Reklama

VERBA SACRA Modlitwy katedr polskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To projekt interdyscyplinarny, artystyczno-naukowo-religijny, poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej narodu polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa europejskiego. Realizację rozpoczęto w styczniu ub.r. w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych. Od początku spotkał się z bardzo szerokim oddźwiękiem społecznym i został uznany za jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń Wielkiego Jubileuszu. Na temat VERBA SACRA napisano ok. 100 publikacji - artykułów, recenzji, informacji. Liczbę uczestników oceniono na co najmniej 50 tys. osób.
Słowo to domena aktorów, którzy znają i potrafią wyrazić jego świętą przestrzeń. Udział wzięli najwybitniejsi artyści sceny narodowej, m.in.: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Maja Komorowska, Halina Łabonarska, Anna Seniuk, Halina Winiarska, Krzysztof Globisz, Gustaw Holoubek, Jerzy Kiszkis, Krzysztof Kolberger, Tadeusz Malak, Jan Peszek, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Zelnik.
Od stycznia 2000 r. odbywała się co miesiąc prezentacja jednego utworu w formie uroczystej recytacji przez aktora. Na miejsce prapremiery wybrano najstarszą świątynię polską - bazylikę archikatedralną pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Kolejne edycje odbyły się w katedrach i bazylikach: Częstochowy, Gdańska, Gniezna, Katowic, Lublina, Pelplina, Torunia, Wrocławia. W 2001 r. cykl jest kontynuowany. W planach organizatorów jest poszerzenie cyklu o wielkie dzieła klasyki narodowej i światowej oraz międzynarodowy konkurs na interpretację tekstu sakralnego i religijnego. Do eliminacji przystąpią aktorzy i studenci szkół teatralnych oraz nieprofesjonaliści. Przewidziano spotkania w formie warsztatów z wybitnymi aktorami, biblistami, filologami, historykami i teologami. Trwają prace nad realizacją "Modlitw katedr europejskich", m.in. w Berlinie i Pradze.
Organizacji przygotowań podjął się Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu. VERBA SACRA łączy nie tylko środowiska najważniejszych nurtów kultury duchowej człowieka - wiary, nauki i sztuki - ale również przedstawicieli życia politycznego, społecznego i gospodarczego, przekonanych o potrzebie afirmacji i wspólnego przeżywania piękna duchowego. Uroczysta i wyjątkowa ranga projektu została podkreślona patronatem Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uniwersytetów, władz kościelnych, prezydentów miast i wojewodów z regionów objętych trasą VERBA SACRA. Dyrektorem projektu jest Przemysław Basiński.
Adres organizatorów VERBA SACRA: Collegium Phisicum UAM, ul. Umultowska 85, 61-614 Poznań tel./fax (0-61) 827-31-07, 0-602-870-483, e-mail: versac&main.amu.edu.pl

VERBA SACRA PROGRAM NA ROK 2001

Nowy cykl: Wielka klasyka - aula Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu
maj - Homer: Odyseja
listopad - Dante: Boska Komedia
grudzień - C. K. Norwid: Promethidion
Kontynuacja cyklu: Modlitwy katedr polskich - katedra poznańska
marzec - Ewangelia wg św. Łukasza
czerwiec - 1 List św. Jana
wrzesień - Wyznania św. Augustyna
grudzień - Księga Izajasza
Modlitwy katedr polskich w innych miastach: Katowice, Kraków, Radom, Warszawa, Szczecin
Modlitwy katedr europejskich: Praga, Berlin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób ewakuowanych z nabożeństwa

2025-07-13 20:25

[ TEMATY ]

burza

Adobe.Stock

W wyniku gwałtownych burz, które w niedzielę po południu przeszły nad Małopolską, uszkodzony został m.in. dach kościoła św. Jakuba w Brzesku, skąd ewakuowano blisko 500 osób uczestniczących w nabożeństwie. W sumie straż interweniowała w regionie 70 razy, głównie z powodu gałęzi blokujących drogi.

Rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP Hubert Ciepły poinformował, że w związku z burzami w regionie strażacy interweniowali 70 razy. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w powiecie brzeskim. Dotyczyły one przede wszystkim udrażniania przepustów, usuwania zalegających na drogach i chodnikach połamanych gałęzi.
CZYTAJ DALEJ

Bp Mering na Jasnej Górze: granice naszego kraju zagrożone tak samo z zachodu jak i wschodu

2025-07-13 07:14

[ TEMATY ]

bp Wiesław Mering

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

zrzut ekranu yt

Bp Wiesław Mering

Bp Wiesław Mering

Granice naszego kraju tak samo z zachodu jak i wschodu są zagrożone - mówił bp Wiesław Mering z Włocławka podczas sobotniej wieczornej Mszy św. dla uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

W homilii bp Mering mówił m.in. o wadze Kościoła jako wspólnoty, w której dokonuje się zbawienie, a także cytował papieża Benedykta XVI, że „jaką przyszłość będzie miał Kościół, taką przyszłość będzie miała cała Europa”.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina będzie miała nowego premiera? Zełenski złożył propozycję

2025-07-14 15:02

[ TEMATY ]

Ukraina

Wołodymyr Zełenski

nowy premier

PAP/EPA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że zaproponował wicepremierce Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu i znacząco zmodyfikowała jego prace. Swyrydenko pełni obecnie funkcję pierwszego wicepremiera Ukrainy, kieruje też resortem gospodarki.

Zełenski poinformował o tej propozycji na Telegramie po spotkaniu z polityk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję