Reklama

Jasna Góra

Uspokoić serca i uchronić się od zamętu - rozpoczęły się jasnogórskie „Rekolekcje dla wszystkich”

O wspólnocie i pojednaniu mówił podczas pierwszej konferencji na Jasnej Górze w ramach „Rekolekcji dla wszystkich” bp Adrian Galbas. Przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich zainaugurował trzydniowy czas modlitwy i refleksji, by „uspokoić serca” i uchronić się od zamętu.

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

BPJG

- Zamęt jest niebezpieczny jak kąpiel w mętnej wodzie, gdzie nie widać dna, konarów i brzegu - zauważył bp Galbas. Wyraził radość z rozpoczynających się rekolekcji przeżywanych właśnie w czasie wielkiego zamętu spowodowanego nie tylko pandemią, ale także tym, co dzieje się w naszym kraju od trzech tygodni.

Jego zdaniem sprawcą tego zamętu jest także „nadmiar słowa”. - Być może jednym z przejawów światowości jest miłość do kliknięć, jest robienie wszystkiego, by ulec bożkowi popularności, to pogłębia zamęt. Zawsze słowa, które wypowiadamy powinny być przemyślane a dziś przemyślane tym bardziej. Zawsze to powinny być mądre słowa a dzisiaj tym bardziej mądre. Zawsze też, zwłaszcza we wspólnocie Kościoła, to co mówimy powinno być przemodlone a dziś powinno być przemodlone tym bardziej - podkreślał.

Bp Galbas przypominał słowa Jana Pawła II z listu apostolskieho Novo Millennio Ineunte, że nie ma co wymyślać innych programów na XXI wiek, bo jest on gotowy, a jest nim Jezus Chrystus. Przywołał też papieskie słowa do młodych: „Jeśli ukazuje się młodym prawdziwe oblicze Chrystusa oni dostrzegają w nim przekonującą odpowiedź na nurtujące ich pytania i potrafią przyjąć Jego orędzie choć jest trudne i naznaczone przez krzyż”.

Podziel się cytatem

Bp Galbas za Janem Pawłem II przypominał też, że potrzebny jest dialog oparty na wzajemnej sympatii i głębokim zrozumieniu. Wskazywał, że wobec każdego trzeba żywić zamiar szukania w nim dobra. Trzeba szukać go więc także w kobiecie, która niesie transparent z napisem: „dokonałam aborcji i nie zawaham się jej powtórzyć”, a także w młodych, którzy krzyczą czterosylabowca zaczynającego się na „wy...” oraz w tych, którzy zniszczyli kościoły.

Podziel się cytatem

Jak zaznaczał bp Galbas, bez takiej postawy, bez szukania dobra, nie zbuduje się dobra. Jednak, jak podkreślał to musi spotkać się z postawa z drugiej strony: "czy ty masz zamiar zobaczenia dobra we mnie, który nie tylko uważam, że aborcja jest złem, ale że prawo, które jej zabrania, jest lepsze, niż takie które ją dopuszcza? Że prawo ma wartość kształtującą ludzkie myślenie i ludzkie sumienie, czy masz zamiar zobaczenia we mnie dobra?".

- Kiedy dzisiaj słyszę, że kobieta zostaje sama, bo mężczyźni, w siedemdziesięciu procentach dezerterują, państwo dezerteruje, Kościół dezerteruje, to rozumiem te kobiety, które demonstrują, ale i tak uważam, że aborcja jest złem, a prawo które jej zabrania jest lepsze od tego, które na nią pozwala - mówił biskup.

Podkreślał, że rozumie kobietę, która dowiadując się o głębokiej niepełnosprawności swego dziecka deklaruje, że nie chce go urodzić. Zaznaczył jednocześnie: "tu jest moment, żeby przy niej stanąć a im ktoś głośniej mówi, że aborcja jest złem, tym powinien być przy niej pierwszy. I nie ona ma czekać z wyciągniętą dłonią, tylko my tam powinniśmy być z pomocą i niezależnie od tego czy kobieta jest wierząca czy nie”. - To jest moment na rzeczywistą i bardziej widoczną pomoc, także ze strony Kościoła – mówił bp Galbas.

Reklama

Jak podkreślał, obecna sytuacja jest wielkim testem dla wspólnoty Kościoła. Przypomniał słowa Jana Pawła II z 1984r., że „Kościół winien dawać przykład pojednania przede wszystkim w swoim łonie, dlatego wszyscy musimy pracować nad uspokojeniem umysłów, zmniejszeniem napięć, przezwyciężeniem podziałów, uzdrowieniem ran zadanych sobie wzajemnie przez braci i siostry”.

Wskazywał, że konieczne jest realizowanie w życiu czterech elementów: modlitwy, przepowiadania słowa, duszpasterstwa i świadectwa. - Te wszystkie cztery sposoby są konieczne, nie wystarczy spełnić trzech a jeden zostawić - dodał.

Konferencja bp.Adriana Galbasa była pierwszą w ramach internetowych „Rekolekcji dla wszystkich”, które rozpoczęły się na Jasnej Górze. Na ich program składa się też wieczorna, o godz.20.00, Msza św. celebrowana w kaplicy Matki Bożej i udział w Apelu Jasnogórskim.

Trzy dni modlitwy i refleksji to według inicjatorów - Rady KEP ds. apostolstwa świeckich i paulinów - wsparcie do podjęcia skutecznych działań na rzecz przywrócenia pokoju w Polsce i nowych społecznych inicjatyw mających na celu dobro kobiety i każdego ludzkiego życia.

PROGRAM REKOLEKCJI


Podziel się cytatem


11 XI, temat: Wspólnota i pojednanie
katecheza - bp Adrian Galbas
homilia - abp Wojciech Polak
Apel – abp Wacław Depo

12 XI, temat: Prawda i dobro
katecheza – abp Grzegorz Ryś
homilia - bp Andrzej Czaja
Apel - bp Adrian Galbas

13 XI, temat: Miłość i miłosierdzie
katecheza – bp Edward Dajczak
homilia – bp Andrzej Przybylski
Apel - ks. Dariusz Wilk CSMA

Debata internetowa
„Podzieleni/połączeni”
Sala Rycerska na Jasnej Górze, streaming on-line /w playliście/, 12 listopada, 21.30
Uczestnicy:
Ida Nowakowska - dziennikarka
s. Tymoteusza Gil - dominikanka z Domu Dla Chłopaków w Bronowicach
ks. Wojciech Węgrzyniak – teolog, duszpasterz

2020-11-11 18:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

360 Sekund przed ŚDM - Czy jesteś gotów? - Nagich przyodziać

Czy jesteś gotów? - To pytanie będzie nam towarzyszyć przez całe rekolekcje. Dziś pytanie to stać będzie obok uczynku miłosiernego co do ciała - nagich przyodziać. Czy myślisz czasem o tym uczynku odnoszącym się do ludzkiego ciała, o tych, których dotyczy ten problem. Odpowiedz...

CZYTAJ DALEJ

Posłany, aby wprowadzać Chrystusowy pokój

Niedziela przemyska 50/2021, str. I

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

michalici.pl

Bł. ks. Markiewicz jest patronem roku duszpasterskiego w archidiecezji

Bł. ks. Markiewicz jest patronem roku duszpasterskiego w archidiecezji

Bł. ks. Bronisław Markiewicz - duchowy orędownik i przewodnik.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku. W przemyskim seminarium przygotowywał się do kapłaństwa i wpatrywał w Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Ksiądz Markiewicz przez całe swoje życie zachęcał wiernych, dzieci i młodzież, do uczestnictwa we Mszy św., do częstego, nawet codziennego przyjmowania Komunii św. oraz do adoracji Najświętszego Sakramentu. Starał się kształtować w ich sercach cześć i miłość dla Jezusa Eucharystycznego. Pisał: „Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie zasługuje na cześć najgłębszą i na uwielbienie największe, bo jest Stworzycielem, Panem i Zbawcą naszym, bo umiłował nas miłością najtkliwszą i nieskończoną...”. W zapiskach życia wewnętrznego ks. Bronisław Markiewicz zanotował: „Najwyższa czynność moja Msza św.: już większej godności na świecie nie osiągnę ani nawet w niebie... Biada temu kapłanowi, który sobie cokolwiek innego wyżej ceni...; Msza św. centrum życia mego”. W grudniu 1911 r. ks. Markiewicz ciężko zachorował. Zmarł 29 stycznia 1912 r. w otoczeniu swoich najbliższych współpracowników i wychowanków. Data i miejsce jego beatyfikacji, 19 czerwca 2005 r. w Warszawie, zbiegły się z uroczystą Mszą św. wieńczącą obchody Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

CZYTAJ DALEJ

Zimowe ferie z Niepokalaną w Strachocinie

2023-01-31 09:20

Archiwum Sióstr MI

Przyjęcie do rycerstwa Niepokalanej

Przyjęcie do rycerstwa Niepokalanej

Idąc z Maryją, nie pomylisz drogi - pod takim hasłem Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej zorganizowały dla młodzieży żeńskiej zimowe ferie z Niepokalaną

Do Oratorium św. Józefa w Strachocinie przybyło 50 dziewcząt z podkarpackich miejscowości. Ks. Tomasz Sieradzki, wikariusz parafii św. Katarzyny w Strachocinie, towarzyszył z kapłańską posługą. Rekolekcje prowadziły: s. Judyta M., s. Kamila M., s. Augustyna M., s. Regina M. i Anita oraz animatorki Ania i Agata. Uczestniczki rekolekcji miały okazję podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat ludzi młodych w Kościele, relacji w rodzinie i w środowiskach, w których przebywają na co dzień. Dziewczęta miały okazję do świadomego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a także do aktywnego przeżywania Eucharystii. Wśród wielu ćwiczeń duchowych, nie zabrakło drogi krzyżowej, adoracji Najświętszego Sakramentu, rozważania Słowa Bożego, konferencji czy spotkań w grupach. Czas spędzony na feriach u Sióstr wypełniony był po brzegi, nie tylko modlitwą, ale i dobrą zabawą, podczas pogodnych wieczorów. Całość ubogacał śpiew z akompaniamentem gitary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję