Reklama

Niedziela Świdnicka

Dzień Służby Liturgicznej

W minionych latach świdnicka katedra wraz z końcem roku liturgicznego gromadziła ministranckie wspólnoty z całej diecezji na dorocznej pielgrzymce. W tym roku świętowanie ograniczyło się do parafialnych uroczystości.

[ TEMATY ]

ministranci

Katedra Świdnicka

Brat Albert Świebodzice

Kacper Bortkiewicz

Służba Liturgiczna w katedrze liczy ponad 30 chłopców

Służba Liturgiczna w katedrze liczy ponad 30 chłopców

Niedziela Chrystusa Króla to w wielu parafiach dzień Służby Liturgicznej. Ustanawiani są nowi ministranci, przyjmowani kandydaci, czy odnawiane są przeczenia ministranckie lub udzielane błogosławieństwo na kolejne stopnie w posłudze przy ołtarzu.

Reklama

Tak było w Świebodzicach w par. św. Brata Alberta Chmielowskiego, gdzie miejscowi duszpasterze pobłogosławili kandydatów do rozpoczęcia przygotowań na funkcje lektora. Przyszli lektorzy jako zadatek otrzymali alby, które poświęcił proboszcz ks. kan. Daniel Szymanik. Do czasu otrzymania posługi w katedrze świdnickiej, chłopcy będą pod okiem ks. opiekuna Wojciecha Oleksego, przygotowywać się intelektualnie, praktycznie i duchowo, aby w przyszłości godnie proklamować słowo Boże.

parafia-alberta.eu

Kandydaci na lektorów z par. św. Brata Alberta ze Świebodzic

Kandydaci na lektorów z par. św. Brata Alberta ze Świebodzic

Z kolei tego dnia w katedrze, czterech chłopców zostało włączonych do grona kandydatów na ministrantów. Do uroczystości chłopcy przygotowywali się od pierwszych dni września. Na cotygodniowych zbiórkach poznawali i nadal poznają arkana liturgii świętej. Tego dnia jednak rozpoczęli bardzo ważny okres przygotowania i próby do posługi w zgromadzeniu liturgicznym. Chłopcy zostali przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do posługi przy sprawowaniu świętych czynności. – Jeżeli wasze pragnienie będzie szczere, będziecie mogli przez wiele lat, a może i do końca życia pełnić tę świętą służbę - mówił ks. Mirosław Benedyk – opiekun kandydatów. Po dialogu z rodzicami i wypowiedzianej prośbie o pomoc Bożą, a także po błogosławieństwie, jako zadatek dopuszczenia do kandydatury, chłopcy otrzymali poświęcone szarfy, które będą nakładać podczas Mszy św. i nabożeństw.

2020-11-23 23:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak mam postępować? I co jest tak naprawdę dobre?

[ TEMATY ]

Świebodzice

Brat Albert Świebodzice

Wizytacja kanoniczna

bp Adam Bałabuch

Patryk Janaś

Msza św. odpustowa pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha.

Msza św. odpustowa pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha.

Pytał bp Adam Bałabuch na zakończenie wizytacji kanonicznej w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego sprawując Mszę świętą odpustową.

W sobotę 20 czerwca w parafii zakończono wizytację kanoniczną, która rozpoczęła się w marcu, ale z wiadomych względów epidemicznych została przerwana. W godzinie miłosierdzia bp Adam Bałabuch spotkał się na serdecznej rozmowie i wspólnej modlitwie z grupami duszpasterskimi. Godzinę później podczas pierwszej Mszy św. udzielił sakramentu bierzmowania 51 młodym osobom. Druga Eucharystia o godz. 18. została odprawiona w duchu wdzięczności za 1. rocznicę poświęcenia kościoła, z prośbą o wstawiennictwo św. Brata Alberta Chmielowskiego o dalszą pomyślność miejscowej wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Zbliżając się do milczenia. Premiera polskiego przekładu twórczości narodowego pisarza Węgier!

2021-09-28 11:40

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Kolejna pozycja z tzw. Serii Węgierskiej wydawnictwa Biały Kruk (po Lutni i mieczu oraz Panoramie Siedmiogrodzkiej) przedstawia tym razem postać i twórczość Jánosa Pilinszkyego (1921-1981).

Poeta i prozaik z Budapesztu, wywodzący się ze strony ojca od polskiego uchodźcy, należy do najbardziej uznanych pisarzy węgierskich XX wieku; już za życia był w ojczyźnie otaczany swoistym kultem. Zyskał także szerokie zainteresowanie na zachodzie Europy, gdzie przekładami jego utworów zajmowali się tacy twórcy literatury współczesnej jak Michel Deguy, Pierre Emmanuel, Ted Hughes czy noblista Tomas Tranströmer.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję