Reklama

Kościół

Abp Ryś: Jezus zaprasza nas do formacji, która ma mieć miejsce w domu, w rodzinie

W uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, patrona archidiecezji łódzkiej, która w tym roku obchodzi swój jubileusz stulecia, abp Grzegorz Ryś celebrował w katedrze uroczystą Mszę świętą. 

[ TEMATY ]

rodzina

abp Grzegorz Ryś

Archiwum

Łódzki pasterz

Łódzki pasterz

W ten dzień do katedry łódzkiej szczególnie licznie przybyli przedsiębiorcy, aby za wstawiennictwem św. Józefa prosić o potrzebne łaski. Podczas Mszy świętej abp Grzegorz Ryś wręczył Złote i Srebrne Krzyże dla uhonorowania osób świeckich zasłużonych dla archidiecezji łódzkiej. Papież Franciszek ustanowił kapelanami, czyli prałatami dwóch księży.

Przed Mszą wierni zgromadzeni w archikatedrze łódzkiej uczestniczyli w nabożeństwie poświęconym św. Józefowi. Podczas tego nabożeństwa ks. Grzegorz Michalski wygłosił referat: „Św. Józef- patron ludzi pracy.”

Reklama

O godzinie 18:00 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia.

Podczas homilii mówił o rodzinie, która powinna być wielką radością dla każdego człowieka. Zauważył, że błędnie rozumiemy, iż rodzinna jest dla nas pewną opresją, która przynosi nam wiele ograniczeń. Wydaje nam się, że poprzez życie rodzinne musimy być nieustannie podporządkowani. Ponadto narzucane są nam dodatkowe oczekiwania ze strony Kościoła czy państwa, którym często nie jesteśmy w stanie sprostać.

– W przypadku Jezusa nie ma żadnej rezygnacji, nieszczęścia, że wraca do Nazaretu pod posłuszeństwo matki i ojca. To jest Jego wybór. To jest sposób życia, który On wybiera jako drogę do rozwoju. Spędzi tam czas ku misji, aby rosnąć w łasce u Boga – mówił metropolita łódzki

Podziel się cytatem

Reklama

Z dzisiejszej liturgii słowa dowiadujemy się, że dla Jezusa szkołą i świątynią była rodzina. Poznajemy wartości panujące w domu, w którym dorastał Jezus. To właśnie tam, patrząc na Józefa, Jezus odkrywał kim jest Bóg. Widzimy go, jako wzór ojca. Jezus zachęca nas do formacji, która ma być w naszym domu, pośród najbliższych.

– Papież Franciszek zaprasza nas, abyśmy odkrywali radość i miłość rodziny. Bóg powierzył rodzinie projekt przekształcania świata w domu. To jest sposób na samotność i lęk, który odczuwamy przed wiążącą nas na całe życie relacją – podkreślał arcybiskup.

Przed błogosławieństwem arcybiskup wręczył Złote i Srebrne Krzyże Archidiecezji Łódzkiej. Nagroda ta została ustanowiona 25 marca 1998 dla uhonorowania osób świeckich zasłużonych dla archidiecezji. Metropolita łódzki przyznaje i wręcza je w Uroczystość Świętego Józefa Patrona Archidiecezji.

Z decyzji Papieża dwóch księży otrzymało także tytuł kapelana honorowego Ojca Świętego. Trzem osobom zastało przyznane także jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej jest przyznawane osobom świeckim, czyli  Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice.”

2021-03-20 12:24

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Krew Chrystusa pokazuje, jak cię Bóg kocha

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

youtube.com/archidiecezjalodzka

O świętej Katarzynie ze Sienny – patronce Europy i doktorze Kościoła - która pisała do wielkich tego świata zanurzając ich w drogocennej Krwi Chrystusa mówił metropolita łódzki podczas porannej Mszy świętej celebrowanej w kaplicy domu biskupów łódzkich.

- W tych wszystkich sytuacjach, w których rozpada się jedność, a to jest dzisiaj takie doświadczenie, o którym wszyscy mówimy, pojawia się pytanie: jaki jest lek na brak jedności? Jaki jest sposób na odbudowanie wspólnoty? Lek jest tylko jeden – dać się skonfrontować z najdroższą Krwią Jezusa. Gdy poddajemy się działaniu tej krwi, to ona oczyści nas z każdego grzechu – podkreślił abp Ryś. - Jeśli mamy, a kto z nas nie ma takiego poczucia, że najważniejsze w życiu relacje nam się porozpadały, poniszczyły, że tam, gdzie powinniśmy doświadczać pięknej jedności więzów relacji, bliskości i miłości jest zadra, brak wybaczenia, rozpad, to może ważne jest, by usłyszeć od św. Katarzyny z Sienny: piszę do ciebie w najdroższej Krwi Chrystusa. Tę Chrystusową Krew masz w sobie, bo jesteś dzieckiem Boga. To ta Krew pokazuje, jak cię Bóg kocha. Otwórz się na działanie Krwi Chrystusa – apelował.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Światowa premiera koncertu "Dwa zdroje"

2021-09-27 11:09

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Archiwum Głosu z Torunia

W dniu obchodzonym w Polsce jako „Dzień Papieski”, w toruńskim sanktuarium Świętego Jakuba Apostoła będzie miała miejsce światowa premiera wyjątkowego dzieła muzycznego jednego z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich kompozytorów – Daniela Knaggs’a.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję