Reklama

Kościół

Rzym: zmarł watykański latynista ks. A. Pavanetto

W wieku 89 lat zmarł 6 stycznia w Rzymie były watykański latynista ks. Anacleto Pavanetto, salezjanin. Informując o tym media włoskie przypomniały, że jako współpracownik Watykanu i profesor Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie tłumaczył i był autorem licznych tekstów po łacinie, traktując ją jako język współczesny.

[ TEMATY ]

Watykan

©MaverickRose – stock.adobe.com

Kilkanaście dni wcześniej, 25 grudnia ub.r., zmarł inny latynista watykański, amerykański zakonnik Reginald Foster. Obaj pracowali przez wiele lat w tym samym czasie w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, w którym w latach 1996-2001 o. Pavanetto był kierownikiem biura w sekcji spraw ogólnych.

Reklama

Anacleto Pavanetto urodził się 20 grudnia 1931 w Padwie w północnych Włoszech. Do zakonu salezjanów wstąpił w 1948, a święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1958. Do 2009 był wykładowcą i profesorem klasycznego języka greckiego i literatury starogreckiej w Papieskim Instytucie Wyższych Studiów Łacińskich (Pontificium Institutum Altioris Latinitatis), będącym Wydziałem Literatury Chrześcijańskiej i Klasycznej na uniwersytecie salezjańskim w Rzymie. Przez wiele lat stał na czele fundacji Latinitas, utworzonej 30 czerwca 1976 przez Pawła VI i zawieszonej przez Benedykta XVI w 2012 oraz dyrektorem wydawanego przez nią przeglądu „Latinitas”.

Ks. Pavanetto, podpisujący się zlatynizowaną formą swego imienia „Cletus”, ogłosił wiele dzieł, głównie po łacinie (tylko kilka napisał po włosku), poświęconych w większości klasycznej i starochrześcijańskiej literaturze łacińskiej i greckiej oraz podręczników, z których jako ostatnia ukazała się w 2015 książka „Romanorum litterae et opera aetatis nostrae gentes erudiunt”. Duża część tych podręczników była wielokrotnie wznawiana. Do historii przeszły jego wykłady nt. klasycznej literatury greckiej, głoszone w latach dziewięćdziesiątych po łacinie.

Już będąc na emeryturze nadal zajmował się popularyzacją kultury klasycznej, m.in. udzielając bezpłatnie lekcji i korepetycji z łaciny i greki. Był przekonany, że łacina, będąc językiem ścisłym i zwięzłym, uniemożliwiającym błędy w rozumieniu, jest nieodzowną drogą do poznania kultury zarówno starożytnej, jak i średniowiecznej i renesansowej oraz służy odtwarzaniu dziejów Kościoła. Od czerwca 2019 do marca 2020 ks. Pavanetto był znakomitym gawędziarzem i propagatorem audycji “Anima Latina” w Radiu Watykańskim. Powiedział kiedyś, że “również «fanatycy» języka angielskiego będą musieli się zdać sobie sprawę z faktu, że słowa oznaczające narzędzia cyfrowe są pochodzenia łacińskiego”.

2021-01-08 08:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Cantalemessa: trzeba na nowo odkryć wagę życia wewnętrznego

[ TEMATY ]

Watykan

konferencja

Biuro prasowe kapucynów

Życiu wewnętrznemu poświęcił kaznodzieja Domu Papieskiego drugą konferencję wielkopostną wygłoszoną w kaplicy Redemptoris Mater w Watykanie w obecności papieża i pracowników Kurii Rzymskiej.

O. Raniero Cantalamessa wskazał, że życie wewnętrzne przeżywa dziś kryzys i patrzy się na nie z pewną podejrzliwością. Przyczyn takiego stanu rzeczy można szukać także w samej naturze człowieka, który nastawiony jest na to, co zewnętrzne, widzialne, a do czego zachęcają go zmysły. W obecnej kulturze rolę, którą pełniło życie wewnętrzne czy duchowe zastępuje się psychologią i psychoanalizą, skupiając się na podświadomości, a pomijając relację z Bogiem. Także w życiu Kościoła, po Soborze Watykańskim II, ideałem nie jest „ucieczka od świata” ale „wychodzenie do świata”.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Stowarzyszenia Homiletów Polskich

2021-09-27 11:05

[ TEMATY ]

spotkanie

Ks. Paweł Gabara

Wrocławski Ostrów Tumski stał się miejscem spotkania - konferencji wykładowców homiletyki uczelni teologicznych w Polsce.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się również wykładowcy pracujący w Vancouver (Kanada), Bratysławie (Słowacja) i Rzymie (Włochy). Tematem przewodnim konferencji pn. „Prorocze wyzwania pontyfikatu Franciszka” jest nauczanie obecnego Papieża w kontekście przepowiadania słowa Bożego i obecności tego przepowiadania w duszpasterstwie. Sympozjum otworzył i wykład inaugurujący wygłosił ks. prof. Henryk Sławiński - przewodniczący Stowarzyszenia Homiletów Polskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję