Reklama

W wolnej chwili

Pamięci dr. Władysława Biegańskiego

Wydana w tym roku książka "Doktor Władysław Biegański - polski Hipokrates", to kolejny tom dokumentujący działania Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego upamiętniający postać, pracę naukową i zasady etyczne wielkiego częstochowianina dr. Władysława Biegańskiego, o którym już 100 lat temu Władysław Tatarkiewicz napisał, że była to piękna postać polskiego uczonego, który nie ubiegał się o zaszczyty, a szukał uczciwie i bez zastrzeżeń prawdy, był człowiekiem tytanicznej pracy.

W książce zebrano materiały z obchodów 100-lecia śmierci Doktora podczas uchwalonego przez Senat RP Roku Władysława Biegańskiego. Książka przypomina wydarzenia jubileuszu m. in.: otwarcie w siedzibie Senatu RP biograficznej wystawy dr. Biegańskiego, modlitwę przy grobie Doktora na cmentarzu Kule w Częstochowie, poświęcone dr. Biegańskiemu Jasnogórskie rozważania apelowe abp. Wacława Depo - metropolity częstochowskiego, jubileuszową galę w Filharmonii Częstochowskiej z wystąpieniem inauguracyjnym prof. Mariana Zembali i dr. Łukasza Kulaka "Światło w medycynie, pamięci doktora Władysława Biegańskiego". Książka zawiera również zbiór materiałów z zorganizowanej w Częstochowie konferencji naukowej pt. "Doktor Władysław Biegański i jego epoka. Filozofia i etyka w medycynie wczoraj i dziś".

Dr Biegański urodził się w Grabowie n. Prosną, studia medyczne ukończył w w Warszawie. Przez rok pracował w głębi Rosji, a zgromadzone oszczędności przeznaczył na dalsze studia w Berlinie i Pradze. W 1883 r. w wieku 26 lat, osiadł w Częstochowie i temu miastu poświęcił resztę życia, z wielkim oddaniem lecząc pacjentów, pracując naukowo i działając społecznie.

Zgromadzony w książce dorobek konferencji to blisko 20 wykładów, które wygłosili m. in. ks. prof. Tadeusz Biesaga, prof. Ryszard W. Gryglewski, prof. Jerzy Jurkiewicz, prof. Andrzej Kierzek, prof. Romuald Krajewski, dr Juliusz Sętowski, prof. Janusz Skalski, dr Kazimierz Szałata, dr n. med. Wanda Terlecka, prof. Jerzy Woy-Wojciechowski. Autorzy wykładów przypomnieli medyczny dorobek naukowy "profesora bez katedry" - jak nazywano Biegańskiego, a także jego dorobek w zakresie etyki i filozofii, który był tak znaczący, że nazwano go ojcem deontologii lekarskiej.

Reklama

Ks. prof. Tadeusz Biesaga przypomniał w wykładzie jeden z aforyzmów o etyce lekarskiej dr Biegańskiego: "Medycyna urodziła się z niedoli, a rodzicami jej chrzestnymi były: miłosierdzie i współczucie. Prof. Grzegorz Opala podkreślił we wstępie, że wiele poglądów zawartych w "Myślach i aforyzmach" jest aktualnych i dzisiaj, kiedy szybkiemu postępowi medycyny zagrażają dehumanizacja i depersonalizacja w kontakcie z chorym. Natomiast prof. Jerzy Jurkiewicz postawił w swoim wykładzie ważne pytanie: Czy współczesny lekarz jest świadomy tego, że pozycja i godność zawodu opierała się przez 2500 lat na zasadzie: Nie zabijam nigdy, pomagam zawsze?

Książka wydana pod redakcją Beaty Zawadowicz, to kolejny dowód pamięci częstochowskiego środowiska medycznego o jednym z najwybitniejszych polskich lekarzy przełomu XIX i XX wieku, który był także filozofem, pedagogiem i społecznikiem, przedstawicielem tzw. polskiej szkoły filozoficzno-lekarskiej. Warta jest zauważenia, nie tylko ze względu na treść i bogaty zbiór dokumentalnych fotografii, ale także z uwagi na fakt, że powstała przy społecznym zaangażowaniu wielu osób zafascynowanych postacią dr Biegańskiego.

2020-08-26 11:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Książki siostry Łucji najpopularniejsze

[ TEMATY ]

książka

Fatima

Archiwum karmelitów bosych

Publikacje sługi bożej siostry Łucji dos Santos, jednej z uczestniczek objawień maryjnych z 1917 r., są najlepiej sprzedającymi się publikacjami na terenie sanktuarium w Fatimie. Jak ujawnił lizboński tygodnik “Visão”, w minionym roku sprzedano w tej portugalskiej miejscowości ponad 35,5 tys. książek autorstwa zmarłej w 2005 r. karmelitanki. Najpopularniejszą jej książką były “Wspomnienia”. Dzieło to sprzedano w Fatimie w ub.r. w nakładzie bliskim 25 tys. egzemplarzy.

Wiosną ub.r. sanktuarium w Fatimie opublikowało nowe, krytyczne wydanie “Wspomnień” siostry Łucji. Dzieło to zostało opublikowane po raz pierwszy w 1978 r. Według władz portugalskiego sanktuarium “Wspomnienia” były najbardziej skutecznym dziełem popularyzacji wiedzy o objawieniach w tej miejscowości.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-02 22:37

o. Filip Czub OFM

Na modlitwie zebrali się przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów

Na modlitwie zebrali się przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów

    - Tylko wewnętrznie przemienieni, nawróceni, będziemy znakiem dla innych. Tylko wtedy wypełnimy nasze powołanie – mówił o. Teofil Czarniak OFM podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice kalwaryjskiej z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów.

    Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od procesji ze świecami oraz poświęcenia gromnic. Na początku Eucharystii wszystkich zebranych w bazylice przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję