Reklama

Noc czuwania w intencji polskiej emigracji

2013-10-18 19:55

it / Jasna Góra / KAI

BOŻENA SZTAJNER

Pod hasłem: „Rodacy, strzeżcie się niewiary i jej propagandy!” na Jasnej Górze odbędzie się dziś noc czuwania w intencji polskiej emigracji. Modlitwę już od 28 lat organizują kapłani z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, których główną misją jest posługa wśród emigrantów oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla. Noc modlitwy, dzięki transmisjom przebiegać będzie w łączności z polskimi emigrantami i ich duszpasterzami w 20. krajach świata na różnych kontynentach.

- W kończącym się Roku Wiary do naszego Narodowego Sanktuarium przybędą rodacy z Europy Zachodniej i Wschodniej. Chcemy razem, zjednoczeni w duchu ze wszystkimi wierzącymi Polakami na świecie, wyznać wiarę przed obliczem Maryi – Matki i Królowej. Pragniemy w tę noc 18/19 października dziękować za dar wiary i prosić Boga o umocnienie wierności trwania w Nim na drogach naszego pielgrzymowania – migrowania w świecie – napisali w zaproszeniu księża Chrystusowcy.

Jak przypomniał ks. Wiesław Wójcik, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, dziś już ponad 18 milionów naszych rodaków żyje poza granicami kraju. – Ostatnio z Polski wyjechało już ponad 2,5 mln przede wszystkim młodych ludzi, którzy gdzieś w różnych krajach Europy szukają swojego miejsca na realizowanie życia. To wielka tragedia młodych ludzi, którzy szukają, żebrzą o pracę w różnych zakątkach świata – powiedział KAI ks. Wójcik.

Reklama

I to właśnie głównie w intencji młodych Polaków opuszczających kraj trwać dziś będzie modlitwa, by strzegli się niewiary i jej propagandy.

Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego przypomniał, że wraz ze wzrostem emigracji rozwija się także duszpasterstwo prowadzone w różnych krajach świata. W Europie istnieje już ponad półtora tysiąca kościołów, w których sprawowana jest Msza św. w języku polskim.

28. „Noc czuwania za emigrację” rozpocznie się o godz. 18.00 spotkaniem w Sali o. Kordeckiego. Od 20.00 zaplanowana jest całonocna modlitwa w Kaplicy Matki Bożej.

Chrystusowcy realizują testament swego założyciela prymasa Augusta Hlonda, który podkreślał, że na emigracji polskie dusze giną. Aby nie ginęły kapłani podejmują szereg inicjatyw wspierających tych, którzy z różnych powodów musieli opuścić ojczysty kraj oraz ich rodzin.

Noc czuwania odbędzie się pod hasłem: „Rodacy, strzeżcie się niewiary i jej propagandy!”. To słowa z przemówienia radiowego sł. Bożego kard. A. Hlonda, Prymasa Polski z 28 września 1939 r. Przestrogę o niewierze wypowiedział kard. Hlond w Rzymie, kiedy Polskę opuściło ponad 6 milionów naszych rodaków. Zdaniem ks. Wójcika te słowa dziś są szczególnie aktualne. – Jestem świadkiem jak wielu ludzi na wyjeździe goni tylko za tym, co materialne, jak zapomina o Bogu, o niedzielnej Mszy św. o przykazaniach – powiedział Chrystusowiec.

Wśród polskiej emigracji posługuje ok. 2 tys. kapłanów diecezjalnych i zakonnych, z czego ponad 300 chrystusowców. Oprócz pracy duszpasterskiej troszczą się oni o podtrzymywanie ducha patriotycznego, życia społecznego i polskiej kultury. Członkami zgromadzenia mogą być wyłącznie Polacy bądź urodzeni w innych krajach obywatele polskiego pochodzenia. Wiele powołań rodzi się wśród rodzin o polskich korzeniach za naszą wschodnią granicą.

Na Jasną Górę przybyć ma dziś ponad 1,5 tys. osób. W zorganizowanych grupach przybędą Polacy m.in. z: Niemiec, Węgier, Włoch, Białorusi i Ukrainy, Holandii, Wielkiej Brytanii i Belgii.

Na program spotkania złożą się m.in. koncert Marcina Stycznia, różaniec w Kaplicy Matki Bożej, udział w Apelu Jasnogórskim a także modlitwa za emigrantów i ich duszpasterzy oraz o nowe powołania. O północy sprawowana będzie Msza św. w intencji Polaków rozsianych po świecie.

Po Mszy rozpocznie się nabożeństwo za Ojczyznę a następnie modlitwa w intencji rodzin, których udziałem stała się emigracja. Spotkanie zakończy Droga Krzyżowa.

Czuwanie za polską emigrację transmitowane będzie m.in. na stronie www.chrystusowcy.pl.oraz przez telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Jasna Góra.

Tagi:
Jasna Góra emigracja

Kanada: Polonia pielgrzymowała do sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland

2019-08-12 20:55

xap, ks. mf / Midland (KAI)

Ponad 9 tysięcy pielgrzymów przybyło w niedzielę, 11 sierpnia, do sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland. Polonia kanadyjska spotkała się w tym miejscu po raz 63, a 37 raz przyszła tu piesza pielgrzymka, w której szło około 800 osób.

Joanna Strzeżek / Radio Maryja

Pielgrzymi wyruszyli w drogę 5 sierpnia, po Mszy św., którą odprawił ks. Janusz Błażejak OMI, w kościele św. Patryka w Brampton. Pielgrzymi szli w trzech grupach, a towarzyszyło im siedmiu kapłanów.

Jeden dzień z pielgrzymami szedł w drodze bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Centralnym punktem pielgrzymowania było spotkanie modlitewne w Midland.

Spotkanie to rozpoczęło się od nabożeństwa różańcowego. Następnie Mszy św., przy ołtarzu polowym z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, przewodniczył bp Przybylski.

Biskup pomocniczy z Częstochowy w homilii nawiązał do tradycji pielgrzymowania na Jasną Górę, w którą wpisuje się również pielgrzymowanie Polaków w Kanadzie.

Bp Przybylski podkreślił, że „główną intencją każdej pielgrzymki jest odnowienie wiary”. – Wiara nam jest niezbędna, żeby Bóg mógł nas uzdrawiać, uwalniać, rozwiązywać nasze problemy, czy też prowadzić do zbawienia – mówił bp Przybylski i dodał: „Tym bardziej więc musimy się troszczyć o swoją wiarę i przekazywać ją innym”.

Biskup z Częstochowy wskazał na trzy ważne elementy wiary. – Ma ona kształtować w nas nowego człowieka, który w każdych warunkach staje po stronie Boga i Jego przykazań. Jest ona wiarą przeżywaną w Kościele – wskazał biskup i przypomniał słowa sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, który nauczał: „Każdy kto będzie chciał niszczyć naród, zacznie od niszczenia Kościoła”.

– Polacy w Kanadzie doskonale rozumieją, jak wielką rolę odgrywa Kościół w utrzymaniu jedności w wierze oraz wspólnoty całej Polonii – kontynuował biskup i poprosił pielgrzymów o modlitwę za Kościół w Polsce, który przeżywa czas próby w konfrontacji z wrogimi ideologiami. Poprosił też kanadyjską Polonię o solidarność modlitewną z abp. Markiem Jędraszewskim z Krakowa i innymi polskimi biskupami, którzy stają w obronie chrześcijańskich wartości. – Innym elementem wiary jest odważne głoszenie Jezusa w swoim środowisku. Polscy katolicy, żyjący w Kanadzie, mają szczególną misję uobecniania Chrystusa w swoim nowym kraju, szczególnie, że Kanada bardzo potrzebuje czytelnych świadków wiary – zauważył bp Przybylski.

W trakcie pielgrzymki wiele osób podjęło Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Polonia kanadyjska podjęła też inicjatywę obrony lekarzy i służb medycznych przed próbą zmuszania ich do wykonywania eutanazji lub pomocy w jej wykonywaniu. Obecnie w Kanadzie toczy się debata nad rozszerzeniem prawa do eutanazji oraz nałożenia obowiązku na wszystkich lekarzy do przeprowadzania śmierci „na życzenie”.

Pielgrzymka zakończyła się wspólną modlitwą do Bożego Miłosierdzia. Doroczne spotkanie całej Polonii kanadyjskiej w Midland to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń dla wszystkich Polaków żyjących w Kanadzie. Trud organizacji pielgrzymki podejmują pracujący w Kanadzie ojcowie oblaci.

Sanktuarium Męczenników w Midland powstało w 1926 r. na terenach Starej Huronii. W marcu 1940 r., miejsce pierwotnej misji raz jeszcze przeszło w ręce jezuitów. Otworzyło to drogę dla przyszłych badań archeologicznych i, w efekcie, odkrycie grobów św. Jeana de Brebeufa i św. Gabriela Lalemanta. Do sanktuarium w Midland 15 września 1984 r. pielgrzymował św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Małe zwycięstwo Węgrów nad lobby LGBT

2019-08-22 17:25

vaticannews / Budapeszt (KAI)

Węgrzy odnieśli małe zwycięstwo nad lobby homoseksualnym w Budapeszcie, po tym, jak środowiska broniące małżeństwa i rodziny oprotestowały kontrowersyjną kampanię reklamową firmy Coca-Cola.

wikipedia.org

Wcześniej w tym miesiącu największy producent napojów na świecie rozpoczął kampanię promującą LGBT. Na dworcach i przystankach autobusowych zawisły plakaty przedstawiające pary jednopłciowe pijące popularny napój oraz hasła: „Miłość to miłość”, „Zero cukru, zero uprzedzeń”, czy „Bez cukru, bez przesądów”. Kampania spotkała się z szerokim protestem ze strony społeczeństwa i polityków.

Ponad 41 tys. podpisów pod petycją na stronie CitizenGO, a także bojkot produktów firmy Coca-Cola w sklepach spowodowały, że międzynarodowa firma wycofała się z tej kampanii reklamowej w stolicy Węgier. Prezes CitizenGO na Węgrzech, Eszter Zaymus, wzywa do dalszego bojkotowania Coli, która nie przestaje lobbować na rzecz LGBT. Podobny apel, w mediach społecznościowych, skierował premier Victor Orbán.

Petycja obywateli Węgier podkreślała, że instytucja małżeństwa zakłada się na nierozerwalnym związku kobiety i mężczyzny oraz że rodzina jest jednostką fundamentalną dla przetrwania narodu. Wzywała ona władze do „trzymania w ryzach lobby LGBT, aby nie narażać na szwank publicznych morale”. Petycja dotyka również tematu prawa rodziców do decydowania o tym, kiedy i jak będą edukować swoje dzieci w temacie ludzkich relacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

„Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku”

2019-08-23 14:04

Informacja prasowa

Muzeum Niepodległości w Warszawie przygotowało wyjątkową wystawę w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Miłośnicy historii będą mogli od 30 sierpnia do 6 października poznać losy jednej z najbardziej elitarnych jednostek piechoty przedwojennego garnizonu warszawskiego.

Informacja prasowa

Przez cały wrzesień w Galerii Brama Bielańska w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oglądać można, otwartą 30 sierpnia, wystawę „Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku”. Wystawie towarzyszy katalog, który prezentuje zbiory udostępnione publiczności oraz opisuje historię Baonu Stołecznego.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie także przedstawienie szerszej publiczności sztandaru Baonu Stołecznego. Nad jego rekonstrukcją pracowało Stowarzyszenie Historyczne „Cytadela”, które przez lata szukało źródeł pozwalających na odtworzenie tej wyjątkowej chorągwi, która spłonęła w czasie Powstania Warszawskiego.

Baon Stołeczny był elitarną jednostką piechoty przedwojennego garnizonu warszawskiego. Pełnił służbę na najbardziej znaczących posterunkach w mieście. Był tworzony przez strzelców piechoty wybieranych spośród niemal wszystkich garnizonów.

We wrześniu 1939 roku Baon Stołeczny stał się punktem najmocniejszej obrony odcinka Warszawa-Zachód pod przywództwem pułkownika Porwita. Był czołowym oddziałem zgrupowania podpułkownika Okulickiego walczącego na pierwszej linii wzdłuż osi obrony Blizne-Babice. W czasie walk stracił przeszło połowę swojej liczebności swoich żołnierzy, by w końcu opuścić stolicę 5 października 1939 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem