Reklama

„Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka”

Uroczystości ingresowe abp. Wacława Depo miały miejsce 2 lutego w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Jednocześnie było to podziękowanie abp. Stanisławowi Nowakowi za jego posługę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ingres abp. Wacława Depo zgromadził bardzo wielu hierarchów kościelnych z kraju i zagranicy, parlamentarzystów, przedstawicieli świata nauki i kultury, władz, sióstr zakonnych, zakonników i kapłanów oraz wiernych świeckich. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu biskupów, m.in.: abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita przemyski (abp Depo był dotychczas biskupem diecezji zamojsko-lubaczowskiej, która wchodzi w skład metropolii przemyskiej), abp Józef Kowalczyk - prymas Polski, abp Zygmunt Zimowski - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, abp Mieczysław Mokrzycki - metropolita lwowski. Był też obecny kard. Józef Glemp, prymas senior i drugi z prymasów seniorów - abp Henryk Muszyński.
Uroczystości ingresowe były połączone z odnowieniem ślubów osób konsekrowanych (święto Ofiarowania Pańskiego jest bowiem od 1997 r. - z woli ówczesnego papieża, a teraz bł. Jana Pawła II - Światowym Dniem Życia Konsekrowanego). Ingres zaczął się procesją do archikatedry. Abp Wacław Depo w drzwiach został powitany przez ks. inf. Mariana Mikołajczyka, prepozyta kapituły Bazyliki Archikatedralnej. Następnie nowy arcybiskup częstochowski Wacław Dopo, abp senior Stanisław Nowak oraz abp Celestino Migliore udali się na modlitwę do kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Liturgia eucharystyczna

Na początku Mszy św. wszystkich przywitał abp Stanisław Nowak, zapraszając do uczestnictwa w Eucharystii ingresowej i dziękowaniu Panu Bogu za dar sukcesji apostolskiej. Następnie abp Celestino Migliore odczytał pismo Benedykta XVI nominujące abp. Wacława Depo na metropolitę częstochowskiego.
W czasie ingresu abp Wacław Depo otrzymał jako symbol władzy w Kościele Częstochowskim pastorał pierwszego biskupa częstochowskiego - Teodora Kubiny, który pasterzował diecezji częstochowskiej od 1925 do 1951 roku. Warto wiedzieć, że tego samego dnia i o tej samej godzinie odbyła się na Jasnej Górze w 1925 r. uroczystość święceń biskupich bp. Kubiny, a następnie miał miejsce jego ingres do kościoła katedralnego Świętej Rodziny.
Jednym z elementów ingresu było homagium złożone m.in. przez biskupów pomocniczych, osoby konsekrowane oraz świeckie, wśród nich przez Lidię Dudkiewicz, zastępcę Redaktora Naczelnego „Niedzieli”.
W ingresowym kazaniu (w całości będzie ono wydrukowane w kolejnej „Niedzieli”) nowy Metropolita Częstochowski nawiązał do czytań mszalnych ze święta Ofiarowania Pańskiego. Wspominał Matkę Bożą, której „oczy serca skupiły się na Chrystusie już w chwili zwiastowania”, jak pisał bł. Jan Paweł II. Mówił, że „Jej spojrzenie już nigdy się od Niego nie oderwie”. W nawiązaniu do tego, że Jezus został wniesiony do świątyni jerozolimskiej, że stał się światłością świata i zarazem znakiem sprzeciwu; wskazał na to, co ma cechować każdego chrześcijanina. Pierwsza cecha to „niepokój pytań”. Każdy ma być człowiekiem zdumienia. Otwarcia ku Bogu i drugiemu człowiekowi. Także biskup musi być człowiekiem czujnego serca, który umie odróżnić to, co pozorne od tego, co prawdziwe - mówił w nawiązaniu do słów Benedykta XVI. Druga zaś cecha to dar modlitwy. Bóg w Synu ukazał nam samego siebie. Naszym wspólnym zadaniem jest pozwolić się zaskoczyć łasce Chrystusa. Wszelka antropologia nie odnosząca się do Chrystusa jest kłamstwem. Tak abp Wacław Depo wzywał do odważnej wiary w Boga.
Ksiądz Arcybiskup, w nawiązaniu do słów bł. Jana Pawła II, mówił, że „Boża miłość nie nakłada ciężarów, których nie moglibyśmy unieść” i że raduje się z tego faktu, że „ten Kościół Częstochowski jest”, że „Częstochowa to dobre miasto”.
Przywołując swoich poprzedników - biskupów częstochowskich, powiedział o „poczuciu świętej posługi apostolskiej”. Wspominając diecezję sandomierską, radomską i zamojsko-lubaczowską, powierzył swoje posługiwanie w archidiecezji częstochowskiej Sercu Jezusowemu przez pośrednictwo Matki Bożej Jasnogórskiej. Prosił też o modlitwę w swojej intencji. „Ad Christum Redemptorem hominis” - „Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka”.

Słowa podziękowań i życzeń

Na zakończenie Mszy św. przyszedł czas na słowa życzeń i gratulacji. Pierwszy przemówił abp Józef Kowalczyk. Podziękował on abp. Stanisławowi Nowakowi za posługę pasterską w archidiecezji częstochowskiej. Serdecznie też powitał abp. Wacława Depo, powierzając go Matce Bożej. Potem głos zabrał abp Józef Michalik, wskazując m.in. na Częstochowę jako miasto posługujące pielgrzymom zdążającym na Jasną Górę. Wskazał na wyzwania współczesności negującej Boga, którym musi sprostać nowy Arcybiskup Częstochowski. Wspomniał też o „Niedzieli” jako tej, która kształtuje właściwe postawy. Potem zabrał głos abp Zygmunt Zimowski. Podziękował Arcybiskupowi Seniorowi i życzył nowemu Księdzu Arcybiskupowi owocnej posługi u tronu Jasnogórskiej Pani, przywołując również jego biskupie zawołanie, zapewniając o modlitwie. Przemawiał też bp Antoni Długosz, częstochowski biskup pomocniczy. Serdecznie podziękował abp. Nowakowi za jego „heroiczną troskę” o archidiecezję. Przypomniał jego dokonania, m.in. organizację pielgrzymek papieskich, a przede wszystkim erygowanie 132 parafii. Powitał też nowego Arcybiskupa, życząc mu, by był jak najlepszym pasterzem duchowej stolicy Polski. Odczytano też list gratulacyjny prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przemawiali również m.in.: prezydent Częstochowy, przedstawiciele różnych środowisk lokalnej społeczności oraz delegacja z Radomia.
Przed uroczystym pontyfikalnym błogosławieństwem Metropolita Częstochowski podziękował wszystkim za przybycie na jego ingres, prosząc jeszcze raz o modlitwę w swojej intencji. Podziękował Ojcu Świętemu za zaufanie. „Kocham Ojczyznę bardziej niż swoje serce. Kocham Kościół, który jest w was, bardziej niż moje serce” - abp Wacław przywołał też słowa sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Dziękował też prof. Czesławowi Bartnikowi z KUL-u. Na koniec odwołał się znów do Benedykta XVI, zapewniając, o swojej trosce o to, by „Kościół był światłością i domem dla narodów”.
Abp Wacław Depo jest piątym biskupem diecezjalnym Kościoła Częstochowskiego. Jest też drugim arcybiskupem metropolitą częstochowskiej prowincji kościelnej. Przed nim posługę te pełnili: bp Teodor Kubina, bp Zdzisław Goliński (1951-1963), bp Stefan Bareła (1964-1984), bp Stanisław Nowak (1984-1992), od 25 marca 1992 r. do 29 grudnia 2011 r. arcybiskup metropolita częstochowski.
Animację muzyczną uroczystości ingresowej zapewniły zjednoczone chóry częstochowskie. Oprawę zaś liturgiczną przygotowali alumni Wyższego Seminarium Archidiecezji Częstochowskiej. Ingres transmitowało Radio „Fiat”, Radio Jasna Góra oraz Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Caritas pomogła znaleźć pracę 70 tys. bezrobotnym w 2023 roku

2024-04-26 19:05

[ TEMATY ]

Caritas

bezrobotni

Hiszpania

Adobe.Stock.pl

W 2023 roku Caritas pomogła 70 tys. bezrobotnych znaleźć zatrudnienie, wynika z szacunków kierownictwa tej organizacji. Zgodnie z jej danymi w ubiegłym roku Caritas na rozwijanie programów wsparcia zatrudnienia wydała 136,8 mln euro, czyli o 16,4 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dyrekcja organizacji sprecyzowała, że z kwoty ten ponad 100 tys. euro zostało przeznaczonych na rozwój inicjatyw w ramach tzw. ekonomii społecznej. Działania te polegały przede wszystkim na prowadzeniu szkoleń zawodowych służących usamodzielnieniu się na rynku pracy, w tym podjęciu aktywności zawodowej na podstawie samozatrudnienia.

CZYTAJ DALEJ

Kosowo: Premier zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci

2024-04-27 17:07

[ TEMATY ]

LGBT

Kosowo

Adobe Stock

Premier Kosowa Albin Kurti zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci - przekazał w sobotę portal Klix.

"Kosowo dołoży wszelkich starań, aby wkrótce stać się drugim po Czarnogórze krajem Bałkanów Zachodnich, który gwarantuje swoim obywatelom prawo do związków partnerskich osób tej samej płci. Będziemy ciężko pracować, aby osiągnąć (ten cel) w najbliższej przyszłości" - powiedział Kurti, dodając, że do zmiany w kosowskim prawie może dojść już w maju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję