To już nasze kolejne spotkanie z Ojcem Świętym podczas Światowych Spotkań Rodzin. Podobnie jak w latach ubiegłych, pojechaliśmy na spotkanie z Benedyktem XVI wraz z dziećmi - całymi rodzinami. Wśród kilkanaściorga dzieci, najmłodszą uczestniczką wyjazdu była ośmiomiesięczna Emilia. Opiekunami duchowymi naszej grupy byli: proboszcz parafii św. Franciszka z Kielc o. Adam Sroka oraz ks. Nikos Skuras. Pierwszy dłuższy postój wypadł nam w Weronie, urokliwym mieście nad Adygą. Tu zwiedziliśmy stare miasto, zobaczyliśmy m.in. amfiteatr z I wieku oraz dom Julii. Jednak Werona nie zachwyciła nas tak, jak mała, zagubiona w górach miejscowość Spiazzi, ze swym urokliwym sanktuarium Madonna della Corona, wbudowanym w ścianę wiszącej nad nim góry. Pierwszy kościół został wybudowany w tym miejscu w XIII wieku. Wielokrotnie przebudowywany, kryje w sobie figurę Matki Bożej, wykonaną z miejscowego kamienia. Łaskami słynące sanktuarium ściąga z całego świata tysiące pielgrzymów. Do tego cudownego miejsca pielgrzymował także bł. Jan Paweł II.
Do celu naszej pielgrzymki - Mediolanu dotarliśmy wczesnym rankiem w niedzielę. Na błoniach parku Besso zgromadziło się blisko milion ludzi z całego świata. Wszędzie widać było rodziny z dziećmi, nawet kilkumiesięcznymi. Przewidywania meteorologów wieszczące deszcz nie sprawdziły się - pogoda dopisała.
W homilii Papież mówił o rodzinie, która jest obrazem Boga. - Nie tylko Kościół powołany jest do tego, aby być obrazem Jedynego Boga w Trzech Osobach, lecz także rodzina, oparta na małżeństwie zawartym między mężczyzną a kobietą - podkreślał. Kilkakrotnie zwracał się do małżonków, aby przyjmowali dzieci jako dar od Boga. - Drodzy małżonkowie, dbajcie o wasze dzieci. W świecie zdominowanym przez technikę, przekazujcie im w sposób spokojny i ufny sens życia, siłę wiary, ukazując im wzniosłe cele, wspierając ich w kruchości. Także wy, dzieci, bądźcie w stanie trwać zawsze w głębokiej relacji miłości i troskliwej opieki do waszych rodziców. Niech również relacje między braćmi i siostrami staną się okazją, by wzrastać w miłości.
Homilię zakończył apelem, by rodzina była miejscem wychowania do wiary, autentycznej miłości, która pochodzi od Boga i łączy nas w Nim. Na zakończenie Mszy św. Papież zwrócił się do Polaków mówiąc: - Pozdrawiam serdecznie polskie rodziny obecne tu w Mediolanie i te, które łączą się z nami przez środki przekazu. Niech podjęte tutaj kwestie: rodzina, praca, świętowanie umocnią was w miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej, zachęcą młodych, by pragnęli bardziej być, aniżeli mieć, pomogą wszystkim przeżywać niedzielę jako spotkanie z Chrystusem w radości rodzinnego świętowania. Ojciec Święty zaprosił wszystkie rodziny na kolejne spotkanie, które odbędzie się za trzy lata w Filadelfii. Po Eucharystii z Ojcem Świętym pojechaliśmy do tzw. Targów Mediolańskich, gdzie w jednej z hal odbyło się spotkanie z Kiko Arguello, założycielem Drogi Neokatechumenalnej. Arguello nawiązując do spotkania z Papieżem również mówił o rodzinie, która we współczesnym świecie jest atakowana przez „postępowe rządy” w wielu krajach na świecie. Mówił jak ważnym jest świadectwo żywej wiary, pokazywanie swoim życiem w każdym miejscu, że jest się wyznawcą Chrystusa i przyjmowaniem dzieci, które są darem od Pana Boga i radością rodziców. Podczas tego spotkania kilkaset rodzin z całego świata wyraziło swoją chęć wyjazdu na misje, m.in. do Chin i Indii, aby tam swoim życiem dawać świadectwo wiary w Chrystusa. Z naszej pielgrzymi taką chęć wyjazdu na misje wyraziły dwie rodziny.
Historia spotkań
18 lat temu w Rzymie odbyło się pierwsze Światowe Spotkanie Rodzin. Pomysłodawcą spotkania był Jan Paweł II. Odbyło się ono pod hasłem „Rodzina sercem cywilizacji miłości” i było zwieńczeniem obchodzonego w tym czasie Roku Rodziny. Na Placu św. Piotra zgromadziło się ponad 200 tys. osób ze 130 krajów świata. Spotkanie to było wyrazem troski bł. Jana Pawła II o rodzinę. Papież podróżując po całym świecie wielokrotnie i niezmiennie przypominał, że rodzina, podstawowa komórka społeczeństwa, jest obrazem Rodziny Nazaretańskiej i wszyscy powinni dbać o jej rozwój. Po pierwszym Światowym Spotkaniu Rodzin przyszły kolejne. Papież Jan Paweł II spotykał się z rodzinami jeszcze w Rio de Janeiro, Rzymie i Manili. Benedykt XVI kontynuuje jego dzieło i z rodzinami spotykał się w Walencji, Meksyku i Mediolanie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu