Reklama

Honorowy obywatel

Dzień 7 czerwca upamiętnia wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w diecezji toruńskiej. „Pozdrawiam bliski mojemu sercu Toruń” - mówił Papież. Ojciec Święty był również w Bydgoszczy i Włocławku, co upamiętnione jest przez obchodzone właśnie 7 czerwca Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Niedziela toruńska 25/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku w ramach obchodów święta województwa 7 czerwca o godz. 10 w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczysta sesja Sejmiku Wojewódzkiego. Podczas niej pochodzącemu z Inowrocławia kard. Józefowi Glempowi nadano tytuł „Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego”. Następnie o godz. 11.30 w toruńskiej katedrze Świętych Janów sprawowano Mszę św. w intencjach Torunia, diecezji toruńskiej i województwa kujawsko-pomorskiego. Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił kard. Józef Glemp.
Ksiądz Kardynał zauważył, że dla Torunia i całego województwa kujawsko-pomorskiego rocznica wizyty Ojca Świętego jest okazją do wspomnienia wydarzenia, ale również do ożywienia słów, które wówczas skierował do wiernych sługa Boży Jan Paweł II. Przypomniał, że Papież odwołał się do ewangelicznych „Ośmiu Błogosławieństw”. Szczególnej wymowy nabiera błogosławieństwo o cierpiących dla sprawiedliwości. To w Toruniu szerzy się kult bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, który zginął śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej w obozie w Dachau, a którego Jan Paweł II beatyfikował w trakcie wspominanej tu pielgrzymki. W Bydgoszczy znajduje się Dolina Śmierci, w której jesienią 1939 r. Niemcy zamordowali, a następnie pochowali w masowym grobie mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Włocławek to miejsce wyłowienia z Wisły zwłok zamęczonego przez władze komunistyczne bł. ks. Jerzego Popiełuszki. To wydarzenia sprzed lat. Dzisiaj naród dotknięty został najpierw tragedią pod Smoleńskiem, potem kolejnymi falami powodzi zabierającymi ludzki dobytek, a niekiedy i życie. „Jeśli widzisz cierpienie, to znaczy, że jesteś wezwany do ponownego budowania, gdyż sam Jezus pokazał, że grób to nie koniec, lecz początek” - podkreślił Ksiądz Kardynał. Słowo Boże skierowane do wiernych zgromadzonych w toruńskiej katedrze kard. Glemp zakończył wezwaniem do modlitwy, by święto ustanowione przez władze województwa stało się okazją do uzewnętrznienia się pokładów energii budującej to, co zostało zniszczone w naszym kraju i w nas samych.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali procesyjnie pod pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II znajdujący się na toruńskich Jordankach. Tam odmówiono modlitwę o rychłą beatyfikację Papieża Polaka oraz złożono wieńce.
W obchodach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego uczestniczyli biskup toruński Andrzej Suski i biskup pomocniczy Józef Szamocki, biskup diecezji bydgoskiej Jan Tyrawa, biskup senior diecezji włocławskiej Bronisław Dembowski, kapłani Kapituły Katedralnej Toruńskiej, księża diecezji toruńskiej, siostry zakonne. Wśród świeckich uczestników uroczyści nie zabrakło marszałka województwa Piotra Całbeckiego, przewodniczącego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Krzysztofa Sikory, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz przedstawicieli władz UMK, szkół i zakładów pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę ingresu biskupa Arkadiusza Okroja do toruńskiej katedry

2025-06-02 16:48

[ TEMATY ]

bp Arkadiusz Okroj

BP KEP

Bp Arkadiusz Okroj

Bp Arkadiusz Okroj

Ingres biskupa Arkadiusza Okroja do toruńskiej katedry odbędzie się 6 czerwca o godz. 17.00 - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Arkadiusz Okroj został mianowany biskupem toruńskim 5 kwietnia 2025 roku.
CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja Portsmouth przeprasza ofiarę

[ TEMATY ]

ksiądz Piotr Glas

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Pochodzący z Polski ksiądz Piotr Glas z angielskiej diecezji Portsmouth został wczoraj uznany winnym czynów lubieżnych wobec dziecka na tle fetyszu stóp. Ława przysięgłych w sądzie w Saint Helier na wyspie Jersey wydała orzeczenie w sprawie trzech zarzutów, uniewinniając oskarżonego z dwóch. Wcześniej sąd odrzucił trzy inne zarzuty. Do przestępstw doszło, gdy duchowny był duszpasterzem na tej wyspie w latach 2002-2008.

Biskup diecezji Portsmouth opublikował oświadczenie, w którym wyraził głębokie ubolewanie z powodu przestępstw popełnionych przez ks. Glasa, a także przeprosił ocalałego za wykorzystanie, jakiego doznał i cierpienie, które w jego wyniku musi w życiu znosić.
CZYTAJ DALEJ

Makulatura na misje

2025-06-02 23:08

plakat organizatorów

    Pomagamy w budowie Centrum Zdrowia dla dzieci w Yaounde stolicy Kamerunu

    Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii św. Pawła Ap. dziękując wszystkim za udział w marcowej zbiórce makulatury, informuje, że druga w tym roku edycja akcji „Makulatura na misje”, odbędzie się w sobotę 7 czerwca 2025r przy kościele św. Jana Nepomucena w Bochni. Kontener na makulaturę będzie ustawiony w godz. 7.00 -16.00.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję