Reklama

Wierni Słudzy Chrystusa

Niedziela łódzka 19/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celebracje liturgiczne Wielkiego Czwartku w szczególny sposób ukazują ustanowienie przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Tego dnia, przed południem, wielkoczwartkowej Mszy św. Krzyżma w łódzkiej bazylice archikatedralnej przewodniczył abp Władysław Ziółek. Z Księdzem Arcybiskupem koncelebrowali - bp Adam Lepa i bp Ireneusz Pękalski oraz kapłani z terenu naszej archidiecezji. Uroczysta Liturgia była szczególnym wyrazem jedności Kościoła łódzkiego. Obok kleryków, sióstr zakonnych i osób konsekrowanych, uczestniczyła w niej duża rzesza wiernych świeckich.
Rozważanie homiletyczne w czasie tej uroczystości abp Władysław Ziółek poświęcił postawie służby, przywołując przede wszystkim nauczanie bł. Jana Pawła II kierowane do kapłanów. - Nawet pobieżna lektura Jego przemówień wygłoszonych do polskich kapłanów, od razu zwraca uwagę na powtarzające się wielokrotnie słowo: służba. Od tego słowa rozpoczął swoje posługiwanie Kościołowi jako Następca Piotra - podkreślał Metropolita Łódzki, wskazując na postać Błogosławionego. Kapłani również powinni dawać świadectwo służby, ponieważ ludzie szukają i potrzebują świadków. Postawa służby oznacza także bycie blisko ludzi i wszystkich ludzkich spraw. - Jak często podkreślał Ojciec Święty - taki był styl życia kapłańskiego, jaki Kościół w Polsce wypracował w ciągu ostatnich dziesięcioleci: styl ewangelicznego świadectwa i społecznej służby. I prosił nas: Niech Bóg broni, ażeby ten styl miał ulec jakiemukolwiek rozchwianiu - mówił Ksiądz Arcybiskup.
Metropolita Łódzki zwrócił również uwagę na papieską umiejętność ukazywania Chrystusa, mówiąc: - Ludzie widzieli w nim Boga. On Boga sobą nie zasłaniał. Czy nie tak powinno być z każdym kapłanem, od którego ludzie mają prawo oczekiwać, że zobaczą w nim Chrystusa? Czy nie tego przede wszystkim oczekują od nas nasi wierni? Kiedy martwimy się ilością powołań, musimy pamiętać, że malejąca ilość może wskazywać także na problem jakości naszego życia, jego jednoznaczności, jego zgodności z Ewangelią. Sami musimy od siebie wymagać! Kapłaństwo jest wymagające! - przypomniał Pasterz Łódzki słowa wypowiedziane przez bł. Jana Pawła II.
Po homilii kapłani zgromadzeni w archikatedrze odnowili przyrzeczenia złożone w chwili swych święceń. W trakcie Mszy Krzyżma abp Władysław Ziółek pobłogosławił olej chorych, służący pokrzepieniu tych, którzy zapadli na zdrowiu oraz olej katechumenów. Następnie Ksiądz Arcybiskup wraz z prezbiterami konsekrował olej krzyżma. Namaszcza się nim nowo ochrzczonych, bierzmowanych, a także naznacza dłonie kapłanów podczas święceń prezbiteratu oraz ołtarze i ściany kościołów w czasie ich uroczystego poświęcenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić Kościół?

2025-07-03 21:38

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

"Posyłam was jak owce między wilki" — te słowa Jezusa stają się dziś bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Zapraszam Cię do refleksji nad trzema dramatycznymi i jednocześnie budującymi wątkami.

1. Owce wśród wilków – Mówię o narastającej agresji wobec duchowieństwa, o aktach przemocy i profanacji, które dotykają kapłanów w Polsce. To nie tylko dane statystyczne – to dramat prawdziwych ludzi. Ale też apel: nie dajmy się podzielić, bo samotna owca nie ma szans z wilkiem.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dotychczasowy radca nuncjatury apostolskiej w Warszawie, ks. prał. Pavol Talapka został skierowany do pracy w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, a do stolicy Polski przybędzie pracujący dotychczas jako radca nuncjatury w Kijowie pochodzący z Indii ks. prał. Joseph Maramreddy - dowiaduje się KAI.

Pochodzący z diecezji Żylińskiej na Słowacji ks. prał. Talapka pracował w Warszawie od sierpnia 2022 roku. Nowy radca nuncjatury w Warszawie, ks. prał. Joseph Maramreddy pochodzi z diecezji Warangal w południowych Indiach w stanie Telanga.
CZYTAJ DALEJ

Na Plac Zbawiciela w Warszawie powróci tęcza. Koszt? 700 tys. złotych

2025-07-06 21:56

[ TEMATY ]

Warszawa

Artur Stelmasiak

Na Plac Zbawiciela w Warszawie ma powrócić tęcza, która nieco ponad 10 lat temu wzbudzała liczne kontrowersje - była siedmiokrotnie podpalana, a ówczesne władze stolicy za każdym razem naprawiały instalację, która doczekała się nawet ochrony. Nowa tęcza to jeden z projektów wybranych przez mieszkańców w głosowaniu w budżecie obywatelskim.

Tęcza na Pl. Zbawiciela w latach 2011-2012 stała przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a następnie trafiła na warszawski Plac Zbawiciela.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję