Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W obecnym kontekście sekularyzacji, w którym wielu nam współczesnych myśli i żyje, jak gdyby Bóg nie istniał, bądź są zafascynowani irracjonalnymi formami religijności, trzeba, abyście właśnie Wy, Droga Młodzieży, potwierdzali na nowo, że wiara jest decyzją osobistą, która angażuje całą egzystencję. Niech Ewangelia będzie wielkim kryterium wyznaczającym wybory i kierunki Waszego życia! W ten sposób staniecie się misjonarzami w słowach i czynach; gdziekolwiek żyjecie i pracujecie, będziecie znakami miłości Boga, wiarygodnymi świadkami miłującej obecności Chrystusa. Pamiętajcie: " Nie zapala się (...) światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu" (Mt 5, 15).

Jan Paweł II

(Z Orędzia na XVII Światowy Dzień Młodzieży 2002 r. w Toronto)

Jan Paweł II do Polaków

"Witam pielgrzymów z Polski! Wszystkim życzę, ażeby się dobrze przygotowali na maryjne święta sierpniowe. Już wyruszają pielgrzymki do Kalwarii, do Częstochowy. Wszystkim - Szczęść Boże!".

Audiencja generalna 8 sierpnia 2001 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

5 sierpnia br. podczas rozważań przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II nawiązał do święta Przemienienia Pańskiego oraz wspomniał osobę sługi Bożego papieża Pawła VI w rocznicę jego śmierci. Oto pełny tekst rozważań papieskich:
"Jutro - 6 sierpnia obchodzić będziemy święto Przemienienia Pańskiego. Ewangeliści Łukasz, Marek i Mateusz opowiadają zgodnie o tym, że Jezus zaprowadził "na wysoką górę", którą miała być góra Tabor, apostołów Piotra, Jakuba i Jana. Przemienił się wobec nich. ´Twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło´ (Mt 17, 1-2). U Jego boku pojawiły się czcigodne postacie Mojżesza i Eliasza. Sam Ojciec zaś, w "obłoku świetlanym", odezwał się, mówiąc: ´To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!´ (Mt 17, 5).
Misterium to, które Pan nakazał wtedy zachować w tajemnicy ( por. Mt 17, 9), po Jego Zmartwychwstaniu stało się nierozłączną częścią Dobrej Nowiny: Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, którego kontemplujemy dzisiaj w blasku światła Jego chwały.
Po dwóch tysiącach lat Kościół powtarza z niezmiennym zapałem, że Chrystus jest światłością świata! Jego światło nadaje każdego dnia nowy sens naszemu stylowi życia.
W tym przepowiadaniu ukształtowało się całe życie sługi Bożego Pawła VI, zmarłego 6 sierpnia 1978 r. W przemówieniu na Angelus, którego tego dnia nie mógł już wygłosić, napisał: ´Przemienienie Pańskie rzuca olśniewające światło na nasze życie codzienne i zwraca naszą uwagę na nieśmiertelne przeznaczenie, które to wydarzenie odzwierciedla´.
Po 23 latach słuchamy znów jego słów z głębokim wzruszeniem. Z wdzięcznością i miłością wspominamy mego Czcigodnego Poprzednika, który dał wierne świadectwo Chrystusowi w złożonych i trudnych latach. Modlimy się za niego, wzywając Pannę Najświętszą, niebieską Matkę Bożą.
Maryja, Matka Boża! Tak czci Ją dzisiaj Rzym, obchodząc dedykację patriarchalnej bazyliki Santa Maria Maggiore, najstarszego na Zachodzie Kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. To święto, drogie rzymianom, zachęca, by skierować wzrok na Tę, którą Ojciec wybrał na Matkę swego jednorodzonego Syna, a tym samym całej ludzkości. Prosimy Ją, by pomogła nam zachować jedność ze swym Synem Jezusem, zawsze: teraz i w godzinę śmierci naszej".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kondolencje rodzinom ofiar tajfunu

W związku z tajfunem Toraji, jaki 29 lipca br. nawiedził Tajwan, watykański Sekretarz Stanu w imieniu Jana Pawła II przesłał na ręce przewodniczącego Regionalnej Konferencji Episkopatu Chin - kard. Paula Shan Kuo-hsi telegram kondolencyjny. Kard. Angelo Sodano zapewnia w nim o modlitwie Papieża w intencji ofiar kataklizmu.
Huragan spustoszył szczególnie turystyczny region Hualien na wschodnim wybrzeżu wyspy. Obecnie przesunął się nad południowe wybrzeże Chin kontynentalnych, a na Tajwanie prowadzona jest akcja ratunkowa. Przypuszcza się, że pod ruinami zawalonych budynków mogło zginąć nawet 200 osób. Są także olbrzymie szkody materialne. Tajfun Toraji był jednym z najgroźniejszych, jakie dotknęły Tajwan w ciągu ostatnich 40 lat.

Rocznica śmierci Papieża Pawła VI

W przypadającą 6 sierpnia br. 23. rocznicę śmierci Pawła VI Jan Paweł II odprawił Mszę św. w kaplicy swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Papież wspomniał swego "niezapomnianego Poprzednika", który "życie doczesne zakończył właśnie tu, w Pałacu Apostolskim". Ojciec Święty podkreślił, że było to w dniu Przemienienia Pańskiego: " Gdy liturgia wzywała do kontemplacji Chrystusa przemienionego, on kończył swą ziemską drogę i wstępował w wieczność, gdzie oblicze Boga świeci całym swoim blaskiem".
Papież podkreślił, że Paweł VI zwracał także uwagę na " kościelny" aspekt Przemienienia. "Nie pomijał żadnej okazji, by kłaść nacisk na fakt, że Kościół, Ciało Chrystusa, dzięki łasce bierze udział w tej tajemnicy Jego Ciała" - powiedział Jan Paweł II. Zacytował on słowa Pawła VI: "Chciałbym, abyście potrafili dojrzeć w Kościele światło, które prowadzi do środka, zdolność widzenia przemienionego Kościoła, a więc tego, co Sobór tak wyraźnie ukazał w swoich dokumentach... Kościół zawiera tajemnicę głęboką, przeogromną, Boską... Kościół jest sakramentem, znakiem namacalnym ukrytej rzeczywistości, którą jest obecność Boga wśród nas" (Insegnamenti, X, 1972, str. 194).

Reklama

Audiencja dla Jasera Arafata

2 sierpnia br. Jan Paweł II zaapelował do przywódcy Autonomii Palestyńskiej, Jasera Arafata, o powstrzymanie przemocy w konflikcie palestyńsko-izraelskim. Ojciec Święty przyjął przywódcę Palestyńczyków na audiencji prywatnej w swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Rozpoczęta w południe rozmowa trwała 25 minut.
Arafatowi towarzyszyła grupa sześciu współpracowników, w tym Nabil Shaath, minister spraw zagranicznych, oraz Sarb Oraikap, minister odpowiedzialny za rokowania z Izraelem.
Po audiencji zastępca dyrektora biura prasowego Stolicy Apostolskiej - o. Ciro Benedettini ogłosił specjalny komunikat.
W komunikacie czytamy, że przedmiotem rozmowy był przede wszystkim stan rozmów pokojowych pomiędzy Autonomią Palestyńską a Izraelem oraz nieustanna fala nieopisanej przemocy, która nie przestaje pociągać ofiar przede wszystkim wśród bezbronnej ludności cywilnej, a także nie oszczędza miejsc świętych.
Ojciec Święty złożył wyrazy współczucia Arafatowi z powodu wielu ofiar, jakie przynoszą nieustające starcia. Podkreślił z naciskiem bezwzględną konieczność położenia kresu wszelkiego rodzaju przemocy i przerwania błędnego koła ataków i odwetów. Wezwał do powrotu do stołu rokowań, które są "jedynym środkiem zdolnym dać, z pomocą wspólnoty międzynarodowej, nadzieję na osiągnięcie pokoju".
Było to już dziesiąte spotkanie Papieża z Arafatem. Ostatnio spotkali się w 2000 r. podczas pielgrzymki Papieża do Ziemi Świętej.

Reklama

Watykan o planach klonowania człowieka

"Uważam, że do środowiska naukowego oraz ustawodawców należy powstrzymanie planów klonowania człowieka" - tak bp Elio Sgreccia, wiceprezes Papieskiej Akademii Życia, skomentował doniesienia o projekcie klonowania ludzi przez włoskiego ginekologa Severino Antinoriego. Jego zdaniem, plany te "są przeciwne naturalnemu charakterowi rodzicielstwa i stanowią delirium technologii, która usiłuje podporządkować sobie całą przygodę istoty ludzkiej".
Antinori zamierza przystąpić do swoich eksperymentów jeszcze w tym roku w Stanach Zjednoczonych, o ile - jak mówi - władze tego kraju "nie pójdą na pasku Jana Pawła II" i nie zakażą tego rodzaju praktyk. "Jeżeli Ameryka, jak się spodziewam, przyjmie taką ustawę, nie będzie to oznaczało ´pójścia na pasku´ Papieża, ponieważ Kościół katolicki nie jest odosobniony w tej walce!" - odpowiada bp Sgreccia na łamach mediolańskiego Corriere della Sera, przypominając, że " klonowaniu przeciwne są parlamenty prawie wszystkich krajów, organizacje międzynarodowe i ludzie nauki".
Badania prowadzone nad klonowaniem ludzi surowo skrytykował kard. Joseph Ratzinger - prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Porównał je do "doświadczeń przeprowadzanych przez nazistów". "W pewnym sensie Hitler wyprzedził niektóre aktualne techniki, jak klonowanie i doświadczenia na embrionach ludzkich" - powiedział Ksiądz Kardynał w wywiadzie dla amerykańskiego dziennika katolickiego Inside the Vatican.
Prefekt Kongregacji Nauki Wiary określił eksperymenty jako "straszne" i dodał, że "system polityczny, który w pierwszej połowie ubiegłego wieku zwyciężył nazizm, teraz sam na niwie naukowej dokonuje wątpliwych i nieludzkich praktyk".
W Hiszpanii wielu ekspertów ze świata medycyny i nauki ostrzega przed niebezpieczeństwem przeprowadzania podobnych eksperymentów, zarówno z punktu widzenia etycznego, jak i biologicznego.
Profesor farmakologii Uniwersytetu w Walencji - Salvador Alino, którego zespół zajmuje się badaniami nad terapią genową, nazwał inicjatywę włoskiego ginekologa "prowokacją". Według niego, "projektu tego nie można usprawiedliwić ani z punktu widzenia technicznego, ani etycznego, gdyż wiele problemów dotyczących klonowania wciąż pozostaje niewyjaśnionych".

List apostolski z okazji 1000-lecia chrztu Węgier

15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Jan Paweł II będzie się łączyć duchowo z uczestnikami obchodów millennium chrztu Węgier w katedrze w Ostrzychomiu. Wraz z nimi dziękować będzie "za niezliczone dobrodziejstwa otrzymane w ciągu tego tysiąclecia za wstawiennictwem Królowej Węgier". Pisze o tym w specjalnym jubileuszowym liście apostolskim, adresowanym do kard. LaMszloM Paskaia, Prymasa Węgier i arcybiskupa Ostrzychomia. Ojciec Święty podkreśla, że obchody millennium zbiegają się z rocznicą śmierci świętego króla Stefana i że wezmą w nich udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Przypomina, że koronę węgierskiemu monarsze ofiarował jego poprzednik Sylwester II i od tamtego czasu jest ona dla Węgrów "symbolem narodowej jedności".
W liście Ojciec Święty zatrzymuje się na nadzwyczajnej postaci pierwszego węgierskiego monarchy, którego - jak podkreśla - na czele narodu postawiła Boża Opatrzność. Jan Paweł II przypomina następnie, że "w ciągu tych tysiąca lat król był zawsze świetlanym przykładem życia rodzinnego", a dynastia Arpadów dała Kościołowi niezliczonych świętych i błogosławionych. "Po dziesięciu wiekach są nadal monitem dla naszego pokolenia, ażeby cnoty życia rodzinnego cieszyły się nadal wielkim szacunkiem i nie zaniedbywano misji wychowania potomstwa" - czytamy w liście.
Papież zwraca uwagę, że król Stefan zawsze znajdował czas na modlitwę. "Pragnę to szczególnie podkreślić, ponieważ, jak napisałem w niedawnym liście apostolskim, zależy mi na rozbudzeniu ducha modlitwy na progu nowego tysiąclecia".
Na zakończenie nawiązuje on do wyjątkowego nabożeństwa Węgrów do Matki Bożej, które jest również dziedzictwem po świętym monarsze, po czym dodaje: "Dlatego z radością wspominam, jak dziesięć lat temu, przy okazji mojej wizyty pasterskiej na Węgrzech, po Mszy św. na Placu Bohaterów w Budapeszcie wraz z całym narodem węgierskim odnowiłem zawierzenie Waszej Ojczyzny wielkiej ´Pani Węgierskiej´. Trzeba, abyście i dzisiaj, w przeddzień ´Millennium Węgier´, poprzez tę samą modlitwę dokonali tego samego zawierzenia". Ojciec Święty powierza opiece Maryi naród węgierski, jego przywódców religijnych i państwowych oraz ojczyznę i udziela wszystkim swego apostolskiego błogosławieństwa.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Żołnierz Chrystusa

Niedziela Ogólnopolska 18/2023, str. 22

[ TEMATY ]

św. Florian

Adobe Stock

Św. Florian

Św. Florian

Jako żołnierz i urzędnik cesarski odważnie wyznał wiarę w Chrystusa.

Florian w młodym wieku został dowódcą wojsk rzymskich stacjonujących w Mantem (obecnie w północno-wschodniej Austrii). Był urzędnikiem cesarskim w prowincji rzymskiej Noricum (dzisiaj środkowa Austria). Kiedy wybuchło prześladowanie chrześcijan podczas rządów Dioklecjana, został aresztowany wraz z czterdziestoma żołnierzami i przymuszony do złożenia ofiary bogom, jednak stanowczo tego odmówił. Poddano go chłoście i torturom. Namiestnik prowincji – Akwilin – kazał szarpać jego ciało żelaznymi hakami; wreszcie uwiązano kamień u jego szyi i utopiono go w rzece Enns.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06

[ TEMATY ]

prezydent

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w sobotę udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli również m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz szef MSWiA Marcin Kierwiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję