Reklama

Do Matki Jedności z Bogiem

Pod tym hasłem trwała dwudniowa (3-4 września) 30. Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę połączona z dziękczynieniem Panu Bogu za plony

Niedziela toruńska 38/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycjnie w pierwszą niedzielę września rolnicy gromadzą się na narodowych dożynkach, by podziękować Bogu za plony i prosić o błogosławieństwo na nowy siew. To właśnie Pani Jasnogórskiej rolnicy przynoszą radość z zakończonych zbiorów, ale i wołanie o pomoc dla ludzi dotkniętych tegorocznymi podtopieniami, powodzią i huraganami. Rolnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że mimo trudnych warunków atmosferycznych i słabych zbiorów, należy za każdy kłos i każde ziarno podziękować Panu Bogu. To oni, współpracujący z Bogiem w dziele stwórczym, z głęboką wiarą i ufnością w Bożą opiekę licznie przybywają do tronu Matki Jasnogórskiej, aby za Jej pośrednictwem dziękować za każdy dar polskich pól, ogrodów i sadów.
Tradycyjnie już członkowie duszpasterstwa rolników diecezji toruńskiej aktywnie włączyli się w obchody jasnogórskich dożynek. W tym roku pielgrzymowali rolnicy z parafii w Prątnicy, Ostromecku, Unisławiu, Lipinkach, Jastrzębiu, Biskupicach, Słupie, Górnych Wymiarach, Sarnowie i Lubawie. Po raz kolejny relikwie św. Izydora, patrona rolników, zwiozła delegacja nowo powstałego Bractwa św. Izydora. Wieniec dożynkowy wykonany przez parafian z Ostromecka reprezentował naszą diecezję i - jak inne artystyczne dzieła rąk rolników - budził zainteresowanie oraz podziw oglądających.
Pielgrzymka rolników rozpoczęła się o godz. 19 Mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej, którą pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego, nowego krajowego duszpasterza rolników, koncelebrowali: ks. prał. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników, oraz diecezjalni duszpasterze rolników.
Zebranych powitał ks. prał. Stanisław Sojka i zaprosił do rolniczego dziękczynienia: „W duchu wdzięczności za beatyfikację Jana Pawła II, będziemy modlić się za wstawiennictwem Jasnogórskiej Pani, Matki Jedności Ludu Bożego, prosząc Boga o Jego błogosławieństwo dla Kościoła, Ojczyzny i wszystkich naszych rodzin”. Przekazał kapłanom podziękowanie od bp. Jana Styrny (który przez ostatnich 10 lat kierował krajowym duszpasterstwem rolników) za ich troskę o duszpasterstwo rolników.
Homilię wygłosił nowy krajowy duszpasterz rolników bp Edward Białogłowski. „Rolnik ma świadomość, że Bóg podtrzymuje nasze plony. Pan podtrzymuje całe nasze życie, ale także nasze mienie. I dzisiaj przychodzimy Panu Bogu podziękować” - mówił w homilii Ksiądz Biskup. Przypominając słowa bł. Jana Pawłami II z pielgrzymki w 1991 r.: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”, mówił do rolników, że słowa te są nadal aktualne i aby za wszelkie dobro, mimo trudności pogodowych czy materialnych, dziękowali Panu Bogu i pamiętali o słowach z liturgii, że „Bóg podtrzymuje całe życie”, także plony pól, sadów, ogrodów. „Wszystko, co mamy, stało się przez Chrystusa” - podkreślał bp Białogłowski.
Przypominał, że powołanie rolnika realizuje się nie tylko na roli, ale również w rodzinie. „Jesteście niezastąpieni dla Ojczyzny i Kościoła, więc brońcie waszej godności, ziemi, rodziny i życia” - nawoływał. Następnie skierował do rolników pełne serdeczności słowa podziękowania: „Dziękujemy wam, rolnicy, za wierność waszemu powołaniu i misji - mówił bp Edward - za trwanie przy ziemi i ciężką pracę, nie zawsze docenianą, oraz za solidarność, jaką okazujecie, dzieląc się plonami z ofiarami powodzi, z klerykami seminariów i z ubogimi”.
Liturgię Mszy św. inaugurującej pielgrzymkę i święto dziękczynienia za plony przygotowało duszpasterstwo rolników diecezji toruńskiej. Złożone zostały także dary ołtarza: świeca, chleb, kwiaty, warzywa, owoce oraz kosz dożynkowy dla Krajowego Duszpasterza. Natomiast chór „Appasjonata” z Lubawy pod dyrekcją Marka Józefowicza zapewnił oprawę muzyczną. W ciągu swojej 10-letniej historii chór zdobywał laury m.in. na międzynarodowych festiwalach muzyki religijnej czy Ogólnopolskim Konkursie „Ars Liturgica”.
Po Mszy św. rozważanie Apelu Jasnogórskiego poprowadził metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. „Rolnicy przybyli z całej naszej Ojczyzny, by Ci powiedzieć, że są naprawdę z Tobą - Maryjo, że są ludźmi wiary i sumienia i na zawsze pozostaną Ci wierni” - mówił m.in. Ksiądz Arcybiskup.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach przygotowane przez diecezję pelplińską zgromadziło wielu wiernych. Następnie wieczorne i nocne, aż do godzin porannych, czuwanie rolników trwało w kaplicy Cudownego Obrazu.
W niedzielny poranek, kiedy na placu przed Szczytem gromadzili się rolnicy i uczestnicy pielgrzymki, diecezja toruńska również włączyła się w organizację czuwania przed Sumą, ponieważ z koncertem pieśni wystąpił ponownie chór „Appasjonata” z Lubawy.
Mszy św. dożynkowej na Szczycie przewodniczył i homilię wygłosił biskup świdnicki Ignacy Dec. Eucharystię koncelebrowali: bp Edward Białogłowski - krajowy duszpasterz rolników, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej, ks. prof. Stanisław Sojka oraz duszpasterze rolników, wśród nich ks. kan. Zbigniew Gański, diecezjalny duszpasterz rolników diecezji toruńskiej.
W tegorocznych dożynkach jasnogórskich brali udział prezydent Bronisław Komorowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, parlamentarzyści i związkowcy.
Liturgię poprzedziła cześć oficjalna. W słowach powitania o. Roman Majewski, przeor klasztoru jasnogórskiego, podkreślił przywiązanie rolników do tradycji ludowych i narodowych. Poruszył też problem ubóstwa w Polsce.
Prezydent Komorowski wyraził uznanie dla wysokiego poziomu polskiego rolnictwa, które może konkurować z rolnictwem europejskim, a minister Sawicki poruszył m.in. problem unijnej polityki rolnej i uwolnienia Europy od żywności genetycznie modyfikowanej.
Starostami ogólnopolskich dożynek na Jasnej Górze byli państwo Stanisława i Michał Hościłowie ze wsi Dryga Kolonia, parafia Chodorówka Mała w archidiecezji białostockiej, którzy wręczyli bochny chleba głównemu celebransowi, prezydentowi, ministrowi oraz przeorowi Sanktuarium Jasnogórskiego.
Homilię dziękczynną za plony wygłosił bp Dec. Porównując Jasną Górę do Kany Galilejskiej, prosił rolników, aby czynili wszystko, czego pragnie Chrystus. Poruszył problem rolniczego powołania w trzech aspektach: ziemi - jako warsztatu pracy, rolnika - człowieka pracującego na roli oraz chleba - jako owocu pracy rolnika. „Ziemia, jako nasza karmicielka, jest naszym podstawowym, naturalnym, najważniejszym narodowym bogactwem, skarbem, więc nie można pozbywać się polskiej ziemi” - napominał. Zwracając się do uczestników pielgrzymki, mówił, że naród potrzebuje rolników, bo go żywi. Rolników prosił, aby bronili życia w rodzinach i środowiskach. „Bracia rolnicy, dziękujemy wam za wierność naszej polskiej ziemi i prosimy, mimo trudnych warunków, nie opuszczajcie swojego posterunku pracy, swojej służby narodowi. Przekonujcie dzieci i wnuki, żeby wbrew wszystkiemu pozostawali na ojczyźnianej ziemi. Bracia i siostry, nie uciekajcie ze wsi, bo może nam braknąć chleba na codzienny stół, na wigilijny opłatek, na stół Eucharystyczny” - przekonywał Ksiądz Biskup.
Diecezja toruńska włączyła się w liturgię i przygotowała dożynkowe dary dla Krajowego Duszpasterza Rolników, które zostały złożone w procesji z darami.
Starościna jasnogórskich dożynek w imieniu wszystkich polskich rolników wypowiedziała słowa dziękczynnej modlitwy: „Dziękujemy przede wszystkim za plony, za zdrowie nasze, całej naszej rodziny, naszej parafii, za wszystkich rolników i prosimy o błogosławieństwo Matki Bożej dla wszystkich rolników”.
Z okazji dziękczynienia za plony okolicznościowe słowo do rolników skierował Jarosław Kaczyński: „W dniu rolniczego święta wyrazy głębokiego szacunku za codzienny wysiłek, którego symbolem jest przyniesiony dożynkowy bochen chleba, kieruję do wszystkich rolników w naszej Ojczyźnie. (…) Oczekujemy, że wszyscy odpowiedzialnie myślący w naszej Ojczyźnie, rozumiejący interes narodowy i racje stanu, staną wspólnie z nami w obronie polskiej wsi, jej cywilizacyjnych przemian, opartych na tradycji i katolickich korzeniach, ale także otwartych na nowoczesność i postęp służący każdemu jej mieszkańcowi”.
Bp Białogłowski złożył szczególne podziękowanie duszpasterstwu rolników diecezji toruńskiej i pelplińskiej za współorganizację tegorocznych dożynek ogólnopolskich.
Na zakończenie Mszy św. poświęcone zostały dożynkowe wieńce, symbol dziękczynienia i ufności polskiego rolnika w pomoc Bożą na roli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wenecja: Franciszek podziękował za wizytę, modlił się za Haiti, Ukrainę i Ziemię Świętą

2024-04-28 13:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Na zakończenie Mszy św. sprawowanej na placu św. Marka papież podziękował organizatorom jego wizyty w Wenecji i szczególnie pamiętał w modlitwie o Haiti, Ukrainie i Ziemi Świętej.

Drodzy bracia i siostry, zanim zakończmy naszą celebrację chciałbym pozdrowić was wszystkich, którzy w niej uczestniczyliście. Z całego serca dziękuję patriarsze, Francesco Moraglii, a wraz z nim jego współpracownikom i wolontariuszom. Jestem wdzięczny władzom cywilnym i siłom porządkowym, które ułatwiły przebieg tej wizyty. Dziękuję wszystkim.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz zainaugurował obchody roku jubileuszowego 100-lecia bydgoskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. - Została ona erygowana 1 maja 1924 r. przez kard. Edmunda Dalbora. Niektórzy powiedzą, był to piękny czas. Nie było telefonów komórkowych, telewizji, Internetu, żyło się spokojniej, romantycznie, piękna idylla. Czy na pewno? Nie do końca - mówił bp Włodarczyk, zachęcając, by wejść w głąb historii i zobaczyć, czym żyli przodkowie.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce Dzień Dziecka w Rzymie

2024-04-28 16:13

Ewa Pankiewicz

Wy wszyscy, dziewczynki i chłopcy, będący radością waszych rodziców i rodzin, jesteście także radością ludzkości i Kościoła - napisał w orędziu do dzieci papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję