Reklama

Polska

Gdańsk: Zakończył się wielki remont Bazyliki Mariackiej

Zakończył się największych po wojnie remont Bazyliki Mariackiej, finansowany głównie ze środków Unii Europejskiej. Remont, którego koszty wyniosły 19 mln 746 tys. zł., trwał ponad 3 lata i prowadzony był przez miejscową parafię. Wskutek realizacji projektu wzrosła atrakcyjność turystyczna bazyliki Mariackiej, estetyka świątyni, jak i całego Głównego Miasta.

[ TEMATY ]

Gdańsk

bazylikamariacka.gdansk.pl /fb.com/dariuszkulaimages

Prace przeprowadzone zostały w ramach realizacji projektu pn. ”Rewitalizacja i ochrona dziedzictwa kulturowego zespołu Bazyliki Mariackiej w Gdańsku”. Działania prowadzone były w ramach 8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dofinansowanie, które przekazała na ten cel Unia Europejska, wyniosło ponad 16,5 mln. Kolejne środki w wysokości 2,2 mln zł pochodziły od Gminy Miasta Gdańska, a parafia dołożyła do budżetu remontu ponad 942 tys. zł.

Głównym celem projektu była renowacja, konserwacja bazyliki i zabezpieczenie jej przed degradacją. Pozwoliło to na przywrócenie pierwotnej wartości oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego świątyni dla przyszłych pokoleń.

Reklama

Wskutek realizacji projektu wzrosła atrakcyjność turystyczna bazyliki Mariackiej, estetyka świątyni, jak i całego Głównego Miasta. Bazylika Mariacka zaczęła pełnić nowe funkcje dzięki stworzeniu multimedialnej sali wystawowej w pomieszczeniach dawnej kotłowni. Niestety, okres pandemii, w którym kończono projekt, nie pozwolił w pełni wykorzystać potencjału turystycznego bazyliki.

W ramach projektu zrealizowano m.in. następujące zadania:

- rewitalizacja elewacji bazyliki oraz okien witrażowych - 7,8 mln zł

Reklama

- remont dachu kościoła - 6,2 mln zł

- wykonanie prac konserwatorskich ołtarza głównego bazyliki - 850 tys. zł

- adaptacja kotłowni na salę multimedialną - 3,2 mln zł

- wykonanie prac budowlano-konserwatorskich nowego wyposażenia sakralnego - 492 tys. zł

- budowa kanałów instalacyjnych w posadzce bazyliki - 381 tys. zł

- wykonanie filmów edukacyjno-informacyjnych - 61 tys. zł

"Bardzo dziękuję wszystkim, którzy brali udział w realizacji tego największego w historii po odbudowie ze zniszczeń II wojny światowej remontu. Szczególne podziękowania składam członkom rady naukowo-konserwatorskiej działającej przy bazylice Mariackiej. Dziękuję władzom Gdańska za pomoc w sfinansowaniu części wkładu własnego na realizację projektu. Dziękuję pracownikom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za współpracę. Dzięki współpracy bardzo wielu podmiotów i osób, które nie sposób tu wymienić, udało się szczęśliwie zakończyć remont, który przywrócił Koronie Miasta Gdańska jej pierwotne piękno" - napisał w opublikowanym liście ks. prał. Ireneusz Bradtke.

2021-01-10 21:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: Dziś zostanie odsłonięty pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego

[ TEMATY ]

pomnik

Gdańsk

Witold Pilecki

IPN

Dziś o godz. 17.00 w Gdańsku zostanie odsłonięty pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera, który uosabia walkę Polaków o wolną i niepodległą ojczyznę. Aby uhonorować tą wielką postać Muzeum II Wojny Światowej podjęło decyzję o ustawieniu jego pomnika na placu przy swojej siedzibie.

„Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem” – tak brzmiało motto Witolda Pileckiego, którego pomnik zostanie odsłonięty przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 17 września br. Dla gości będzie on symbolem godnej naśladowania postawy wobec zła i okrucieństwa jakim była II wojna światowa.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję