Reklama

Niedziela w Warszawie

Kard. Nycz do katechetów: pełnicie wielką służbę

Pełnicie wielką służbę. Potrzeba modlitwy o powołania do bycia katechetą – mówił kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św., która rozpoczęła odprawę katechetów świeckich i sióstr zakonnych uczących religii w archidiecezji warszawskiej. Ze względu na sytuację epidemiczną spotkanie to po raz pierwszy odbyło się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. W podobnym spotkaniu uczestniczyli również dziś księża - proboszczowie odpowiedzialni za katechezę na terenie parafii oraz duchowni uczący religii w szkołach.

[ TEMATY ]

Warszawa

katecheci

kard. Kazimierz Nycz

Episkopat.news

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Nycz w słowie skierowanym do katechetów w czasie Mszy św. a także na początku spotkania, podkreślił doniosłość ich pracy. Zwrócił uwagę, że katecheza w szkole jest dla Kościoła szczególną szansą na kontakt z młodzieżą – Pandemia uświadomiła nam, że gdy tracimy kontakt z uczniami poprzez szkołę, tracimy kontakt z młodym pokoleniem – powiedział. Ubolewał też, że katechetów jest coraz mniej i prosił o modlitwę w intencji powołań do tego zawodu.

Na początku odprawy kard. Nycz wręczył katechetom dyplomy z okazji 25-lecia pracy katechetycznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie ks. dr Tomasz Kopiczko i dr Aneta Rayzacher-Majewska z UKSW wygłosili wykład pt. „Katecheta zdalny – katecheta zdolny”.

Ks. dr Kopiczko zwrócił uwagę, że za pierwszego katechetę zdalnego można uznać św. Pawła, który pisał listy do zakładanych przez siebie wspólnot. Podkreślił, że warunki nauczania zdalnego mogą utrudniać przekaz treści wiary a zwłaszcza pewne doświadczenia związane z wiarą. Jako przykład podał ograniczone możliwości wspólnej modlitwy przed ekranem komputera czy też brak poczucia sacrum w takiej sytuacji. Zaznaczył jednak, że nawet w systemie nauczania zdalnego można mieć poczucie bycia razem – wiele zależy od podejścia nauczyciela, zaangażowania i dyspozycyjności wobec uczniów.

Reklama

Podkreślił, że katecheta nie musi przygotowywać absolutnie sam wszystkich materiałów, lecz powinny mieć one przynajmniej w pewnym stopniu charakter osobisty, spersonalizowany – dobrze, by było przygotowane pod kątem konkretnych uczniów. Zaznaczył też, że przygotowując materiały warto uświadomić sobie, ile faktycznie czasu zabierze uczniom zapoznanie się z nimi – Lepiej zostawić ich z lekkim niedosytem niż z przesytem i zmęczeniem – powiedział.

Zwrócił też uwagę na wartość zaangażowania rodziców. Nawiązując do doświadczeń przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej prowadzonego w czasie pandemii na warszawskiej Chomiczówce, które polegały w istocie na przygotowaniu odpowiednich materiałów dla rodziców, podkreślił, że efekt tego przygotowania okazał się nie gorszy od tego, jaki uzyskiwano w poprzednich latach.

Dr Aneta Rayzacher-Majewska przypomniała, z jakimi praktycznymi trudnościami zmagać się musieli prowadzący zdalne zajęcia katecheci. Zaprezentowała tez szereg praktycznych wskazówek, które mogą takie nauczanie ułatwić. To m.in. elastyczność, umiejętność skracania i łączenia pewnych tematów a także kontakt z innymi nauczycielami, po to, by np. nie zadawać pracy na ten sam termin, na który trzeba przygotować zadanie z innych przedmiotów. Przestrzegła też przed wysyłaniem klasie materiałów nie do końca sprawdzonych. – Może się zdarzyć, że film zaczyna się pobożnie a kończy w inny sposób – powiedziała.

Podkreśliła też, że zdalne nauczanie, choć jest wymagające i pozostaje wyzwaniem na wielu płaszczyznach, uzdolniło katechetów do wielu rzeczy i pozwoliło odkryć liczne talenty. Zaznaczyła też, że może być ono być szansą nie tylko jako nowa forma nawiązywania kontaktu z uczniami ale również jako droga rozwoju zawodowego.

Głos zabrał także m.in. ks. Aleksander Seniuk, rektor kościoła ss. wizytek, który zachęcał do zapoznania się z najnowszym filmem o ks. Janie Zieji, a także z innymi materiałami dotyczącymi tej szczególnej postaci.

Ks. Kamil Falkowski, diecezjalny asystent KSM, zaprosił katechetów do współpracy przy budowie lokalnych struktur tej organizacji.

2020-08-29 20:12

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: finał Konkursu Papieskiego dla studentów i doktorantów

[ TEMATY ]

Warszawa

studenci

Konkurs papieski

źródło: https://ordoiuris.pl/

Dziś w Warszawie odbył się finał III edycji Konkursu Papieskiego skierowanego do studentów i doktorantów. Konkurs jest zaproszeniem do rozpoczęcia głębszych studiów nad myślą Jana Pawła II oraz pogłębiania wiedzy z zakresu Katolickiej Nauki Społecznej.

W finale 9 studentów i doktorantów z całej Polski rywalizowało o roczne stypendium Fundacji Świętego Mikołaja na studia podyplomowe JP2 Studies w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie w roku akademickim 2023-2024. Wartość stypendium wynosi 15 tys. euro.
CZYTAJ DALEJ

Pismo Święte podkreśla potrzebę uczciwości

2025-09-18 09:34

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Pismo Święte podkreśla potrzebę uczciwości. Jezus uczy, że kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie.

Jezus powiedział do uczniów: «Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał więc go do siebie i rzekł mu: „Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządzania, bo już nie będziesz mógł zarządzać”. Na to rządca rzekł sam do siebie: „Co ja pocznę, skoro mój pan odbiera mi zarządzanie? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem już, co uczynię, żeby mnie ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę odsunięty od zarządzania”. Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: „Ile jesteś winien mojemu panu?” Ten odpowiedział: „Sto beczek oliwy”. On mu rzekł: „Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt”. Następnie pytał drugiego: „A ty ile jesteś winien?” Ten odrzekł: „Sto korców pszenicy”. Mówi mu: „Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt”. Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z podobnymi sobie ludźmi niż synowie światłości. Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków. Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzaniu niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, to kto wam prawdziwe dobro powierzy? Jeśli w zarządzaniu cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, to któż wam da wasze? Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!»
CZYTAJ DALEJ

MŚ siatkarzy - Brazylia i Francja poza turniejem

2025-09-18 18:37

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG

Siatkarze Brazylii i Francji niespodziewanie odpadli w czwartek z mistrzostw świata na Filipinach. W ostatniej kolejce fazy grupowej „Canarinhos” przegrali z Serbią 0:3, natomiast „Trójkolorowi” ulegli Argentynie 2:3.

Brazylijczycy to trzykrotni mistrzowie świata, nie schodzili z podium tej imprezy od 2002 roku, ostatnie mistrzostwa, przed trzema laty, zakończyli na trzecim miejscu. Turniej na Filipinach rozpoczęli od zwycięstw nad Chinami 3:1 i Czechami 3:0. Niekorzystnie jednak ułożyły się dla nich wyniki innych spotkań. Wygrana Czech z Chinami 3:0 zepchnęła Brazylię na trzecie miejsce w grupie. Przesądził o tym przegrany set w meczu z Chińczykami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję