Reklama

Niedziela Wrocławska

Kuria wrocławska: kapelani szczepieni wraz z personelem medycznym - jeśli to możliwe

Każdy kapłan posługujący wśród osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 powinien mieć zapewnione środki ochrony indywidualnej takie jak personel medyczny zajmujący się pacjentem chorym na COVID-19. Zaleca się również troskę o szczepienia wraz z personelem medycznym szpitala, jeżeli będzie to możliwe - czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. W ponad 500 szpitalach węzłowych trwa szczepienie personelu medycznego i niemedycznego przeciw koronawirusowi.

[ TEMATY ]

szczepienie

Adobe Stock

Poniżej tekst komunikatu:

KURIA METROPOLITALNA WROCŁAWSKA

Reklama

Wrocław, 24 grudnia 2020 r.

l.dz. 1436/2020

KOMUNIKAT

Reklama

W związku ze stanowiskiem Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącego udzielania posługi sakramentalnej osobom chorym na COVID-19, informujemy, że w ścisłej współpracy z podmiotem leczniczym i zgodnie z jego zaleceniami (dot. również wymaganych środków ochrony osobistej stosowanych przy kontakcie z chorym) udzielanie sakramentów jest możliwe przez kapelanów szpitalnych i kapłanów do tego wyznaczonych. Należy ponadto pamiętać, że każdy kapłan posługujący wśród osób, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2, powinien mieć zapewnione środki ochrony indywidualnej takie jak personel medyczny zajmujący się pacjentem chorym na COVID-19 oraz przeszkolenie w zakresie ich prawidłowego zakładania i bezpiecznego zdejmowania.

Zaleca się również troskę o szczepienia wraz z personelem medycznym szpitala, jeżeli będzie to możliwe.

Również ci kapłani, którzy posiadają status ozdrowieńca, są zobowiązani do przestrzegania przepisów sanitarnych, tzn. zastosowania środków ochrony indywidualnej (maska o standardzie FFP3, FFP2 wraz z przyłbicą) oraz umycia i dezynfekcji rąk (środkiem na bazie alkoholu, co najmniej 60%) przed podaniem Komunii Świętej lub udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych (oraz po udzieleniu sakramentów).

Wobec stanowiska GIS należy zauważyć, że art. 30 "Dekretu dotyczącego posługi duszpasterskiej w stanie epidemii" nie zakazuje pracy kapelanom w szpitalach (także tych dedykowanych dla chorych na COVID-19), jeśli podmiot leczniczy wyraził na to zgodę.

ks. Bartosz Trojanowski

wikariusz biskupi ds. dyscypliny sakramentów i duchowieństwa

---

W tzw. szpitalach węzłowych, których jest w Polsce 509, rozpoczęło się szczepienie personelu medycznego i niemedycznego (w tzw. okresie „0”) przeciw COVID-19. Szpitale węzłowe zaszczepiają swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Szczepienie medyków i pracowników administracyjno-technicznych placówek medycznych i aptek rozpoczęło się przed akcją szczepienia populacyjnego.

W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków. Są wśród nich: pracownicy szpitali węzłowych, pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Do grupy „zero” - jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia - zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).

2020-12-29 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedzielski: osoby zaszczepione poza kolejnością w WUM były zgłoszone przed wytycznymi NFZ

Osoby zaszczepione poza kolejnością w WUM były zgłoszone 28 grudnia, czyli na dzień przed oficjalnym rozesłaniem przez NFZ wytycznych dotyczących szczepienia osób spoza personelu medycznego i niemedycznego zatrudnionego w szpitalu - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia podczas konferencji prasowej przypomniał, że w piątek zakończyły się działania kontrolne NFZ dotyczące nieprawidłowości przy szczepieniach w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję