał Instytut Akcji Katolickiej, a księża proboszczowie i administratorzy zostali asystentami parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej. Siedziba AK znajduje się w domu parafialnym przy ul. Jagiellońskiej.

Bazylika- na terenie diecezji sosnowieckiej znajdują się 3 bazyliki mniejsze: w Sosnowcu - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Dąbrowie Górniczej - Matki Bożej Anielskiej i Olkuszu - św. Andrzeja Apostoła. Tytuł bazyliki mniejszej otrzymują kościoły, które odznaczają się wyjątkową wartością zabytkową lub użytecznością liturgiczną i duszpasterską.

Caritas- znaczy mądre miłosierdzie. Caritas Diecezji Sosnowieckiej jest jedną z dróg Wydziału Charytatywnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, mającą na celu pomoc biednym, chorym, samotnym. Istnieje od 11 lat.

Dzieciniec Miłości- działa przy parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu już od ponad 11 lat. Twórcą, a zarazem koordynatorem działań placówki jest Halina Łojas, która nie tylko czas, ale i własne serce poświęca niesieniu pomocy dzieciom i ich rodzinom. "Ludziom, którzy zaniedbali swoje życie, trzeba dać miłość" - mówi Halina Łojas. Wzorcem wychowawczym jest system prewencyjny św. Jana Bosko, twórcy Zgromadzenia Księży Salezjanów. Święty, prowadząc w trudnych warunkach oratoria, budował swój system wychowawczy na solidnych fundamentach wiary, rozumu a przede wszystkim miłości.

Golgota Wschodu- to wymowne dla XIX-wiecznych i najnowszych dziejów Polski, jedyne na terenie Polski sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce. Myśl ufundowania sanktuarium w tej dzielnicy miasta, która od czasu powstania styczniowego była miejscem zbornym dla skazywanych na zsyłkę na Sybir, zrodziła się u kapelana rodzin katyńskich, ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego. Trudów zorganizowania sanktuarium podjął się proboszcz parafii, ks. prał. Stefan Gibała. W diecezji sosnowieckiej istnieją ponadto cztery sanktuaria maryjne: sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi w Wojkowicach Kościelnych, sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu oraz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Jaroszowcu. Wiekowym miejscem szczególnej czci św. Antoniego z Padwy jest świątynia parafialna w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu, w której znajduje się słynąca cudami figura świętego z XVII w. 13 czerwca 1997 r. Ordynariusz sosnowiecki ustanowił tam sanktuarium św. Antoniego z Padwy.

Hospicja- zapoczątkowany w Krakowie ruch opieki paliatywnej obejmuje w Polsce coraz więcej cierpiących. Także w naszym regionie w ramach diecezji działają dwa hospicja domowe: św. Tomasza w Sosnowcu oraz "Homo Homini Caritas" w Jaworznie.

Na terenie naszej diecezji istnieją 2 oddziały opieki paliatywno-hospicyjnej. Jeden z nich znajduje się w Olkuszu, drugi - w będzińskim Szpitalu Miejskim nr 1. Oba powstały z myślą o ludziach cierpiących na nieuleczalne schorzenia.

Kapituły- na prośbę Ordynariusza sosnowieckiego Stolica Apostolska reskryptem z 4 marca 1997 r. erygowała Sosnowiecką Kapitułę Katedralną. 25 marca mocą dekretu Biskupa sosnowieckiego ustanowione zostały ponadto dwie Kapituły Kolegiackie: Olkusko-Pilicka przy kościele św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu i Kapituła św. Wojciecha w Jaworznie. W skład poszczególnych Kapituł wchodzą kanonicy gremialni i honorowi. Na czele Kapituły stoi prepozyt, wybrany spośród kanoników gremialnych w tajnych wyborach zwykłą większością głosów. Kapituła wybiera także ze swojego grona kustosza, penitencjarza oraz sekretarza.

Kierocińska- "Czy chcesz zostać karmelitanką? - Chcę. - Czy zgadzasz się zostać pierwszą przełożoną III Zakonu Karmelitańskiego Regularnego? - Jeśli taka jest wola Boża, zgadzam się". Tak prawdopodobnie wyglądała rozmowa, którą przeprowadził z Janiną Kierocińską o. Anzelm Gądek, karmelita bosy. Zgoda Janiny Kierocińskiej dała początek Zgromadzeniu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Zgromadzenie zostało założone w 1921 r. Trudne były jego początki. Zaraz po obłóczynach sześć sióstr, w tym s. Janina Kierocińska, udało się na dworzec kolejowy, by pojechać do Sosnowca i podjąć pracę w Towarzystwie Dobroczynności. Nad całością prac, a także formacją zakonną w Sosnowcu czuwała m. Teresa Kierocińska. Chęć pomocy bliźnim i hart ducha Matki Teresy był tak duży, że nie wahała się dzielić swoim jedzenie z biednymi, a w czasie wojny ratować żydowskie dzieci. Tylko dzięki jest stanowczości, oddaniu sprawie Bożej Zgromadzenie przetrwało i zaczęło się rozwijać. "Niebem moim jest dobrze czynić na ziemi" - zwykła powtarzać współzałożycielka Zgromadzenia.

Klub Inteligencji Katolickiej- początkiem działalności KIK w Sosnowcu było zebranie założycielskie 19 grudnia 1980 r., na którym w roli "ojca chrzestnego" wystąpił prezes KIK z Krakowa, nieżyjący już Andrzej Potocki. Klub, po pierwotnej odmowie władz miejskich, został zerejestrowany 30 marca 1981 r. Swoją siedzibę znalazł w budynku plebanii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Kryterium przyjęcia do Klubu nie stanowi cenzus wykształcenia formalnego, lecz żywa wiara połączona z pragnieniem pogłębiania formacji intelektualnej.

Kopalniane szyby- niegdyś szyby kopalniane były wpisane w krajobraz większej części diecezji. Dzisiaj z pięciu sosnowieckich kopalń została tylko jedna. W Dąbrowie Górniczej, Będzinie, Wojkowicach, Grodźcu nie wydobywa się węgla. W Jaworznie z dwóch kopalń działa tylko jedna. Natomiast zachował się Kombinat Górniczo-Hutniczy "Bukowno" koło Olkusza, ale to kopalnie cynku i ołowiu.

Kuchnie dla ubogich- w diecezji działają kuchnie dla ubogich, zapewniając często jedyny posiłek w ciągu dnia wielu biednym. Działa jadłodajnia św. Zyty przy katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Również siostry ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu prowadzą jadłodajnie dla ubogich. Kuchnie w Domach dla Bezdomnych w Będzinie-Łagiszy oraz w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach wydają posiłki dla pensjonariuszy i proszących o pomoc. Biednym, bezdomnym i ludziom borykającym się z problemami materialnymi pomagają także Parafialne Zespoły Charytatywne, służące nie tylko pomocą rzeczową, ale także fachowym doradztwem.

Misje- i nasza diecezja włączyła się w dzieło misyjne, posyłając swoich kapłanów zwanych fideonistami. W krajach misyjnych Japonii, Argentynie i Zambii pracuje 3 księży.

"Niedziela" i inne periodyki- Niedziela Sosnowiecka ukazuje się od 30 maja 1993 r. Na swoich łamach podejmuje tematykę religijną, kulturalną i społeczną. Oprócz tego w diecezji regularnie ukazują się Sosnowieckie Wiadomości Diecezjalne, Okólnik Duszpastersko-Informacyjny, Zeszyty Społeczno-Pastoralne, cotygodniowy sosnowiecki dodatek do tygodnika Źródło.

Najstarszy kościół- to kościół św. Jana Chrzciciela w Siewierzu. Wzniesiony został prawdopodobnie ok. 1140 r. przez znanego fundatora kościołów Piotra Własta Dunina. Do XV w. był kościołem parafialnym, później filialnym. Najstarszy zabytek sakralny w całym regionie znajduje się na siewierskim cmentarzu.

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek- zapoczątkowany 8 lat temu w Będzinie, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Festiwal przeznaczony jest wyłącznie dla amatorów. Mogą wziąć w nim udział soliści, duety, zespoły dziecięce i młodzieżowe, chóry mieszane i o głosach równych ze szkół podstawowych, średnich, domów kultury i parafii. Pierwszym etapem festiwalowych zmagań są eliminacje, które odbywają się w wyznaczonych rejonach. W tym roku było to ponad 20 miejscowości w różnych częściach Polski. Koncert finałowy odbywa się już od kilku lat w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce.

Organy Hummla- jeden z najcenniejszych skarbów bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Zostały wykonane na początku XVII w. przez Hansa Hummla, mistrza z Norymbergii. Zbudowane na zlecenie olkuskich gwarków, są jednym z najstarszych tego typu instrumentów zachowanych w Europie. Każdego roku w październiku odbywają się w świątyni Olkuskie Dni Muzyki Organowej, które ściągają wielu melomanów, a także wybitnych wirtuozów tego instrumentu z całego świata.

Parafia- diecezję sosnowiecką tworzy 157 parafii i jeden rektorat terenowy, 9 parafii prowadzą kapłani ze zgromadzeń zakonnych. Najliczniejszą parafią jest jaworznicka parafia pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny (ok. 25 tys. wiernych), najmniejszą tworzy wspólnota w Biskupicach (ok. 500 wiernych).

Pilica- parafia w Pilicy została erygowana prawdopodobnie już w XII lub XIII w. Obecną świątynię wzniesiono w XIV w. Do dziś zachowało się surowe, gotyckie prezbiterium, zakrystia i kaplica św. Anny. Kościół otrzymał wezwanie św. Jana Chrzciciela, charakterystyczne w dawnych czasach dla kościołów budowanych w sąsiedztwie rzek. Na przełomie XVI/XVII w. wprowadzone zostały zmiany w architekturze i wystroju świątyni. Przebudowy dokonano w oparciu o gotyckie mury świątyni, pokrywając je barokowymi formami. Surowe ściany ozdobiono pilastrami, gzymsami i bogatą ornamentyką. Tworząc z kościoła prawdziwe dzieło sztuki sakralnej. Obecnie trwają prace konserwatorskie, mające przywrócić świątyni dawną świetność.

Sąd Biskupi- ustanowiony został dla wykonywania władzy sądowniczej przysługującej biskupowi diecezjalnemu dekretem Ordynariusza sosnowieckiego z 30 czerwca 1992 r. Stanowisko wikariusza sądowego pełni ks. Donat Manterys, wiceoficjałem jest ks. dr Stanisław Zychowicz, promotorem sprawiedliwości ks. Krzysztof Turski, zaś obrońcą węzła małżeńskiego ks. dr Robert Piega. W skład struktur Sądu Biskupiego, który posiada moc wydania orzeczenia o nieważności małżeństwa, wchodzą ponadto sędziowie diecezjalni. Sąd Biskupi ma swoją siedzibę na plebanii parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu-Pogoni.

Stacje socjalne- problem rehabilitacji rozwiązują na ile to możliwe stacje socjalne Caritas, pierwsza powstała w kwietniu 1997 r. w Sosnowcu, druga w 1999 r. w Wolbromiu. Usługi pielęgniarskie w domu pacjenta oraz w ośrodku, wypożyczanie sprzętu rahabilitacyjnego, opieka nad niepełnosprawnymi należy do codziennych czynności zespołu pielęgniarsko-wolontariackiego stacji.

Szkoły katolickie- w diecezji sosnowieckiej od 10 lat funkcjonują i wciąż poszerzają swoją ofertę i zakres nauczania 2 szkoły katolickie. Zarówno Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Brata Alberta w Dąbrowie Górniczej, jak i KLO im. św. Jana Bosko w Sosnowcu powstały z inicjatywy ks. Grzegorza Gancarka. Ich organem założycielskim było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Przy obu katolickich szkołach utworzone zostały również gimnazja. W dąbrowskim liceum naukę pobiera 112 uczniów, pracuje 22 nauczycieli, zaś w sosnowieckim - 228 uczniów, nad którymi pieczę sprawuje 35 nauczycieli.

Świątynia katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny- na kartach historii ponad 100-letniej świątyni zapisało się wiele wydarzeń. Były one związane z życiem parafii w trudnym okresie międzywojennym, wojennym i powojennym. Parafia borykała się bowiem z takimi problemami, jakie miało społeczeństwo. Na trwałe zapisały się dramatyczne obchody milenijne z 1967 r., które były brutalnie zakłócane przez ówczesne władze. Z kolei piękną kartą jest nadanie przez Jana Pawła II w 1992 r. kościołowi Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny godności katedry.

Budowę świątyni rozpoczęto w 1893 r. 3 marca bp Kuliński erygował pierwszą sosnowiecką parafię, wydzielając ją z parafii Czeladź. Proboszczem został budowniczy świątyni ks. Roch Milbert. Uroczysta konsekracja odbyła się 8 sierpnia 1910 r. Ks. Milbert postanowił, że znajdzie się w niej cząstka żywej Polski. Wobec tego powstał pomysł, by w tym polskim mieście i polskiej świątyni zawrzeć jak najwięcej symboli religijnych i patriotycznych. I dlatego zwrócono się do Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły o ozdobienie ścian kościoła. Przez 3 lata, bez specjalnych rysunków, by szkice nie wpadły w ręce władz carskich, przedzierając się przez zieloną granicę, Tetmajer zdobił pięknymi malowidłami ściany świątyni. Charakterystyczne jest to, że sceny biblijne wpisane są w chlubne wydarzenia z historii Polski. Blasku polichromii nadają witraże, zaprojektowane przez prof. Jana Bukowskiego, a wykonane w krakowskiej firmie Żeleńskich w latach 30.

Wyższe Seminarium Duchowne- erygowane zostało w pierwszych dniach biskupiej posługi. Jego siedzibą jest gmach przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie. Pierwszym rektorem Sosnowieckiego Seminarium został mianowany ks. dr Tadeusz Borutka. Istotny dla formacji intelektualnej przyszłych kapłanów jest fakt, że alumni WSD uczestniczą we wspólnych wykładach prowadzonych w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. 12 maja Sosnowieckie Seminarium zostało formalnie afiliowane do Wydziału Teologicznego PAT. Od roku akademickiego 1993/94 funkcję rektora pełni ks. dr Włodzimierz Skoczny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 11.): Popsuty termometr

2024-05-10 20:50

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Co zrobić, jeśli nikt nie widzi we mnie dobra? Kto jest w stanie przywrócić mi wiarę w siebie? Jak działa Maryja na serce przygniecione złem? Zapraszamy na jedenasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że Matka Boża z każdego potrafi wykochać dobro.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22

[ TEMATY ]

Raymond Nader

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Raymond Nader jest chrześcijaninem maronitą, ojcem trójki dzieci, który doświadczył widzeń św. Szarbela. Na początku spotkania Raymond Nader podzielił się historią swojego życia. – Przed rozpoczęciem studiów byłem żołnierzem, walczyłem na wojnie. Zdecydowałem o rozpoczęciu studiów, by tam zrozumieć istotę istnienia świata. Uzyskałem dyplom z inżynierii elektromechanicznej. Po studiach wyjechałem z Libanu do Wielkiej Brytanii, by tam specjalizować się w fizyce jądrowej – tak zaczął swoją opowieść Libańczyk.

CZYTAJ DALEJ

Nowy diakon w Archidiecezji Wrocławskiej

2024-05-11 12:25

ks. Łukasz romańczuk

diakon Eryk Cichocki

diakon Eryk Cichocki

Eryk Cichocki przyjął dziś w katedrze wrocławskiej święcenia diakonatu. Pochodzący z parafii pw. Narodzenia NMP w Kiełczynie [diecezja świdnicka] przyjął je z rąk bp. Jacka Kicińskiego CMF.

Podczas homilii biskup Jacek zaznaczył, jaka postawa powinna towarzyszyć uczniowi Pana Jezusa. - Bycie uczniem Jezusa to budowanie jedności z Nim na drodze wiary. To codzienne słuchanie Jego słowa i naśladowanie Jego życia. To postawa gotowości pójścia tam, gdzie nas posyła. To wszystko zawarte jest w strukturze powołania, bo Jezus powołał uczniów, aby z Nim byli, słuchali Go i potem ich posyłał - nauczał biskup.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję