Reklama

„Walka rozpoczęta na Golgocie o prawdę i życie trwa nadal”

18 marca ponad 6 tys. osób wzięło udział w Białymstoku w marszu w obronie Telewizji Trwam i wolnych mediów w Polsce. Do stolicy Podlasia przybyli oni z całej archidiecezji, gdzie uczestniczyli we Mszy św. kościele pw. św. Rocha, a następnie przeszli ul. Lipową do katedry, upominając się o wolność w dostępie do katolickich mediów oraz o przyznanie koncesji na nadawanie programu Telewizji Trwam drogą naziemną w systemie cyfrowym

Niedziela podlaska 15/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akcja była wyrazem solidarności z podobnymi marszami, które w tym dniu odbyły się w Gdańsku i w Lublinie. Zorganizowało ją wspólnie ponad 20 organizacji.

Modlitewny charakter marszu

W kościele pw. św. Rocha Mszę św. koncelebrowało kilku kapłanów, w tym ks. Zbigniew Niemyjski, proboszcz z Narwi. Eucharystii przewodniczył ks. dr Ireneusz Korziński, wiceoficiał białostockiego Sądu Metropolitalnego, który też wygłosił homilię. Środek świątyni wypełniły poczty sztandarowe, posłowie PiS-u, członkowie „Solidarności” oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń patriotycznych.
W homilii ks. Korziński, nawiązując do niedzielnej Liturgii Słowa, mówił, że droga krzyża to droga walki z tym, który od krzyża oddziela i krzyża się boi - szatanem. A on wobec krzyża krzyczy, ucieka od blasku jego prawdy, szatan zawsze kryje swoją twarz, posługując się kłamstwem. „Jeśli więc on chciał odwieść Jezusa od drogi krzyżowej, to z pewnością zgłosi się i do nas, gdyż walka rozpoczęta na Golgocie o prawdę i życie trwa nadal” - mówił.
Kapłan podkreślił, że niezależnie od wyznawanej ideologii, czy człowiek korzysta i przestrzega należnych mu praw, czy jest dobrze poinformowany, to w tym względzie kluczową rolę odgrywają media. Mówiąc o potężnym wpływie mediów, jakie wywierają na kształtowanie świadomości społecznej, zaznaczył, że pozostając w ręku rządzącej elity, nie realizują swego posłannictwa, jakim jest dobro człowieka i społeczeństwa. „Liberalne, laickie media w proponowanych programach czy audycjach zaprzeczają swemu posłannictwu, świadomie prowadzą nasz naród do degradacji moralnej i społecznej, we wszystkich jego wymiarach. Nadawane programy o wątpliwej moralności i mijające się z prawdą ośmieszają człowieka wbrew powszechnym jego prawom, tj. prawu wolności wyznania czy praktyk religijnych. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że odpowiedzialni za ten proceder ironicznie nadużywają słów «wolność» i «demokracja»” - podkreślał ks. Korziński. Pytając o sprawiedliwość, której winni bronić rządzący państwem, stwierdził, że „współpracują oni z mediami, są im posłuszni, aby utrzymać się u władzy niezależnie od dobra społeczeństwa, któremu mają służyć”.
Kapłan podawał przykłady postępowania, gdzie w imię poprawności politycznej media celowo wprowadzają w społeczeństwie „chaos, zamieszanie i tematy zastępcze, unikając odpowiedzialności i rzetelności w pokazaniu prawdy, zwalnia się dziennikarzy poszukujących prawdy, a wysoko nagradza publicystów niesłużących prawdzie”. Za bł. Janem Pawłem II powtórzył, że istnieje nieustanna potrzeba i konieczność ewangelizacji mediów: „Media wszelkiego rodzaju mogą bowiem odgrywać kluczową rolę w bezpośredniej ewangelizacji oraz w ukazywaniu ludziom wartości, które umacniają i podkreślają ludzką godność. Obecność Kościoła w mediach jest więc ważnym aspektem inkulturacji Ewangelii, jakiej wymaga nowa ewangelizacja, do której Duch Święty wzywa Kościół na całym świecie” (JP II, orędzie „Rozgłaszajcie na dachach”, 2001).
„Czy to jest wolność i demokracja? Przecież demokracja w takim wydaniu jest w naszej Ojczyźnie nie tylko tolerowana, ale i popierana w imię prawa. A może nie jest to demokracja, raczej mediokracja, czyli dyktatura mediów?” - pytał kapłan.
Konkludując, w imieniu zebranych apelował do sprawujących władzę o sprawiedliwość i równowagę w prezentowaniu programów, myśli politycznej, kultury i światopoglądu, a do przedstawicieli mass mediów o „takie wiadomości, które pozwoliłyby stworzyć prawdziwy ogląd rzeczywistości”. Kaznodzieja zachęcał zgromadzonych do dalszego domagania się miejsca dla Telewizji Trwam na multipleksie cyfrowym, gdyż „jest to walka o media katolickie w naszym codziennym życiu i walka o nową ewangelizację w Kościele”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wolne media w wolnym kraju

Po Eucharystii uczestnicy marszu wyruszyli spod pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej przy kościele pw. św. Rocha w kierunku archikatedry. Protestujący z wielkim hasłem na czele: „Wolne media w wolnym kraju” przeszli spokojnie przez centrum miasta, niosąc transparenty z hasłami: „Kłamstwo smoleńskie - hańbą mediów”, „Wolność słowa w wolnym kraju”, „Chcemy prawdy o Smoleńsku”. Wyrażali protest w hasłach: „Polska Polaków, a nie Dworaków”, „Bóg, Honor, Ojczyzna!”, „Wolne media!”, „Chcemy prawdy i wolności!”. „WyTRWAMy i wygramy” „Nie oddamy wam Telewizji Trwam”. Na wietrze falowały flagi narodowe i emblematy różnych organizacji. Maszerujący głośno skandowali „TV Trwam dobrze służy nam”.
Przy archikatedrze, w pobliżu pomnika Jana Pawła II, w wystąpieniach przypomniano, że katolickie media i niezależni dziennikarze w demokratycznym kraju są wciąż dyskryminowani. Krzysztof Jurgiel, lider podlaskiego PiS-u, odczytał stanowisko dotyczące nieprzyznania TV Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym. Mówił, że jest to działanie „niedopuszczalne, dyskryminujące i krzywdzące katolików”, a KRRiT, odrzucając wniosek, nie wzięła pod uwagę głosu milionów odbiorców tej głównej katolickiej stacji”.
Przypomnijmy, w kwietniu ubiegłego roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przyznała fundacji o. Tadeusza Rydzyka „Lux Veritatis” - nadawcy TV Trwam koncesji na nadawanie na multipleksie cyfrowym. KRRiT, tłumacząc swoją decyzję niepewną sytuacją finansową fundacji, w styczniu odrzuciła odwołanie fundacji, która to obecnie złożyła skargę do sądu administracyjnego.

Przy archikatedrze - kulminacyjny punkt

Przy katedrze głos zabrał ks. Henryk Żukowski, proboszcz, który odczytał fragment przemówień bł. Jana Pawła II. Zapanowała cisza, po której demonstrujący śpiewali pieśni religijne i patriotyczne, skandowali też hasła: „Nie oddamy Telewizji Trwam”, „Solidarność”.
Głos zabrała Ewa Cywińska, przewodnicząca budowy pomnika katyńskiego przy kościele pw. św. Rocha. Podkreśliła, że obecność Telewizji Trwam na rynku mediów nadających naziemnie budowałaby pluralizm i konkurencję.
Wyrazem dezaprobaty zgromadzonych dla działań KRRiT była odczytana pod pomnikiem bł. Jana Pawła II petycja do Jana Dworaka, przewodniczącego Rady, w której wyrażone zostało oburzenie decyzją odmawiającą Fundacji „Lux Veritatis” możliwości rozszerzenia koncesji na nadawanie programu Telewizji Trwam drogą naziemną w systemie cyfrowym. „W katolickim państwie musi być miejsce dla katolickiej telewizji. Jako katolicy mamy w sercu i genach zamiłowanie do wolności, prawdy, a teraz jesteśmy dyskryminowani, dlatego tu jesteśmy” - mówiła uczestniczka marszu z Łomży. „To bardzo ważna sprawa dla wszystkich, którzy chcą, aby w Polsce były niezależne media” - mówili młodzi członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Mamy nadzieję, że KRRiT, widząc tłumy protestujących w całym kraju i blisko dwa milionów podpisów pod petycjami w obronie TV Trwam, zmieni swoją decyzję.
Manifestacja zakończyła się odśpiewaniem pieśni „Boże, coś Polskę” i podpisywaniem petycji w obronie niezależnych mediów. Białostocki marsz wsparło 20 podlaskich organizacji, w tym „Solidarni 2010 Białystok”, „Prawo i Sprawiedliwość Zarząd Okręgowy w Białymstoku”, Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, „Solidarność 80” -Region Podlaski, biura i koła Radia Maryja w Białymstoku.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Piłkarski PP - triumf Wisły Kraków

2024-05-02 18:56

[ TEMATY ]

piłka nożna

Puchar Polski

PAP/Marcin Bielecki

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Piłkarze Wisły Kraków po raz piąty w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na PGE Narodowym w Warszawie pokonali Pogoń Szczecin 2:1 po dogrywce. Wcześniej "Biała Gwiazda" zdobyła to trofeum w latach 1926, 1967, 2002 i 2003.

Pogoń Szczecin - Wisła Kraków 1:2 po dogr. (1:1, 0:0).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję