Reklama

Tydzień Kultury Papieskiej w Lubaczowie

Jesteście spadkobiercami papieskiego przesłania

2 czerwca br. w konkatedrze lubaczowskiej został zainaugurowany Tydzień Kultury Papieskiej w 19. rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w tym mieście. Wdzięczni lubaczowianie jako wotum wdzięczności za te odwiedziny zbudowali kościół parafialny pw. św. Karola Boromeusza. Przed wejściem do świątyni postawili pomnik Jana Pawła II, według projektu Czesława Dźwigaja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dzisiejszą niedzielę (6 czerwca) w parafii pw. św. Karola Boromeusza w Lubaczowie przeżywamy Dzień Papieski. Modlitwą, głoszonym Słowem Bożym, śpiewem dziękujemy Ojcu Świętemu za Jego obecność pośród nas. Na wszystkich niedzielnych Mszach św. w głoszonych homiliach papieskie przesłania przypominał ks. dr Leszek Pintal z Lublina. Na Mszy św. o godz. 10.30 i po niej śpiewał chór z Jarosławia. Wystąpił z koncertem, podczas którego słuchaliśmy specjalnych utworów dedykowanych słudze Bożemu Janowi Pawłowi II i dziś beatyfikowanemu w Warszawie ks. Jerzemu Popiełuszko. Od godz. 14.00 do wieczornej Mszy św. trwał Przegląd Piosenki Papieskiej pt. «Młodzi w hołdzie Janowi Pawłowi II Wielkiemu»” - powiedział proboszcz parafii ks. Jerzy Tworek.
Lubaczów od 1989 r. organizował Ogólnopolskie Festiwale Piosenki Religijnej. Dobrze się stało, że parafia pw. św. Karola Boromeusza do nich powraca. Jednym z wymogów jest, by przyjeżdżające zespoły miały w repertuarze utwory poświęcone słudze Bożemu Janowi Pawłowi II. W tegorocznym pierwszym przeglądzie pięknie zaśpiewała solistka Justyna Zuba z Horyńca Zdroju. Zespół wokalno-muzyczny „Albo Niebo”, działający przy parafii pw. św. K. Boromeusza od 1999 r., ma za sobą udział w koncertach piosnki religijnej, ostatnio odniósł sukces na przeglądzie piosenki maryjnej w Wojsławicach. Dobrze zapowiada się grupa młodsza „Wesołe Aniołki, chór dziecięcy „Cantylena” z Krzemienicy k. Łańcuta. Podobał się występ zespołu „Symfonia” i zespołu działającego przy parafii św. Stanisława BM w Lubaczowie. Poza przeglądem pokazała się znana już grupa pantomimy „Effata” z Wielkich Oczu, prowadzona przez ks. Piotra.
Wieczorna Msza św. pod przewodnictwem ks. Jerzego Tworka sprawowana była w intencji beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II. W homilii ks. dr Leszek Pintal stwierdził, że współczesny świat potrzebuje proroków na miarę metropolity Halicza i Lwowa bł. Jakuba Strzemię, metropolity lwowskiego abp Eugeniusza Baziaka „Wygnańca”, który rezydował w pobliżu tego kościoła w latach 1946-62, kard. Mariana Jaworskiego - zasłużonego dla tego miasta, dzięki któremu doszło do wizyty Papieża Jana Pawła II w Lubaczowie w 1991 r. Wielkimi prorokami byli: Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, który bywał w Lubaczowie oraz Jan Paweł II. To On w Lubaczowie mówił: „Niedziela jest dla nas, którzy uwierzyliśmy w Chrystusa, dniem szczególnie świętym. W tym dniu gromadzimy się wszyscy wokół ołtarza, ażeby zaczerpnąć ze świętości Chrystusa i ażeby cały nasz tydzień uczynić świętym. Tutaj podczas Mszy św., realnie uobecnia się ta niepojęta miłość jaka została nam okazana przez Krzyż Chrystusa”. Papież dalej w Lubaczowie przypominał: „Dzisiaj, kiedy część katolików zaczyna zaniedbywać coniedzielną Mszę św., trzeba nam sobie przypomnieć szczególnie o tajemnicy tej Bożej miłości, jaką zostaliśmy obdarzeni w Chrystusie i która się uobecnia na Jego ołtarzu. Nie łudźmy się, odchodząc od źródeł miłości i świętości, odchodzi się od samego Chrystusa”. „Dlatego wy, lubaczowianie - mówił w homilii ks. dr L. Pintal - jesteście spadkobiercami papieskiego nauczania tamtych dni. Jesteście powołani, aby papieskie przesłanie, zlecone wam 19 lat temu, przekazać swoim synom i córkom, przyjaciołom, ludziom, których spotkacie, a zwłaszcza młodemu pokoleniu... Jako życzenia, ale i jako testament niech będą słowa Ojca Świętego wypowiedziane na błoniach lubaczowskich 3 czerwca 1991 r.: «Nie pozwólmy sobie wyrwać tych korzeni, jakie Boża Mądrość zapuściła w naszych dziejach i w naszych duszach. Nie pozwólmy zagubić dziedzictwa, na którym spoczął znak wiecznego zbawienia»”.
Tę Eucharystię ubogacił śpiewem zespół górali „Watra” z Czarnego Dunajca. Pobożność górali i ich przywiązanie do Jana Pawła II są powszechnie znane i mogliśmy ją podziwiać, podczas Jego wizyty w Zakopanem. To tam w 1997 r. Ojciec Święty beatyfikował albertynkę s. Bernardynę - Marię Jabłońską, rodaczkę z ziemi lubaczowskiej. Po Mszy św. goście dali godzinny koncert muzyki i śpiewu góralskiego. Na zakończenie Dnia Papieskiego wszyscy wyszli przed kościół, zebrali się przy pomniku Jana Pawła II. Pod przewodnictwem proboszcza ks. Jerzego modlili się o wyniesienie Go do chwały ołtarzy, złożyli kwiaty przed pomnikiem i odśpiewali wraz z kapelą góralską ulubioną pieśń Papieża Polaka - „Barkę”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna d´Arc

[ TEMATY ]

Joanna d'Arc

pl.wikipedia.org

Drodzy bracia i siostry,
Chciałbym wam dzisiaj opowiedzieć o Joannie d´Arc, młodej świętej, żyjącej u schyłku Średniowiecza, która zmarła w wieku 19 lat w 1431 roku. Ta młoda francuska święta, cytowana wielokrotnie przez Katechizm Kościoła Katolickiego, jest szczególnie bliska św. Katarzynie ze Sieny, patronce Włoch i Europy, o której mówiłem w jednej z niedawnych katechez. Są to bowiem dwie młode kobiety pochodzące z ludu, świeckie i dziewice konsekrowane; dwie mistyczki zaangażowane nie w klasztorze, lecz pośród najbardziej dramatycznych wydarzeń Kościoła i świata swoich czasów. Są to być może najbardziej charakterystyczne postacie owych „kobiet mężnych”, które pod koniec średniowiecza niosły nieustraszenie wielkie światło Ewangelii w złożonych wydarzeniach dziejów. Moglibyśmy je porównać do świętych kobiet, które pozostały na Kalwarii, blisko ukrzyżowanego Jezusa i Maryi, Jego Matki, podczas gdy apostołowie uciekli, a sam Piotr trzykrotnie się Go zaparł. Kościół w owym czasie przeżywał głęboki, niemal 40-letni kryzys Wielkiej Schizmy Zachodniej. Kiedy w 1380 roku umierała Katarzyna ze Sieny, mamy papieża i jednego antypapieża. Natomiast kiedy w 1412 urodziła się Joanna, byli jeden papież i dwaj antypapieże. Obok tego rozdarcia w łonie Kościoła toczyły się też ciągłe bratobójcze wojny między chrześcijańskimi narodami Europy, z których najbardziej dramatyczną była niekończąca się Wojna Stulenia między Francją a Anglią.
Joanna d´Arc nie umiała czytań ani pisać. Można jednak poznać głębiej jej duszę dzięki dwóm źródłom o niezwykłej wartości historycznej: protokołom z dwóch dotyczących jej Procesów. Pierwszy zbiór „Proces potępiający” (PCon) zawiera opis długich i licznych przesłuchań Joanny z ostatnich miesięcy jej życia ( luty-marzec 1431) i przytacza słowa świętej. Drugi - Proces Unieważnienia Potępienia, czyli "rehabilitacji" (PNul) zawiera zeznania około 120 naocznych świadków wszystkich okresów jej życia (por. Procès de Condamnation de Jeanne d´Arc, 3 vol. i Procès en Nullité de la Condamnation de Jeanne d´Arc, 5 vol., wyd. Klincksieck, Paris l960-1989).
Joanna urodziła się w Domremy - małej wiosce na pograniczu Francji i Lotaryngii. Jej rodzice byli zamożnymi chłopami. Wszyscy znali ich jako wspaniałych chrześcijan. Otrzymała od nich dobre wychowanie religijne, z wyraźnym wpływem duchowości Imienia Jezus, nauczanej przez św. Bernardyna ze Sieny i szerzonej w Europie przez franciszkanów. Z Imieniem Jezus zawsze łączone jest Imię Maryi i w ten sposób na podłożu pobożności ludowej duchowość Joanny stała się głęboko chrystocentryczna i maryjna. Od dzieciństwa, w dramatycznym kontekście wojny okazuje ona wielką miłość i współczucie dla najuboższych, chorych i wszystkich cierpiących.
Z jej własnych słów dowiadujemy się, że życie religijne Joanny dojrzewa jako doświadczenie mistyczne, począwszy od 13. roku życia (PCon, I, p. 47-48). Dzięki "głosowi" św. Michała Archanioła Joanna czuje się wezwana przez Boga, by wzmóc swe życie chrześcijańskie i aby zaangażować się osobiście w wyzwolenie swojego ludu. Jej natychmiastową odpowiedzią, jej „tak” jest ślub dziewictwa wraz z nowym zaangażowaniem w życie sakramentalne i modlitwę: codzienny udział we Mszy św., częsta spowiedź i Komunia św., długie chwile cichej modlitwy prze Krucyfiksem lub obrazem Matki Bożej. Współczucie i zaangażowanie młodej francuskiej wieśniaczki w obliczu cierpienia jej ludu stały się jeszcze intensywniejsze ze względu na jej mistyczny związek z Bogiem. Jednym z najbardziej oryginalnych aspektów świętości tej młodej dziewczyny jest właśnie owa więź między doświadczeniem mistycznym a misją polityczną. Po latach życia ukrytego i dojrzewania wewnętrznego nastąpiły krótkie, lecz intensywne dwulecie jej życia publicznego: rok działania i rok męki.
Na początku roku 1429 Joanna rozpoczęła swoje dzieło wyzwolenia. Liczne świadectwa ukazują nam tę młodą, zaledwie 17-letnią kobietę jako osobę bardzo mocną i zdecydowaną, zdolną do przekonania ludzi niepewnych i zniechęconych. Przezwyciężywszy wszystkie przeszkody spotyka następcę tronu francuskiego, przyszłego króla Karola VII, który w Poitiers poddaje ją badaniom przeprowadzanym przez niektórych teologów Uniwersytetu. Ich ocena jest pozytywna: nie dostrzegają w niej nic złego, lecz jedynie dobrą chrześcijankę.
22 marca 1429 Joanna dyktuje ważny list do króla Anglii i jego ludzi, oblegających Orlean (tamże, s. 221-22). Proponuje w nim prawdziwy, sprawiedliwy pokój między dwoma narodami chrześcijańskimi, w świetle imion Jezusa i Maryi, ale jej propozycja zostaje odrzucona i Joanna musi angażować się w walkę o wyzwolenie miasta, co nastąpiło 8 maja. Innym kulminacyjnym momentem jej działań politycznych jest koronacja Karola VII w Reims 17 lipca 1429 r. Przez cały rok Joanna żyje między żołnierzami, pełniąc wśród nich prawdziwą misję ewangelizacyjną. Istnieje wiele ich świadectw o jej dobroci, męstwie i niezwykłej czystości. Wszyscy, łącznie z nią samą, mówią o niej „la pulzella” - czyli dziewica.

Męka Joanny zaczęła się 23 maja 1430, gdy jako jeniec wpada w ręce swych wrogów. 23 grudnia zostaje przewieziona pod strażą do miasta Rouen. To tam odbywa się długi i dramatyczny Proces Potępienia, rozpoczęty w lutym 1431 r. a zakończony 30 maja skazaniem na stos. Był to proces wielki i uroczysty, któremu przewodniczyli dwaj sędziowie kościelni: biskup Pierre Cauchon i inkwizytor Jean le Maistre. W rzeczywistości kierowała nim całkowicie duża grupa teologów słynnego Uniwersytetu w Paryżu, którzy uczestniczyli w nim jako asesorzy.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Weszła w życie nowela rozporządzenia MZ dotycząca tzw. klauzuli sumienia

2024-05-30 07:37

[ TEMATY ]

klauzula sumienia

Adobe Stock

Placówki medyczne mają obowiązek tak zorganizować pracę, by przynajmniej jeden z lekarzy mógł wykonać zabieg przerwania ciąży - przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, która w czwartek weszła w życie.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw 15 maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję