Wykrzykujcie na cześć Pana! To zawołanie będące częścią psalmu setnego z pewnością będzie adekwatną myślą, która przychodzi do głowy w związku z tym, co przeżywa nasz partykularny Kościół na Podbeskidziu. Świętowanie 20-lecia powołania do istnienia diecezji bielsko-żywieckiej znajduje swój pierwszorzędny cel w modlitwie dziękczynnej, składanej Panu Bogu za to, co dokonało się w ludziach i przez ludzi tworzących Kościół.
Słowa „Jubilate Deo” zdają się wyrażać radość, którą odkrywa i uzewnętrznia modlitewnym okrzykiem psalmista. Zapewne nie inaczej będzie w wypadku wiernych świadomych swojej przynależności do Kościoła na Podbeskidziu. Świętowanie rocznicy powstania jest najwłaściwszą okazją, by odkryć w sobie radość z tego, co dokonało się przez 7300 dni codziennego składania świadectwa Panu Bogu i ludziom.
Ponadto, nie sposób nie mówić o tym, że nasze świętowanie wpisuje się w jakimś sensie w plan Bożej Opatrzności prowadzącej wiernych po niełatwych drogach współczesności. Tym samym jubileusz musi być także pokornym pytaniem o wypełnianie woli Bożej wyrażonej w kościelnym nauczaniu. Tylko tak świętowanie rocznicy będzie miało swój religijny wymiar: gdy poprzez dzieła dokonanie przez ludzi widoczny będzie miłujący, kochający i prowadzący swe dzieci Ojciec.
Zgromadzeni w Fatimie na czterodniowym krajowym Spotkaniu Duszpasterstwa Liturgicznego portugalscy eksperci ds. liturgii przestrzegli przed zbytnim automatyzmem w odprawianiu Mszy św. Skrytykowali także próby dopuszczania się nadużyć podczas sprawowania Eucharystii.
Podczas kończącego się dziś wydarzenia, będącego 50. edycją spotkania portugalskich liturgistów, ks. João da Silva Peixoto z Krajowego Sekretariatu ds. Liturgii (SNL) ostrzegł przed wdzieraniem się do codziennej praktyki duszpasterzy nadmiernego „mechanicyzmu” przejawiającego się „automatycznym, a zarazem powierzchownym wypełnianiem reguł”.
Papież Leon XIV powiedział amerykańskiej telewizji NBC News, że jego przodkami byli niewolnicy i ich właściciele. Urodzony w Chicago papież po raz pierwszy przed kamerami mówił o historii niewolnictwa w jego rodzinie. Wyraził też nadzieję na podróż do Stanów Zjednoczonych.
W wypowiedzi dla programu „Nightly News” w środę Leon XIV zapytany o to, jak ważne dla niego jest to, że jest amerykańskim papieżem odparł: - Przede wszystkim wyjaśnię, że myślę o sobie bardziej jako o papieżu, który, tak się składa, jest Amerykaninem. Nie umniejszam tego, co to znaczy być Amerykaninem.
Jak zwykle 5 sierpnia w Bazylice Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej) w Rzymie spadnie „śnieg” z płatków białych róż. Tego dnia przypada uroczystość Poświęcenia Bazyliki Matki Bożej Większej, a zarazem święto Matki Bożej Śnieżnej.
Upamiętnia ona wydarzenie z 358 roku. Maryja ukazała się we śnie papieżowi Liberiuszowi i poprosiła go o wybudowanie bazyliki tam, gdzie wzgórze Eskwilin było pokryte śniegiem.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.