Reklama

Niedziela w Warszawie

Modlitwa za kapłanów

W archikatedrze warszawskiej odprawiona została Msza św. Krzyżma, w czasie której pobłogosławiono oleje chorych i katechumenów oraz poświęcono krzyżmo.

YouTube

Eucharystię w gronie najbliższych współpracowników, księży dziekanów i neoprezbiterów rozpoczął kard. Kazimierz Nycz. Po rozpoczęciu liturgii metropolita warszawski źle się poczuł, zachwiał się. Została podana mu woda. Liturgii nie przerwano. Kardynał w trackie czytań mszalnych przeszedł do zakrystii. Zastąpił go przy ołtarzu biskup polowy Józef Guzdek.

W homilii przypomniał, że niezwykle ważnym, przełomowym wydarzeniem w historii Izraela było wyjście z domu niewoli, z Egiptu. - Na pamiątkę tego wielkiego cudu Izraelici każdego piętnastego dnia miesiąca Nisan spożywali Paschę. Gromadzili się w swoich rodzinach na modlitwie i uczcie paschalnej. Spożywali baranka, łamali się chlebem i pili wino. Wspominali, jak w cudowny sposób Bóg przeprowadził ich z domu niewoli do Ziemi Obiecanej – mówił bp Guzdek.

Reklama

Biskup polowy zwrócił uwagę, że takim przełomowym wydarzeniem dla nas, chrześcijan, są męką, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. - One też domagały się upamiętnienia. Pan Jezus więc w Wielki Czwartek wprowadził do Wieczernika swoich uczniów i tam ustanowił sakrament Eucharystii. Powiedział: „Bierzcie i jedzcie, bierzcie i pijcie. To czyńcie na moją pamiątkę. To jest moje Ciało. To jest moja Krew.”

- Jezus dał im niesamowitą lekcję: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali”. A potem niejako dopowiedział to gestem. Klękał u stóp apostołów obmywając im nogi mówi: I wy bądźcie sługami. Czyńcie podobnie jak Ja wam uczyniłem”. Poszli więc apostołowie i głosili Ewangelię aż po krańce świata. Sprawowali Eucharystię nawet w najtrudniejszych warunkach, dając ten Chleb, który gwarantuje życie wieczne. Ale także jest wzmocnieniem w ziemskiej wędrówce do nieba – podkreślił bp Guzdek.

Hierarcha wspomniał, że w styczniu w jednym z tygodników przeczytał zdanie: „Marzę o tym, aby kościoły w czasie nabożeństw były puste, żeby w tym czasie katolicy udawali się do chorych, samotnych, cierpiących. Marzę o tym, aby kapłani byli bezrobotni”.

Reklama

- Mijają dni i tygodnie, a to zdanie ciągle mi towarzyszy. I chcę powiedzieć dziś w Wielki Czwartek – w dni ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa: A ja marzę o tym, żeby nasze kościoły były wypełnione po brzegi wiernymi. Bo to przecież tu, od ołtarza słyszymy te słowa: Wszystko, cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. Bo to właśnie w naszych świątyniach słyszymy tę przepiękną przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. To tu zrodziło się wiele dzieł miłosierdzia, powstawały zakony i zgromadzenia w pełni poświęcając się temu, by nieść pomoc i miłosierdzie potrzebującym. Wspomnę tylko siostry albertynki i braci albertynów i wiele innych zgromadzeń. To właśnie od ołtarza, umocnieni i poruszeni Słowem Bożym nasi wierni wracają do swoich domów rodzinnych i opiekują się tygodniami, miesiącami i latami swoimi chorymi krewnymi. Świadczą pomoc sąsiadom Ale tej mocy nabierają przy ołtarzu. Umocnieni Eucharystią, Słowem idą, aby słowo przemieniać w czyn – powiedział bp Guzdek.

Podkreślił, że gorąco modli się , żeby kapłani nie byli bezrobotni. Żeby nie było sytuacji, kiedy będą łączone parafię, burzone kościoły, jak w niektórych krajach świata. - Gorąco proszę Boga o to, aby rodziły się nowe powołania kapłańskie i zakonne, aby nie zabrakło odwagi młodym ludziom, których Bóg powołuje, aby poszli i głosili Słowo Boże, sprawowali Eucharystię.

Bp Guzdek zaznaczył, że mamy głęboką wiarę w słowa Jezusa. - Zmartwychwstały powiedział: Nie bójcie się, nie lękajcie się! Powtarzał to św. Jan Paweł II. Piszmy więc dalszą piękną historię my, kapłani, pięknej służby Bogu i człowiekowi, a was, drodzy bracia i siostry proszę, bądźcie z nami, módlcie się i wspierajcie nas. A jeśli zdarzy się jakieś zło, jakieś zbłądzenie – miejcie odwagę to powiedzieć ku naszemu wspólnemu dobru i ku zbudowaniu tych, którzy wątpią albo nie wierzą. Niech nam Bóg błogosławi i niech nas prowadzi – podkreślił biskup polowy.

Na zakończenie liturgii proboszcz archikatedry ks. prał. Bogdan Bartołd przekazał informację, że kard. Kazimierz Nycz znajduje się obecnie w szpitalu, gdzie przechodzi badania. Poprosił o modlitwę w intencji szybkiego powrotu do zdrowia metropolity.

2021-04-01 11:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedzielski: planujemy, że dziś wieczorem będzie podpisane rozporządzenie dot. szczepienia osób 16+

2021-05-14 11:33

[ TEMATY ]

szczepienie

szczepienia

Adobe Stock

Planujemy, że dzisiaj wieczorem będzie podpisane rozporządzenie dot. szczepienia przeciwko COVID-19 osób 16+ - poinformował w piątek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w poniedziałek ma zostać uruchomiona rejestracja na szczepienia osób niepełnoletnich.

"Rozporządzenie (dot. szczepienia osób 16+ - PAP) planujemy, że będzie dzisiaj wieczorem podpisane, bo w tej chwili został uruchomiony obieg, czyli wszystkie części rządu wypowiadają się na temat kształtu rozporządzenia, bo to jest rozporządzenie całej Rady Ministrów" - powiedział w piątek dziennikarzom w Rzeszowie szef MZ Adam Niedzielski.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Królowa Tatr z Wiktorówek

2021-05-13 21:30

[ TEMATY ]

Matka Boża

#NiezbędnikMaryjny

ekai.pl

Gdyby początki dziejów, a więc tego wszystkiego, co wiąże się z życiem Marii Murzańskiej i genezą kaplicy na Wiktorówkach, zależały od ludzi — wszystko byłoby inne, nadzwyczajnie cudowne, zgodne z wyobraźnią uformowaną przez tanie oleodruki i kolorowe obrazki. Tymczasem w tym wypadku jakby nawet przyroda stanęła w poprzek ludzkim gustom…

Bo każdy choć trochę znający Tatry wie, że takich miejsc jak Wiktorówki pod względem widokowym jest tyle, ile zalesionych wzgórz! Mówiąc krótko: nie tylko, że nic nadzwyczajnego, ale wprost przeciwnie — położenie jak na nasze piękne góry wyjątkowo nieudane. Tym bardziej, że nie opodal, z Rusinowej rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram tatrzańskich. Smreki okalają kaplicę na niewielkiej polanie w ponurym, spadzistym miejscu, jakby naturalnym rozszerzeniu się przechodzącej tędy drogi turystycznej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pizzaballa: stoimy na krawędzi wojny domowej

2021-05-14 17:11

[ TEMATY ]

wojna

Izrael

Palestyna

PAP

„Jesteśmy świadkami przemocy, jakiej wcześniej tutaj nie widziano, stoimy na krawędzi wojny domowej” – powiedział w rozmowie z agencją SIR łaciński patriarcha Jerozolimy. Abp Pierbattista Pizzaballa zaapelował o porzucenie, stosowanej od lat, polityki pogardy. Podkreślił, że jest ona źródłem wzajemnej nienawiści i przedsionkiem do wojny. Zaapelował o jak najszybsze przerwanie sprali przemocy i powrót do pokojowego współistnienia.

Od wielu lat Ziemia Święta jest niczym beczka prochu. Wystarczy iskra, żeby wywołać eksplozję. Tym razem był nią wciąż powracający problem eksmisji Palestyńczyków z ich domów w dzielnicy Asz-Szajch Dżarrah. To wystarczyło, aby wywołać zamieszki w czasie Ramadanu, a w rezultacie spowodować wystrzelenie rakiet ze Strefy Gazy w kierunku Izraela, na co ten odpowiedział tym samym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję