Reklama

Uzdrowienie od Boga pochodzi

11 lutego, w dniu wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, pod hasłem: „Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni” (1 P 2, 24) Kościół obchodził XIX Światowy Dzień Chorego. Przez kilka dni w naszej diecezji w szczególny sposób modlono się w intencji osób chorych, niepełnosprawnych i starszych, a także pracowników służby zdrowia, wolontariuszy i tych wszystkich, którzy codziennie pochylają się nad cierpiącymi

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 9/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup Stefan Regmunt odprawił Mszę św. dla chorych i personelu medycznego w kaplicy Szpitala im. Jana Pawła II w Głogowie. Uczestniczył również w spotkaniu w głogowskim Domu „Uzdrowienie Chorych” prowadzonym przez Cichych Pracowników Krzyża. Bp Paweł Socha spotkał się z chorymi podczas Eucharystii w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Odwiedził też oddziały Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze (w szpitalnej kaplicy odprawił Mszę św.) oraz Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw. W Gorzowie Wlkp. miały miejsce aż trzy celebracje, którym przewodniczył ks. inf. Roman Harmaciński.

Nowy człowiek

Na wspólnej modlitwie i refleksji z chorymi i ich opiekunami oraz przedstawicielami wspólnoty prowadzącej Dom „Uzdrowienie Chorych” spotkał się bp Stefan Regmunt, który jest zarazem przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia. W kaplicy tego ośrodka - w którym troszczy się zarówno o zdrowie ducha, jak i ciała - Ksiądz Biskup przypomniał m.in. o potrzebie właściwego rozumienia doświadczenia cierpienia w życiu człowieka. Wskazał na znaczenie Ofiary Syna Bożego i Krzyża, który jest „ikoną cierpienia”. Zachęcał do kontemplowania Oblicza Cierpiącego Chrystusa. Bp Regmunt podkreślał, że poprzez ofiarowanie cierpienia człowiek chory staje się „nowym człowiekiem”. Apelował o modlitwę za wszystkich chorych, jak również za osoby niosące pomoc ludziom w cierpieniu - lekarzy, pielęgniarki, ratowników, farmaceutów oraz tych, którzy opiekują się chorymi w ich domach (z rodzin, bliskich). Na zakończenie bp Stefan udzielił pasterskiego błogosławieństwa, natomiast dyrektor Domu Cichych Pracowników Krzyża, ks. Janusz Malski podkreślił wyjątkowy charakter tego spotkania w kaplicy, w której znajduje się również materialna pamiątka - kamień z kaplicy Matki Bożej w Lourdes.
Po zakończeniu wizyty w ośrodku na Ostrowie Tumskim bp Regmunt udał się do głogowskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej przy ul. Kościuszki. W progach Szpitala im. Jana Pawła II powitała go delegacja ZOZ-u wraz z dyrektorem Tadeuszem Tofelem oraz przedstawiciele duchowieństwa na czele z kapelanem dziekanem ks. Zbigniewem Walaszkiem. Głównym punktem programu wizyty była uroczysta Msza św. koncelebrowana, odprawiona w szpitalnej kaplicy. Uczestniczyli w niej m.in. pacjenci, personel medyczny i administracyjny placówki, a także zaproszeni goście, wśród nich przedstawiciele władz samorządowych i mediów. Ponadto bp Regmunt spotkał się z chorymi oraz poświęcił nowoczesną, szpitalną pracownię RTG.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Cierpienie miarą życia

W Gorzowie z racji Dnia Chorego odprawione zostały trzy uroczyste Msze św., podczas których wierni przyjmowali sakrament namaszczenia chorych z rąk ks. inf. Romana Harmacińskiego. Jak wspomniał w swych kazaniach Ksiądz Infułat: - Namaszczenie chorych jest to jedyny sakrament, jaki może przyjąć każdy, niezależnie od wcześniej wyznawanej wiary. Ks. inf. Harmaciński przypomniał również słowa Jana Pawła II, że miarą ludzkiego życia jest cierpienie, każdy, kto zauważa ludzkie cierpienie, jest człowiekiem.
Uroczyste Msze św. zostały odprawione w szczególnych miejscach: w kościele pw. Pierwszych Braci Męczenników, gdzie w 1997 r. homilię wygłosił Papież Jan Paweł II, Hospicjum im. św. Kamila, gdzie na co dzień widzi się ludzkie cierpienie i w kaplicy Szpitala Wojewódzkiego - miejscu modlitwy wielu chorych i ich rodzin.
Po Eucharystii w hospicjum księża celebransi, członkowie władz Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Kamila spotkali się z wszystkimi chorymi Hospicjum Stacjonarnego i Działu Pobytu Dziennego, wręczając im po żywym kwiatku, symbolizującym pamięć i wyrażającym solidarność z cierpiącymi.

Uzdrawiający Zbawiciel

- W wypadku choroby, cierpienia, starości nie wystarczy szukać sensu w wymiarze ludzkim. W tych stanach człowiek raczej odnajduje bezsens. Posługa wśród chorych czy niepełnosprawnych wymaga często nadludzkiego wysiłku, nie wystarczy tylko dobra wola. I właśnie wtedy okazuje się, że tam gdzie jest wiara w sens cierpienia, człowiek potrafi znieść cierpienie. Z Chrystusem i w Chrystusie czyni z tego cierpienia narzędzie zbawienia ludzkości - mówił bp Paweł Socha w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze. - Chrystus nie jest nauczycielem cierpiętnictwa, bo sam leczył, uzdrawiał. Uzdrawianie i leczenie w nauce Chrystusa oznacza, że Jego zadaniem jest przynieść człowiekowi zdrowie. Łacińskie „Salvator” (Zbawiciel) pochodzi od słowa „salus”, czyli „zdrowie”. Chrystus, lecząc człowieka z jego egoizmu, z pychy, z żądzy władzy, lecząc go miłością i prawdą o godności człowieka, jego wymiarze istnienia w wieczności, sprawia, iż ten człowiek jest rzeczywiście ludzki. Potrafi współcierpieć i potrafi opiekować się tymi, którzy potrzebują pomocy. Nie zostawia nikogo bez opieki.
Bp Socha podkreślił, że choroba może prowadzić do przemiany ludzkiej duszy. Cierpienie nie musi być tylko nieszczęściem - wielu chorych mówi, że nigdy nie byli tak kochani, jak wtedy, kiedy ktoś (lekarz, pielęgniarka, rodzina) pochylił się nad nimi z miłością. Wspomniał też słowa młodej zakonnicy, która opowiedziała Matce Teresie z Kalkuty, że kiedy pielęgnowała porzuconego na ulicy człowieka, czuła, że dotyka samego Chrystusa.

Bóg godzien zaufania

W ramach obchodów Światowego Dnia Chorego w kościołach całej diecezji zorganizowana została zbiórka ofiar na potrzeby hospicjów. Zebrane do puszek pieniądze trafią do placówek opieki paliatywnej w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Podobne zbiórki organizowane są na terenie naszej diecezji już od wielu lat.
Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej przygotował również specjalną broszurę, którą za pośrednictwem parafii przekazano osobom chorym i starszym. W publikacji znalazło się zaproszenie na tegoroczną pielgrzymkę chorych, niepełnosprawnych i służby zdrowia do Rokitna oraz inne informacje przydatne chorym i niepełnosprawnym, dotyczące m.in. rekolekcji, turnusów rehabilitacyjnych oraz wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. W broszurze zamieszczono też orędzie Papieża Benedykta XVI na Światowy Dzień Chorego oraz słowo bp. Stefana Regmunta do chorych i pracowników służby zdrowia. „Jezus Chrystus wziął na siebie cierpienie ludzi wszystkich czasów i miejsc. Taki właśnie Bóg, który dzieli naszą ludzką egzystencję związaną z bólem i cierpieniem, jest godzien naszego zaufania. Cierpienie wciąż pozostaje tajemnicą, czymś trudnym do przyjęcia i udźwignięcia. Chrystus bowiem nie usunął cierpienia ze świata, ale przez swoje zmartwychwstanie uzdrowił je u samych korzeni. Despotyzmowi zła odpowiedział wszechmocą swej miłości” - zauważył bp Regmunt.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30

[ TEMATY ]

3 Maja

Zielona Góra

Rokitno

bp Bronakowski

Angelika Zamrzycka

Rokitno

Rokitno

W Uroczystość NMP Królowej Polski w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Tego dnia odbyło się zakończenie pielgrzymki o trzeźwość w rodzinach, która zmierzała w ostatnich dniach ze Szczecina do Rokitna. Eucharystii, która odbyła się w bazylice rokitniańskiej, przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, który jest przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W koncelebrze był też biskup pomocniczy naszej diecezji – bp Adrian Put. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości na wzgórzu rokitniańskim wystrzelono salwy armatnie ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06

[ TEMATY ]

prezydent

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w sobotę udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli również m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz szef MSWiA Marcin Kierwiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję