Reklama

„Od oceanu do oceanu” nadzieją dla świata

Niedziela szczecińsko-kamieńska 29/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Jasnej Górze spotkali się 28 stycznia br. przywódcy ruchów obrony życia z 16 krajów Europy i Azji: Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji, Kazachstanu, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Wielkiej Brytanii, USA i Polski. W „Akcie powierzenia” przed Ikoną Jasnogórską oddali oni w ręce Matki Bożej ochronę cywilizacji życia i miłości na świecie. W czasie uroczystej Mszy św. w Kaplicy Jasnogórskiej została poświęcona kopia Ikony Jasnogórskiej Pani, którą zgodnie ze starą tradycją ojcowie paulini przyłożyli do oryginału. Akt dotknięcia, tak ważnego szczególnie dla prawosławia, abp Stanisław Nowak nazwał pocałunkiem miłości.
Z lekcji historii znana jest nam stara prawosławna tradycja noszenia ikony tam, gdzie w czasie bitew ginęli ludzie, czyli wzdłuż linii frontu, z prośbą do Boga o ratunek. Dziś polem walki o życie ludzkie, zwłaszcza to najbardziej bezbronne, jest cały świat, więc linia frontu przebiega przez całą kulę ziemską. We współczesnym świecie, gdy nasila się atak cywilizacji śmierci i ma on coraz bardziej globalny charakter, peregrynacja ikony wzdłuż linii frontu w obronie cywilizacji życia jest niezwykle ważnym aktem wiary i nadziei. Zatem złożenie aktu „Powierzenia Matce Bożej cywilizacji życia” uznać trzeba za istotne i oczekiwane wydarzenie dla ludzkości. Obrońcy życia są przekonani, że z Bożą pomocą, za wstawiennictwem Bożej Matki cywilizacja życia zwycięży.
Ikona peregrynująca „od oceanu do oceanu” jest napisana metodą tradycyjną, temperą jajeczną przy użyciu barwników mineralnych oraz listków 23 karatowego złota. Jej podłożem jest lita rzeźbiona deska lipowa w wielkości oryginału. Prawosławni podkreślają, że niezwykłość Ikony Częstochowskiej polega jednak przede wszystkim na tym, że jest zarówno czczona w świecie prawosławnym, jak i katolickim. Matka Boska Częstochowska jest Królową Polski, a w prawosławiu jest nazywana - „Niepokonane zwycięstwo”. Na Jej cześć śpiewany jest hymn: „Zwycięska Królowo”. Z Jej kultem w krajach wschodniej Europy i Azji związana jest ogromna nadzieja na powrót wiary w Boga i jedność chrześcijaństwa. Warto zwrócić uwagę również na fakt, iż szeroko rozumiana obrona życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci stała się punktem łączącym oba Kościoły: prawosławny i katolicki przede wszystkim w aspekcie dotychczasowych podziałów i trudnego dialogu między nimi.
Pamiętamy, że marzeniem Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego było nawrócenie Rosji, o tym mówiła Matka Boża w Fatimie i wielokrotnie do tego nawiązywał bł. Jan Paweł II. Prymas naszych czasów w trudnych czasach komunizmu wielokrotnie z wielką wiarą i nadzieją przepowiadał, że Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej przejdzie przez świat, zaczynając od tak bardzo doświadczonych programową ateizacją krajów Wschodu. Zatem można powiedzieć, że jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia, które może odwrócić losy świata i każdy z nas ma szansę w tym uczestniczyć w sposób świadomy.
Trasa pielgrzymki obejmuje 23 kraje. Tylko przez Rosję i Kazachstan Ikona ma do pokonania ok. 12 tys. km. Od granicy Rosji przez Europę trasa wynosi ok. 6 tys. km i prowadzi przez Białoruś, Łotwę, Litwę, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Słowenię, Chorwację, Włochy, Austrię, Lichtenstein, Szwajcarię, Niemcy, Belgię, Wielką Brytanię, Irlandię, Francję, Hiszpanię i Portugalię. Do Fatimy ma dotrzeć przed Bożym Narodzeniem, a na wiosnę przyszłego roku pojedzie do Ameryki.
Organizatorem tej wyjątkowej pielgrzymki przez świat są ruchy obrony życia z różnych krajów. W Rosji są to ruchy prawosławne, w centralnej i zachodniej Europie - katolickie. 9 maja Ikona przybyła do Moskwy, gdzie z wielką czcią została ustawiona w kościele prawosławnym pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w samym centrum Moskwy. Wniesieniu ikony do cerkwi towarzyszyło bicie dzwonów, a następnie pieśń prawosławnego chóru wysławiającego Najświętszą Dziewicę. Rosyjscy obrońcy życia podkreślają, że to właśnie Rosja jako pierwsza na świecie wprowadziła legalizację aborcji ukazem Lenina w 1920 r. Obecnie Rosja jako pierwsza rozpoczęła peregrynację Matki Bożej w obronie życia uroczystą manifestacją, co jeszcze mocniej podkreśla wagę tego wydarzenia. Należy pamiętać, że jeszcze zaledwie kilka lat temu zorganizowanie jakiejkolwiek manifestacji w obronie życia w Rosji było absolutnie niemożliwe.
W dniu 2 czerwca br. Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej wyruszyła samochodem z Moskwy na Daleki Wschód. Pierwszy na trasie był Kazachstan. Następnie wyruszyła w dalszą drogę poprzez pustki syberyjskie. W dniu 11 czerwca Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej dotarła do Władywostoku i stanęła na brzegu Morza Japońskiego, które bezpośrednio łączy się z Oceanem Spokojnym. Jak podaje strona prawosławna, zebrało się tam kilkaset osób, w tym nawet z odległego Ussuryjska oraz innych miast tzw. Przymorza Dalekiego Wschodu. Miejscowe media żywo interesują się tematyką peregrynacji „Od oceanu do oceanu”, a organizatorzy podają, że tam, gdzie się zatrzymuje Ikona, spotyka się z bardzo ciepłym i serdecznym przyjęciem. Ludzie stoją w kolejce, aby stanąć przed Matką Bożą, „przykładają się” do Ikony, całują ją, padają przed nią na ziemię ze łzami w oczach.
Polskę Matka Boża nawiedzi w dniach 12-26 sierpnia. Przejedzie w specjalnie skonstruowanej oszklonej platformie, eskortowana m.in. przez motocyklistów z „Rajdu Katyńskiego”. Mogą dołączać do kordonu samochody osobowe, skutery, rowerzyści z flagami, emblematami czy szarfami. Na trasie przejazdu, w okolicach przydrożnych krzyży czy kapliczek mogą mieć miejsce zaplanowane wcześniej przystanki, gdzie lokalna społeczność choć przez chwilę zechce się modlić i złożyć Matce Bożej hołd. Dzieci mogą sypać kwiaty, a przyległych kościołach mogą bić dzwony.
W Szczecinie Ikona gościć będzie w dniach 15-16 sierpnia br. Już rozpoczęły się przygotowania do tego niezwykłego wydarzenia, gdyż w mieście, które organizuje najliczniejsze Marsze dla Życia i w którym rocznie kilka tysięcy osób podejmuje Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, akt zawierzenia cywilizacji miłości Matce Częstochowskiej znajduje szczególne uzasadnienie i zrozumienie. Już dziś wiele środowisk podejmuje modlitewną krucjatę o dobre owoce peregrynacji i z nadzieją oczekuje wizyty Tej, która swoim płaszczem miłości otoczy ziemię i pomoże zmienić jej oblicze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

[ TEMATY ]

post

3 Maja

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 3 maja, choć wskazany jest udział we Mszy św., nie jest obowiązkowy, gdyż nie jest to tzw. święto nakazane.

CZYTAJ DALEJ

Kim był św. Florian?

4 maja Kościół wspominał św. Floriana, patrona strażaków, obrońcy przed ogniem pożarów. Kim był św. Florian, któremu tak często na znak czci wystawiane są przydrożne kapliczki i dedykowane kościoły? Był męczennikiem, chrześcijaninem i rzymskim oficerem. Podczas krwawego prześladowania chrześcijan za panowania w cesarstwie rzymskim Dioklecjana pojmano Floriana i osadzono w obozie Lorch k. Wiednia. Poddawany był ciężkim torturom, które miały go zmusić do wyrzeknięcia się wiary w Chrystusa. Mimo okrutnej męki Florian pozostał wierny Bogu. Uwiązano mu więc kamień u szyi i utopiono w rzece Enns. Działo się to 4 maja 304 r. Legenda mówi, że ciało odnalazła Waleria i ze czcią pochowała. Z czasem nad jego grobem wybudowano klasztor i kościół Benedyktynów. Dziś św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej.
Do Polski relikwie Świętego sprowadził w XII w. Kazimierz Sprawiedliwy. W krakowskiej dzielnicy Kleparz wybudowano ku jego czci okazały kościół. Podczas ogromnego pożaru, jaki w XVI w. zniszczył całą dzielnicę, ocalała jedynie ta świątynia - od tego czasu postać św. Floriana wiąże się z obroną przed pożarem i z tymi, którzy chronią ludzi i ich dobytek przed ogniem, czyli strażakami.
W licznych przydrożnych kapliczkach św. Florian przedstawiany jest jak rzymski legionista z naczyniem z wodą lub gaszący pożar.

CZYTAJ DALEJ

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”.

Licznie zgromadzeni wierni mieli okazję wysłuchać homilii poświęconą polskiej pobożności maryjnej. Podkreślone zostały ważne wydarzenia z historii Polski, które miały wpływ na świadomość religijną Polaków i przyczyniły się do wzrostu maryjnej pobożności. Przywołane zostały m.in. ślubu króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 roku, czy 8 grudnia 1953, czyli data wprowadzenia codziennych Apeli Jasnogórskich. I to właśnie do słów apelowych: Jestem, Pamiętam, Czuwam nawiązywał kapłan przywołując słowa papieża św. Jana Pawła II z 18 czerwca 1983 roku. - Wypowiadając swoje “Jestem” podkreślam, że jestem przy osobie, którą miłuję. Słowo “Pamiętam” określa nas, jako tych, którzy noszą obraz osoby umiłowanej w oczach i sercu, a “Czuwam” wskazuję, że troszczę się o swoje sumienie i jestem człowiekiem sumienia, formuje je, nie zniekształcam ani zagłuszam, nazywam po imieniu dobro i zło, stawiam sobie wymagania, dostrzegam drugiego człowieka i staram się czynić względem niego dobro - wskazał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję