Reklama

Dzieło Maryi - Ruch Focolari

Kiedy w Europie trwała II wojna światowa, Włoszka mieszkająca w Trydencie, wśród zniszczeń i dramatu wojny odkryła Boga. Chiara Lubich - stworzyła Ruch Focolari, zwany inaczej Dziełem Maryi, którego ideą stało się wcielanie w życie Słów Chrystusa: „aby wszyscy stanowili jedno”. O jego historii w Polsce z Agnieszką Zagrajek z Ruchu Focolari rozmawia Agnieszka Konik-Korn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Przesłanie Ruchu Focolari jest bardzo proste. (...) Od 2000 lat Jezus domaga się od wszystkich swoich naśladowców, by postawili Boga na pierwszym miejscu: Jego uczniem może być tylko ten, kto dla Niego gotów jest pozostawić wszystko; każdy z nas, jeśli chce być chrześcijaninem, powinien to zrobić. Poza tym Jezus oczekuje od wszystkich swoich uczniów miłości wzajemniej: to nie wielkie dzieła, nie wiedza, nie cuda wyróżniają nas, chrześcijan. Jedynie dzięki miłości wzajemniej świat uwierzy”.
Chiara Lubich

Agnieszka Konik-Korn: - Kraków był pierwszym miastem w Polsce, w którym zagościł Ruch Focolari. Czy może Pani pokrótce opisać początki Ruchu w Polsce?

Agnieszka Zagrajek: - O zaczynie Ruchu w Polsce możemy mówić już w kontekście lat 60. ubiegłego wieku. W 1966 r. profesor historii z Krakowa Janina Bieniarzówna wyjechała do NRD na wycieczkę. W jednej z parafii poznała osoby zaangażowane w Ruch, których duchowość bardzo ją ujęłą. Gdy wróciła do kraju, podzieliła się swoimi odczuciami z Zofią Stąpor. Aby poznać Ruch Focolari oraz jego idee i założenia, i ona wyjechała do NRD. Kiedy wróciła do kraju, przekazała wieść o nowej wspólnocie w Kościele Danucie Ciesielskiej, która z kolei podzieliła się tą informacją z mężem - dziś sługą Bożym - Jerzym Ciesielskim. Państwo Ciesielscy nawiązali kontakty z osobami żyjącymi już tą duchowością w Polsce, a także w NRD - w Lipsku. Warto podkreślić, że od początku kard. Karol Wojtyła aprobował działalność Ruchu w archidiecezji krakowskiej. W pierwszej grupie byli m.in. Barbara Schejbal, Ewa Spolińska, Włodzimierz Fijałkowski i inni.

- Jak wyglądało pojawienie się Ruchu Focolari w naszej ojczyźnie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Zaczęło się od rekolekcji, tzw. Mariapoli. Pierwsze tego typu letnie rekolekcje odbyły się w roku 1969 w Zakopanem. Był to czas głębokiej komuny i trzeba było być bardzo ostrożnym. Osoby, które uczestniczyły w tych rekolekcjach, wspominają, że dla bezpieczeństwa ok. pięćdziesięcioosobowa grupa codziennie uczestniczyła we Mszy św. w innym kościele, żeby nie wzbudzać podejrzeń aparatu władzy. Wtedy, po wydarzeniach marca`68 czy inwazji na Czechosłowację, służba bezpieczeństwa była wyjątkowo wyczulona na wszelkie spotkania w większych grupach. Na te pierwsze w Polsce rekolekcje Ruchu przyjechały osoby zaangażowane w tworzenie wspólnot Ruchu Focolari w NRD, np. włoska lekarka Anna Fratta-Doni. Tak rozpoczęły się działania, a przede wszystkim apostolstwo jedności. Ruch nie narodził się poprzez struktury organizacyjne, ale przede wszystkim przez pragnienie wielu serc, by ideałem jedności żyć każdego dnia.

- W jaki sposób przebiega formacja w Ruchu Focolari?

- Formacja odbywa się poprzez różnego rodzaju dni skupienia oraz rekolekcje. Przede wszystkim jednak członkowie Ruchu starają się żyć Ewangelią w tych środowiskach, w których mieszkają czy pracują. To także świadectwo życia i wymiana doświadczeń, uzupełniane pogłębianiem wiedzy teologicznej, katechetycznej, kulturalnej oraz zawodowej. Sercem Ruchu są wspólnoty życia konsekrowanego - focolare. W Ruchu animatorami są małżeństwa, wolontariusze, księża i zakonnicy, a także młodzież zaangażowana w Ruchu Gen (skrót od wł. Generazione Nuova - Nowe Pokolenie). Osoby każdego stanu i zawodu mogą odnaleźć w Ruchu Focolari swoje miejsce. Dodam jeszcze, że Dzieło Maryi zostało zatwierdzone przez Jana XXIII już w roku 1962, natomiast papież Jan Paweł II w 1984 r. będąc w Centrum Ruchu powiedział, że rozpoznaje w nim „charakterystyczne rysy Kościoła posoborowego”.

- Gdzie znajdują się domy Ruchu Focolari w Polsce?

Reklama

- Główna siedziba Ruchu - Centrum gałęzi męskiej i żeńskiej znajduje się w Trzciance (gmina Wilga). Żeńskie ośrodki są w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Lublinie, natomiast męskie - w Warszawie i Katowicach. Focolare kapłańskie mają swoje ośrodki w Katowicach i Ząbkowicach Śląskich. Adresy i dane kontaktowe tych miejsc można znaleźć na stronie: www.focolare.org.pl.

- Czy Ruch Focolari to duża wspólnota?

- W świecie jest ok. 2,5 mln członków Ruchu oraz mniej więcej tyle samo jego sympatyków. Dzieło Maryi dotarło do 190 krajów, czyli na wszystkie kontynenty. W ramach Ruchu Focolari istnieją także tzw. ruchy szerokiego oddziaływania, których praca apostolska skierowana jest do bardzo konkretnych grup społecznych. Są to: Nowe Rodziny, Nowa Ludzkość, Młodzież dla Zjednoczonego Świata, Młodzi dla Jedności czy Nowe Parafie. Pierwszą osobą wyniesioną na ołtarze, wywodzącą się z Dzieła Maryi, będzie Chiara Luce Badano, której beatyfikacja odbędzie się w Rzymie już 25 września br. Należała ona do Ruchu Gen. Zmarła w 1990 r. na nowotwór kości. Jej świadectwo życia i męstwo w znoszeniu cierpienia są dla wielu młodych i nie tylko młodych ludzi wzorem miłości do Chrystusa Opuszczonego i umocnieniem na drodze wiary.

2010-12-31 00:00

Oceń: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

Na szczycie jadownickiej góry

2025-07-27 19:56

Marek Białka

Na Bocheńcu, na wysokości bezwzględnej, blisko 400 metrów nad poziomem morza, w klimatycznym i zacisznym miejscu, pełnym uroku, zieleni, którego epicentrum stanowi historyczny, z końca XVI w. kościółek pw. św. Anny, odbyły się uroczystości odpustowe ku czci patronki tego miejsca i kościoła.

Mszę świętą koncelebrowaną, pod przewodnictwem ks. Sylwestra Brzeznego, sprawowali nie tylko miejscowi kapłani, ale również księża przebywający w tym czasie na urlopach. Główny celebrans, a zarazem kaznodzieja odpustowy, nawiązał w homilii do wzorowego życia Anny i Joachima - rodziców Matki Bożej, którzy swoją świętością powinni dawać żywy przykład współczesnym rodzinom, zwłaszcza w okresie kryzysów małżeńskich, w których niewątpliwie brakuje słuchania i wzajemnego kompromisu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję