Reklama

Ołtarz jest miejscem naszego spotkania z Bogiem

W Simoradzu Ordynariusz naszej diecezji poświęcił ołtarz ufundowany jako wotum jubileuszowego Roku św. Jakuba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła bp Tadeusz Rakoczy sprawował Eucharystię w jubileuszowym kościele św. Jakuba w Simoradzu. Liturgia połączona była z obrzędem poświęcenia nowego ołtarza, który stał się wotum wspólnoty w jubileuszowym Roku św. Jakuba.
- Czas spojrzeć na ten ołtarz, który przygotowaliście do konsekracji, na którym składana ma być krwawa ofiara Chrystusa. Piękny jest i wspaniale dostosowany do wystroju tego starego XIII-wiecznego kościoła, stanowiącego perłę architektury sakralnej na ziemi cieszyńskiej. Piękne i wspaniała jest to, że ołtarz ten ufundowaliście właśnie w jubileuszowym Roku św. Jakuba, jako wotum swojej wiary i miłości do Chrystusa. O tym wspominać będą przyszłe pokolenia po wiekach, tak jak my wspominamy tych, którzy wybudowali tę świątynię. Ołtarz ten jest miejscem naszego spotkania z Bogiem - mówił w homilii bp Tadeusz Rakoczy. Podziękował przy tym parafialnej wspólnocie za wszystkie inicjatywy, jakie razem ze swoim Duszpasterzem podejmuje w związku z jubileuszowym Rokiem św. Jakuba. Wezwał także parafian do dbałości o życie religijne wyrażające się w uczestnictwie w liturgii Kościoła. Do uroczystości konsekracji wierni z Simoradza przygotowywali się poprzez uczestnictwo w misjach parafialnych prowadzonych przez ks. prał. Władysława Zązla.
Parafia w Simoradzu należy do najstarszych w naszej diecezji. Jej początki sięgają czasu sprzed 1286 r. Do połowy XV wieku była samodzielną placówką, później funkcjonowała jako filia parafii w Dębowcu. 27 grudnia 1980 r., dekretem bp. Herberta Bednorza ponownie odzyskała samodzielność. W styczniu br. bp Tadeusz Rakoczy ogłosił świątynię w Simoradzu jednym z dwóch (obok kościoła w Szczyrku) jubileuszowych kościołów w Rok św. Jakuba. W ramach roku jubileuszowego parafia w Simoradzu organizuje m.in. Dzień otwarty (każdy 25. dzień miesiąca), okolicznościowe Msze św. (Dzień Zakochanych, Dzień Kobiet, Dzień Matki). Na przełomie maja i kwietnia wierni z Simoradza wzięli udział w III Pielgrzymce Parafii Jakubowych na Jasną Górę, gdzie odbył się Kongres Jakubowy z udziałem abp. Juliana Barrio Barrio z Santiago de Compostela w Hiszpanii. Hiszpański hierarcha poświęcił wtedy rzeźbę patrona parafii wykonaną przez jednego z parafian. 1 sierpnia w Simoradzu odbędą się diecezjalne uroczystości związane z obchodami Roku Jubileuszowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczął się CPAC - największe wydarzenie konserwatywne w Polsce

2025-05-27 10:17

[ TEMATY ]

konferencja

Rzeszów

Jasionka

Telewizja Republika

CPAC

konserwatywna

PAP

CPAC - największe wydarzenie konserwatywne w Polsce

CPAC - największe wydarzenie konserwatywne w Polsce

W podrzeszowskiej Jasionce rozpoczęła się konferencja CPAC. Wśród uczestników będą m.in. prezydent Andrzej Duda, sekretarz ds. bezpieczeństwa krajowego Stanów Zjednoczonych Kristi Noem oraz obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

CPAC (Conservative Political Action Conference) to coroczna konferencja odbywająca się w przeszłości w USA, w której od lat 70. biorą udział konserwatywni politycy i aktywiści z całego świata. W ostatnich latach CPAC zaczęto organizować także w innych państwach, m.in. na Węgrzech czy tak, jak w tym roku, w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja katowicka: księża przechodzący na emeryturę

2025-05-27 10:49

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

archidiecezja katowicka

Karol Porwich/Niedziela

W poniedziałek 26 maja bp Marek Szkudło wręczył dekrety księżom, którzy przechodzą na emeryturę. Sześciu z nich pełniło urząd proboszcza, trzech – funkcję tymczasowego administratora parafii. Jeden z nich był wikariuszem.

Dziękując za wieloletnią posługę pełnioną w parafiach administrator archidiecezji katowickiej prosił, by w miarę możliwości, księża nadal angażowali swoje siły dla dobra Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Niemcy: wzrost liczby przestępstw przeciwko chrześcijanom

2025-05-28 12:58

[ TEMATY ]

Niemcy

prześladowania chrześcijan

Vatican Media

W ubiegłym roku w Niemczech odnotowano znaczący wzrost liczby przestępstw wymierzonych w chrześcijan i obiekty sakralne. Władze i policja wskazują przede wszystkim na ataki fizyczne i akty wandalizmu, potwierdzono też przypadek zabójstwa.

O niepokojącym zjawisku aktów przemocy informuje "National Catholic Register". Z danych opublikowanych przez CNA Deutsch, wynika, że w 2024 roku odnotowano 111 przestępstw przeciwko kościołom – to wzrost o 20 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Ogółem liczba przestępstw wobec wspólnot religijnych wzrosła do 8 531. W 2023 było ich 7 029 a dwa lata wcześniej zaledwie 3 255, co oznacza wzrost o ponad 160 procent. Niepokoi też wzrost liczby przestępstw wobec członków i przedstawicieli wspólnot religijnych – aż o 22 procent, z 6 122 do 7 504 przypadków.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję