Reklama

30 lat parafii Podwyższenia Krzyża Świętego

Wałbrzyska wspólnota wspólnot

15 października 1981 r. ówczesny metropolita wrocławski abp Henryk Gulbinowicz wydał dekret erekcyjny powołujący do istnienia nową parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu. W tym roku parafia obchodzi 30-lecie swojego istnienia - z tej okazji zaplanowano uroczystą Mszę św., odpust parafialny oraz poświęcenie ołtarza bł. Jana Pawła II

Niedziela świdnicka 37/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu została powołana do istnienia przed trzydziestu laty przez ówczesnego metropolitę wrocławskiego. Rozwijała się najpierw w obszarze administracyjnym archidiecezji wrocławskiej, następnie diecezji legnickiej, a teraz znajduje się na terytorium diecezji świdnickiej. Budowę ukończył ks. prał. Andrzej Raszpla - obecny proboszcz - przypomina biskup świdnicki Ignacy Dec. - Wraz z budową kościoła rozrastała się wspólnota wiernych. Obecnie jest ona prawdziwą „wspólnotą wspólnot”, gdzie podejmowanych jest wiele inicjatyw duszpasterskich zmierzających do umocnienia więzi wiernych z Chrystusem i Kościołem.
Podzamcze to największe wałbrzyskie osiedle. Dziś mieszka tu niemal 25 tysięcy osób. Pierwsi mieszkańcy Podzamcza wprowadzają się 15 września 1976 r. do mieszkań w trzech nowych blokach przy ulicy Kasztelańskiej. Wokół znajdowały się wówczas tylko pola uprawne. Osiedle szybko się rozrasta. Powstają nowe bloki i ulice. Początkowo wierni z Podzamcza chodzili do kościoła pw. św. Anny w dzielnicy Szczawienko albo do parafii, z których przeprowadzili się na nowe osiedle.
Ks. Ludwik Sieradzki, proboszcz ze Szczawienka, z ks. Kazimierzem Piwowarczykiem, wikariuszem, rozpoczęli wówczas przygotowania do utworzenia punktu duszpasterskiego na Podzamczu. Dzięki ich staraniom w przejściu między blokami przy ulicy Kasztelańskiej 66 powstała tymczasowa kaplica i salki, których poświęcenia dokonuje bp Tadeusz Rybak z Wrocławia.
15 października 1981 r. abp Henryk Gulbinowicz, metropolita wrocławski, wydał dekret powołujący do istnienia nową parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Pierwszy proboszcz ks. Jan Sowa rozpoczął starania o teren pod budowę świątyni i budynków parafialnych.
27 maja 1982 r. rozpoczęto prace przy budowie tymczasowej kaplicy i plebanii. 13 czerwca 1982 r. abp Henryk Gulbinowicz poświęcił krzyż i plac pod budowę świątyni. Cztery lata później, 25 sierpnia 1986 r., rozpoczęto wykopy i wylewanie fundamentów pod nowy kościół.
- Od początku nie brakowało chętnych do pracy - wspominają dziś mieszkańcy Podzamcza. - Pierwszym kierownikiem budowy został inż. Jan Łuka. Równocześnie z budową kościoła trwała praca przy budowie domu katechetycznego i plebanii. 1 października 1988 r. kard. Henryk Gulbinowicz wmurował kamień węgielny z Grobu św. Piotra w Rzymie.
26 czerwca 1995 r. proboszczem został ks. Andrzej Raszpla. Przed wznowieniem prac przy budowie nowy proboszcz, korzystając z życzliwości i doświadczenia ks. inf. Władysława Bochnaka z Legnicy, dokonał zmiany dotychczasowego projektu kościoła. Autorem nowego projektu został inż. Lech Walusiak.
- Pamiętam moment, kiedy biskup legnicki Tadeusz Rybak posłał do budowania świątyni ks. Andrzeja Raszplę - wspomina ks. inf. Władysław Bochniak. - W tym czasie współpracowaliśmy w diecezji legnickiej. Ks. Andrzej podjął to życiowe wyzwanie i rezygnując z funkcji dyrektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej, rozpoczął wznoszenie kościoła parafialnego w największej dzielnicy Wałbrzycha. Pełen ufności i troski towarzyszyłem ks. Andrzejowi i służyłem radą. Wiedziałem, że doświadczenia, jakie zdobył, kierując pracami remontowymi w potężnym gmachu Legnickiej Kurii Biskupiej i Seminarium, będą cenne w realizacji nowego, trudnego zadania. Nie myliłem się. W Wałbrzychu na Podzamczu powstał wspaniały kościół, w którym gromadzi się wielu wiernych na modlitwie.
W maju 1996 r. rozpoczęło się wylewanie filarów pod kopułę.Wewnątrz kościoła powstał „las” rusztowań z ponad 1200 żerdzi, na których w grudniu został wylany betonowy wieniec kopuły.
- 27 lipca 1996 r. w murach budującego się kościoła gościliśmy Matkę Bożą Fatimską w znaku pielgrzymującej po całym świecie figury. Matce Bożej zawierzyliśmy dalsze budowanie świątyni i zobowiązaliśmy się, że w nowym kościele będzie miała miejsce kultu. To był wielki, niezapomniany dzień w historii naszej parafii - przywołuje wydarzenia sprzed 15 lat ks. proboszcz Andrzej Raszpla.
Wiosną 1997 r. piękna pogoda sprzyjała wcześniejszemu rozpoczęciu prac. Zimą zostały wykonane stalowe konstrukcje - wiązary do dolnej części dachu i kopuły.
- Z końcem marca rozpoczął się montaż konstrukcji dachu. 1 kwietnia, w dzień zakończenia rekolekcji wielkopostnych, krzyż stanął na kopule kościoła - po wielu latach budowy dokonało się prawdziwe Podwyższenie Krzyża Świętego. Wielu parafian obserwowało te bardzo niebezpieczne, prowadzone na dużej wysokości prace - opowiada ks. Andrzej Raszpla. - W 1998 r. trwały prace na dachu i wewnątrz kościoła. 24 grudnia w wigilijny wieczór przybył do naszej parafii bp Tadeusz Rybak, by odprawić pierwszą Pasterkę. Ze łzami w oczach śpiewaliśmy kolędy. „Bóg się rodzi” - po raz pierwszy narodził się Jezus tej nocy w nowym kościele na ołtarzu w czasie Eucharystii. Od tego dnia wszystkie Msze św. sprawowane są w nowym kościele.
Ważnym wydarzeniem w życiu parafii był dzień 14 września 2000 r. Na prośbę ks. prał. Andrzeja Raszpli biskup legnicki Tadeusz Rybak rozpoczął w Rzymie starania o przekazanie do wałbrzyskiej świątyni Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. To się udało. Wraz ze specjalnym dokumentem Stolicy Apostolskiej, potwierdzającym autentyczność, Relikwie Drzewa Krzyża Świętego przywiózł z Rzymu ks. prał. Józef Lisowski - kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej. Święte Relikwie uroczyście zostały wniesione do kościoła w dzień odpustu parafialnego i umieszczone w przygotowanym ołtarzu. Trzy dni później, 17 września 2000 r., bp Tadeusz Rybak konsekrował kościół jako pomnik Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
- Uroczystość ta zwieńczyła wieloletni trud budowy, albowiem każdego dnia wiele rąk i serc przez pracę i ofiarę tworzyło to dzieło, które stało się pomnikiem naszej wiary i miłości dla Boga. Przez kolejne lata dzięki życzliwości i ofiarności parafian świątynia była upiększana - podkreśla ks. Raszpla.
- Doceniając rozwijający się kult świętych Relikwii, w 2006 r. ustanowiłem na Podzamczu Diecezjalne Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego - dodaje bp Ignacy Dec.
W ostatnich latach trwają prace związane z upiększaniem świątyni. Dach kościoła pokryto blachą aluminiowo-tytanową, a także wykonano ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy i bł. Jana Pawła II namalowany przez artystkę Anitę Kałużę.Tegoroczne obchody jubileuszu rozpoczną się w niedzielę 18 września o godz. 13. Będzie im przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, który przekazał parafii Relikwie bł. Jana Pawła II. Rozpoczną się uroczystą Mszą św., po której nastąpi poświęcenie ołtarza bł. Jana Pawła II, powołanie Róży bł. Jana Pawła II oraz ustanowienie Bractwa Świętego Krzyża. Wezmą w nich udział - oprócz parafian - księża biskupi, kanonicy Świdnickiej Kapituły Katedralnej i Wałbrzyskiej Kapituły Kolegiackiej oraz członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Po Eucharystii rozpocznie się odpust parafialny, który o godz. 16 uświetni występ zespołu „Trubadurzy”.
- Biorąc udział w radości jubileuszu 30-lecia parafii, wyrażam głęboką nadzieję, że wszelkie działania duszpasterskie podejmowane we wspólnocie parafialnej będą owocowały jeszcze większą wiarą i umiłowaniem Kościoła - mówi Ordynariusz diecezji świdnickiej. - Wszystkim, którzy poświęcili swoje siły dla budowania Kościoła duchowego i materialnego, zarówno duchownym, jak i świeckim, z serca błogosławię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwam w Winnym Krzewie

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

Jakiś czas temu spotkałem mężczyznę, który po wielu latach przeżytych z dala od Boga i Kościoła odnalazł skarb wiary i utracony całkowicie sens życia. Urodził się w dobrej katolickiej rodzinie. Rodzice zadbali o jego religijną formację. Pokazali mu prawdziwe rodzinne życie, jednak już jako nastolatek zaczął się od tego wszystkiego odcinać. Spotkał takie osoby, które przekonały go, że religia to ludzki wymysł, że Boga nie ma, a Kościół i jego ludzie to zwykli hipokryci. Począł się zatracać, zaczął bowiem nadużywać alkoholu, zażywać narkotyki, prowadzić rozwiązłe życie, w niczym nieskrępowanej wolności. Porzucił dom, zrozpaczonych rodziców i związał się z towarzystwem, które wyznawało podobne „wartości”. Tam poznał swoją przyszłą żonę. Zawarli nawet sakrament małżeństwa, bo ktoś ich przekonał, że to fajna „impreza”. Dali życie trzem córkom, których nawet nie ochrzcili. Małżeństwo tego człowieka rozpadło się, a córki totalnie pogubiły się w życiu. Został sam z poczuciem przegranego życia. Postanowił ze sobą skończyć. I wtedy spotkał kogoś, kto przypomniał mu o Bogu, o sakramentach świętych, o Różańcu i zaprowadził do wspólnoty działającej w parafii, która otoczyła go miłością i modlitwą. Dzisiaj odbudowuje swoje życie, porządkuje swoje sprawy. Na jego dłoni widziałem owinięty różaniec, z którym, jak powiedział, nigdy się już nie rozstaje. Na pożegnanie przyznał, że nareszcie czerpie pełnymi garściami z Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

[ TEMATY ]

Ludwik de Montfort

wikipedia.org

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort jako człowiek oddany Duchowi Świętemu wzrastał w osobistej świętości, „od dobrego ku lepszemu”. Wiemy jednakże, że do tej przygody zaprasza każdego.

Oto o jakich misjonarzy prosi Pana w ekstatycznej Modlitwie płomiennej: „o kapłanów wolnych Twoją wolnością, oderwanych od wszystkiego, bez ojca i matki, bez braci i sióstr, bez krewnych według ciała, przyjaciół według świata, dóbr doczesnych, bez więzów i trosk, a nawet własnej woli. (...), o niewolników Twojej miłości i Twojej woli, o ludzi według Serca Twego, którzy oderwani od własnej woli, która ich zagłusza i hamuje, aby spełniali wyłącznie Twoją wolę i pokonali wszystkich Twoich nieprzyjaciół, jako nowi Dawidowie z laską Krzyża i procą Różańca świętego w rękach (...), o ludzi podobnych do obłoków wzniesionych ponad ziemię, nasyconych niebiańską rosą, którzy bez przeszkód będą pędzić na wszystkie strony świata przynagleni tchnieniem Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy - po raz dwunasty

2024-04-28 15:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbył się zjazd zorganizowany po raz dwunasty przez Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy. Odwołuje się ono tradycji przedwojennych regionu. To druga grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Zjazd wpisujący się w obchodzoną dziś XVIII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców był czasem prośby o wzajemny szacunek na drodze i szczęśliwe powroty do domu dla motocyklistów i wszystkich użytkowników dróg.

W zjeździe uczestniczyli motocykliści z całej Polski. Marta Fawroska-Sroka z Będzina jeździ z mężem. Jak przyznaje, choć na początku odnosiła się z rezerwą do pasji małżonka, dziś nie wyobraża sobie życia bez wspólnych wypraw. - Co roku jeździmy na rozpoczęcie sezonu na Jasną Górę, bo Jasna Góra to nasza duma narodowa. Modlimy się rozpoczynając kolejny etap motocyklowej przygody - wyjaśnia uczestniczka motocyklowego spotkania. Motocyklowa pasja staje się wśród kobiet coraz popularniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję