Reklama

Poprowadzą pątników

- Pasterz jest jeden, ten Najwyższy. A przewodnik ma nie zasłaniać sobą Tego, komu służy - mówi jeden z ośmiu przewodników głównych 32. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. Są wśród nich: wodzirej, piłkarz i uczestnik konwojów humanitarnych

Niedziela małopolska 31/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jaka jest ich rola? - Przewodnik nie tylko posiada odpowiednie doświadczenie, tzn. sam wielokrotnie chodził na pielgrzymkę jako ksiądz spowiadający, głoszący konferencje, ale również przez cały rok nią żyje. To on dobiera przewodników grup i organizuje cały zespół. Myśli nie tylko nad zmianami trasy w danym roku, ale przede wszystkim o programie duchowym. Pomaga i rozwiązuje wszystkie pojawiające się trudności i problemy. Odpowiada też przed administracją lokalną za swoją wspólnotę. Od jego pracy zależy, jak pielgrzymi będą wspominać tych kilka dni wspólnego wędrowania - wyjaśnia Andrzej Bac, który wraz z ks. Janem Przybockim od lat odpowiada za koordynację sierpniowego marszu.

Wspólnota I: PRĄDNICKA

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela, ul. Dobrego Pasterza 117a, 31-416 Kraków, tel.: (12) 412 58 50 w. 24
KS. JACEK PIERWOŁA siódmy raz będzie przewodził Wspólnocie, w której przeważnie pielgrzymuje ponad 2 tysiące osób. Od 2002 r. jest wikariuszem w krakowskiej parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Jako licealista wyruszył z Nowego Targu do Tarnowa na spotkanie z Janem Pawłem II, a od 2003 r. regularnie udaje się w drogę do Czarnej Madonny.
- Ludzie, którzy podejmują pielgrzymkę, czynią to najczęściej w jakiejś intencji. Niosą ze sobą życiowe problemy. Szukają wspólnoty oraz zaspokojenia potrzeb duchowych. 1150 osób z naszego członu to młodzi z międzynarodowego ruchu „Comunione e Liberazione” (Komunia i Wyzwolenie) z siedzibą w Mediolanie. Ich trud jest nawet większy niż Polaków: nocują w namiotach, przyjeżdżają ze swoim ekwipunkiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspólnota II: ŚRÓDMIEJSKA

Parafia pw. św. Anny, ul. św. Anny 11, 31-008 Kraków, tel.: (12) 429 66 51
KS. DARIUSZ TALIK jest duszpasterzem akademickim - od 2011 r. w kolegiacie św. Anny, a wcześniej „U Dobrego”. Szczególnie ważne dla niego słowa w kapłaństwie: „Nikt z nas nie żyje dla siebie”. Urodził się w Makowie Podhalańskim (1977 r.).
- Jako przewodnik główny pójdę pierwszy raz. Pielgrzymowanie jest dla mnie lekcją wędrówki. Jeśli życie przestanie być wędrowaniem, to się je straci. Jasna Góra, szczyt, który przez te dni stanowi cel naszej drogi, to obraz celu wędrówki życia, jakim jest spotkanie z Bogiem.

Reklama

Wspólnota III: PROKOCIMSKO-WIELICKA

Parafia pw. Matki Bożej Dobrej Rady, al. Dygasińskiego 44a, 30-820 Kraków, tel.: (12) 650 27 07
KS. BOGUSŁAW SEWERYN to moderator Diecezjalnej Diakonii Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie. Pracował m.in. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i w parafii Miłosierdzia Bożego na os. Oficerskim. Od 2010 r. wikariusz u Matki Bożej Dobrej Rady w Prokocimiu. Ten pochodzący z Wróblowic kapłan jest wodzirejem! Prowadził m.in. bal karnawałowy dla dzieci w Centrum Jana Pawła II, flash mob „Róża dla Jezusa Miłosiernego” czy zabawy integracyjne podczas I Spotkań Świętojańskich na Prądniku Czerwonym. Przewodnikiem Wspólnoty jest po raz drugi.
- Temu, kto wybiera się na pielgrzymkę, towarzyszy jakaś intencja np. dziękczynna lub pokutna, lub tylko otwarcie się: „zobaczymy”. Podczas drogi te intencje znajdują konkretny wymiar, zyskujemy więcej światła w poznaniu Boga i siebie. Pielgrzymka to również czas miłosierdzia, którego doświadczamy i możemy je okazywać w wielu wymiarach: poprzez sakramenty, modlitwę, słowo, czyn miłosierny - ludzie wychodzą do siebie, okazują współczucie wobec tych, którzy cierpią fizycznie i duchowo.

Wspólnota IV: NOWOHUCKA

Parafia pw. św. Judy Tadeusza, Kraków - Czyżyny, ul. Wężyka 6, 31-580 Kraków, tel.: (12) 647 94 88
KS. KRZYSZTOF POLEWKA jako główny przewodnik pójdzie po raz trzeci. Jest dekanalnym animatorem Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży. W czyżyńskiej parafii, w której służy od 2007 r., opiekuje się Akcją Katolicką, Chórem Parafialnym, Grupą Modlitewną oraz Grupą Medytacji Chrześcijańskiej. Możemy go też spotkać w świetlicy socjoterapeutycznej lub na boisku sportowym, gdzie reprezentuje kapłanów w piłkarskich meczach. Pochodzi z Myślenic.
- Najtrudniej się zdecydować, ale gdy ktoś pójdzie raz, będzie chciał iść i następny! Potrzebne jest więc przełamanie i wiara we własne siły oraz współpraca z łaską Bożą. Pielgrzymi to swoisty „zaczyn” - w skali Krakowa 8 tysięcy osób, które mają wpływ na rodziny, środowiska. To grupa biorąca aktywny udział w życiu parafii, na nich można liczyć. Dlatego zapraszam księży proboszczów, którzy sami nie mogą wziąć udziału w marszu, by byli obecni na Mszach św. odprawianych podczas pielgrzymki i w ten sposób mogli podziękować swoim parafianom.

Reklama

Wspólnota V: GDOWSKO-NIEPOŁOMICKA

Parafia pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, Dziekanowice 7, 32-410 Dobczyce, tel.: (12) 271 13 14
KS. ŁUKASZ MICHALCZEWSKI jest najmłodszym przewodnikiem głównym tegorocznej pielgrzymki. Urodził się 1983 r. w Myślenicach, kapłanem jest od 2008 r. Ma wielkie zamiłowanie do liturgii i piękna sprawowanych celebracji. Jest moderatorem Diecezjalnej Diakonii Muzycznej Ruchu Światło-Życie oraz odpowiedzialnym za Diecezjalne Studium Animatora Muzycznego. Czy liturgia i śpiew będą zatem mocnym akcentem liczącej bisko 800 osób Wspólnoty?
- Bardzo chciałbym, aby liturgia każdego dnia była centrum naszego pielgrzymowania. Będziemy chcieli zakończyć dzień adoracją Najświętszego Sakramentu, a o poranku sprawować uroczyście Mszę św., przygotowywaną przez różne grupy. Idzie z nami wielu animatorów muzycznych, co wykorzystamy podczas celebracji liturgicznych, jak również w trakcie wieczorków i na pielgrzymim szlaku. Modlimy się za wszystkich, aby uwierzyli we własne siły i możliwości! Jesteście potrzebni dla świadectwa - Chrystus was zaprasza, nie zmarnujcie szansy, aby być tak blisko Jego Miłości!

Wspólnota VI: SKAWIŃSKO-CZERNICHOWSKA

Parafia pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, ul. Kościelna 3, 32-050 Skawina. Zapisy: Parafia Miłosierdzia Bożego, ul. Curie-Skłodowskiej 12, 32-050 Skawina, tel.: (12) 276 32 30, w. 26
KS. BOGDAN SARNIAK pochodzi z …Podsarnia, urodził się w 1970 r. Jest moderatorem dekanalnym Ruchu Światło-Życie i Służby Liturgicznej. W parafii w Skawinie odpowiada m.in. za Domowy Kościół. Wcześniej pracował w Nowej Hucie i Zabierzowie. Drugi raz jest przewodnikiem swojej Wspólnoty, 11. raz z nią pielgrzymuje, a 24. - idzie jako uczestnik.
- W naszym członie pielgrzymuje mniej więcej 750 osób podzielonych na 3 grupy, którym patronują święci: Siostra Faustyna, Jadwiga Królowa i Brat Albert. Staram się włączyć Domowy Kościół w tę grupę, np. poprzez świadectwa, posługę. W tym roku w sposób szczególny będziemy się przygotowywać do wrześniowej peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego.

Reklama

Wspólnota VII: CHRZANOWSKO-LIBIĄSKA

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej, ul. Kusocińskiego 4, 32-503 Chrzanów, tel.: (32) 623 97 89, (32_ 623 53 00
KS. GRZEGORZ PIERÓG na obrazku prymicyjnym miał słowa z Księgi Jeremiasza „Pójdziesz do kogokolwiek cię poślę i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę”. Urodził się w Makowie Podhalańskim. Od 2001 r. pracuje w Chrzanowie, od tego roku jest proboszczem parafii Matki Bożej Różańcowej. Po raz 18. przewodniczy całej Wspólnocie, w tym - 11 lat obecnej.
- Zasadniczy człon naszej Wspólnoty to młodzi, ale jest też wielu starszych pielgrzymów, którzy, gdy trzeba się zebrać i iść dalej, dają przykład wytrwałości. Pielgrzymka to moment spojrzenia na siebie i swoje życie w formie skróconych, intensywnych rekolekcji. Druga płaszczyzna to osobisty kontakt wielu ludzi z księdzem. Na co dzień nie mają śmiałości dopytać o wiele rzeczy, a tu - można im pomóc. Pielgrzymka to zatem osobiste, indywidualne duszpasterstwo wielu osób.

Wspólnota VIII: SUSKA

Las, parafia pw. Matki Bożej Ostrobramskiej 34-323 Ślemień, tel.: 601 485 405
KS. ADAM BANASIK 2 lata pracował w Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, współorganizując konwoje z pomocą humanitarną m.in. na Wschód i do byłej Jugosławii - zawoził leki do szpitali dziecięcych. Urodził się w 1954 r. w Kędzierzynie Koźlu. Proboszczem w Lasie jest od 2008 r. Wcześniej był wikarym m.in. w parafiach w Nowym Targu, gdzie założył i prowadził Fundację im. Matki Teresy z Kalkuty, opiekującą się osobami niepełnosprawnymi ruchowo. Od 10 lat jest koordynatorem Wspólnoty.
- 90% naszych pielgrzymów to młodzi. Różne są ich motywacje. Pielgrzymka daje im energię duchową na cały rok, jest wyzwaniem, którego potrzebują. To rekolekcje w drodze połączone z wymaganiami. Ktoś może nawet idzie po to, żeby się odchudzić, ale małe ma szanse, ponieważ karmimy wszystkich! Dzięki sponsorom i współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich przygotowujemy posiłki. Staramy się, aby trasa (ustalana wspólnie z nadleśnictwem z Olkusza) biegła przez miejsca ustronne, wśród lasów, pól, łąk. Chodzi o to, by usłyszeć śpiew ptaków!

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Od 1955 roku 1 maja Kościół katolicki wspomina św. Józefa, rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., świętu pracy.

CZYTAJ DALEJ

Św. Józef - Rzemieślnik

Niedziela Ogólnopolska 18/2004

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Domami mieszkańców Nazaretu były zazwyczaj naturalne lub wykute w zboczu wzgórza groty, z ewentualnymi przybudówkami, częściowo kamiennymi, częściowo drewnianymi. Taki był też dom Świętej Rodziny. W obecnej Bazylice Zwiastowania w Nazarecie zachowała się grota, która była mieszkaniem Świętej Rodziny. Obok, we wzgórzu, znajdują się groty-cysterny, w których gromadzono deszczową wodę do codziennego użytku. Święta Rodzina niewątpliwie posiadała warzywny ogródek, niewielką winnicę oraz kilka oliwnych drzew. Możliwe, że miała również kilka owiec i kóz. Do dziś na skalistych zboczach pasterze wypasają ich trzody. W dolinie rozpościerającej się od strony południowej, u stóp zbocza, na którym leży Nazaret - od Jordanu po Morze Śródziemne - rozciąga się żyzna równina, ale Święta Rodzina raczej nie miała tam swego pola, nie należała bowiem do zamożnych. Tak Józef, jak i Maryja oraz Jezus mogli jako najemnicy dorabiać przy sezonowym zbiorze plonów na polach należących do zamożniejszych właścicieli.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję