Róża Czacka miała 22 lat, gdy spadła z konia i straciła wzrok. Zamiast kariery w arystokratycznych salonach, wybrała pomoc niewidomym. Pragnęła służyć nie tylko niewidomym na ciele, ale i duszy. W 1910 r. założyła pierwszy dom dla niewidomych dziewcząt, z którego powstało Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w podwarszawskich Laskach.
Niewidomej zakonnicy zależało na przyciąganiu do Kościoła ludzi będących daleko od Boga.
Zmarła w 1961 r. w opinii świętości. Od momentu jej śmierci wierni modlą się za jej wstawiennictwem. Wypraszają nawrócenie i powrót do wiary, odzyskują zdrowie, wymadlają potomstwo.
Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża w kościele rektorskim pw. Matki Bożej Anielskiej w podwarszawskich Laskach w pierwsze soboty miesiąca organizują modlitwę adoracyjną w oczekiwaniu na beatyfikację ich założycielki. Proces beatyfikacyjny Matki Elżbiety Czackiej rozpoczął się w 1987 r. Służebnica Boża zmarła w opinii świętości w 1961 r.
za: www.vaticannews.va
Papież do wspólnoty Emmanuel: wiara wcielona w służbę
„To Duch Święty inspiruje wybory i daje siłę do ich realizacji. To On daje miłość do służenia braciom ze współczuciem, w bliskości i bezinteresowności. Każda rzecz od Niego pochodzi, pozostaje jego darem. To sprawia, że przyjmujemy postawę wdzięczności, uwielbienia oraz radosnej świadomości, że dzieło nie jest nasze, ale Jego”. Te słowa Papież skierował do wspólnoty Emmanuel, założonej w 1980 roku, w Lecce przez jezuitę, o. Mario Marafiotiego.
Franciszek wyraził wdzięczność za sposób sprawowania posługi łączący działanie z czerpaniem ze skarbca Słowa Bożego, rozważanego w skupieniu i budzącego ducha braterstwa. "To bardzo ważne, bo inaczej wspólnota staje się agencją pomocową lub przedsiębiorstwem. Wasza wspólnota zrodziła się w Boże Narodzenie i wyraża wiarę wcieloną w służbę. Punktem wyjścia był gest przyjęcia braci i sióstr żyjących w biedzie, opuszczeniu oraz niewoli" - podkreślił Papież.
CZYTAJ DALEJ