Reklama

Niedziela w Warszawie

Imieniny bł. ks. Jerzego

W żoliborskim kościele św. Stanisława Kostki odprawiono Mszę św. w intencji kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 23 kwietnia obchodził on swoje imieniny.

2021-04-23 21:28

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

parafia św. Stanisława Kostki w Warszawie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Eucharystii przewodniczył ks. Piotr Kucharczyk, wikariusz parafii św. Stanisława Kostki, a koncelebrował ks. Michał Kotowski, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.

W kazaniu ks. Kucharczyk przypomniał, że w pierwszych wiekach chrześcijaństwa w czasie wyrzekania się zła, szatana i wszystkich jego podstępków zwracano się ku zachodowi, który symbolizował to, co złe i grzeszne, ustanie życia. Natomiast w momencie, kiedy prezbiter lub biskup pytał kandydata do chrztu o jego wiarę, kandydat odwracał się w kierunku wschodnim, aby spoglądając na wschód wyznać wiarę w Trójjedynego Boga. - Ta teologia wschodu obecna jest w Kościele przez długie wieki. Wszystkie kościoły, które budowano, stawiano w kierunku wschodnim. Mówiono o tym, że kościół był „orientowany”. Dzisiaj niestety odeszliśmy od tej starożytnej praktyki kierunkowania kościoła w kierunku wschodnim - zauważył kaznodzieja i dodał za papieżem seniorem Benedyktem XVI, że nawet jeśli kościół nie jest ukierunkowany na wschód, to ten kierunek w przestrzeni sakralnej symbolizuje krzyż. - Jest on dla nas wschodem, ponieważ na tym krzyżu umarł Zbawiciel, przynosząc nam nowe życie - podkreślił ks. Kucharczyk.

Reklama

Kapłan wyjaśnił, że dlatego na drodze chrześcijan, w teologii i liturgii, wschód był tak ważny, ponieważ stamtąd oczekiwano przyjścia wybawienia i nadejścia Zbawiciela. - W Piśmie Świętym jest mowa o „wschodzącym Słońcu”, a jest nim dla nas Jezus Chrystus - wskazał.

- Kiedy wspominamy dzisiaj św. Wojciecha, głównego patrona Polski, pamiętamy o tym, że przyszedł on do naszej ojczyzny z zachodu, ale skierował nasze serca na wschód, czyli ku Chrystusowi, ochrzcił nas, dał początek wielkiej chrystianizacji naszego narodu. Nie tylko nas ochrzcił, przekazał nam wiarę w Boga, ale sam wskazał nam na wschód, czyli poniósł męczeńską śmierć. Odniósł się do krzyża Chrystusa, który stanowi światło naszej wiary - przypomniał kaznodzieja i dodał, że za każdym razem, kiedy przychodzimy do kościoła i modlimy się w nim, w krzyżu odnajdujemy nowe światło, nadzieję, nowy blask. W krzyżu jaśnieje znak naszego ostatecznego zwycięstwa.

- Jak mówił św. Cyprian, a prześladowcy Kościoła - nie tylko dzisiejsi, ale i ci, którzy zabili św. Wojciecha - nie pamiętają o tym, że krew męczenników jest posiewem nowych chrześcijan. Nie pamiętają o tym, że wyrządzają nam z jednej strony wielką łaskę, ponieważ przez naszą męczeńską śmierć, cierpienie wielu chrześcijan, przez męczeństwo bł. ks. Jerzego nieustannie przybywają nowe rzesze chrześcijan, którzy odnawiają swoją wiarę w spotkaniu z wiarą męczenników, którzy nie wahali się oddać życie za Chrystusa, wschodzące Słońce, które nie zna zachodu - podkreślił.

Reklama

Ks. Kucharczyk zachęcił do modlitwy o to, aby to Słońce, które zajaśniało w naszej ojczyźnie ponad dziesięć wieków temu nigdy nie zgasło, ale z każdym dniem panowanie Boga w Polsce coraz bardziej się rozszerzało. - Prośmy, aby coraz to nowi ludzie, przyjmując wiarę i chrzest święty otwierali swoje serca na to prawdziwe Słońce, które kiedyś przyjdzie i nie zazna zachodu, uszczęśliwi nasze życie i nada sens całej historii świata.

Na zakończenie Mszy św., w obecności relikwii męczennika, uczestnicy liturgii odmówili litanię do bł. ks. Jerzego oraz modlitwę dziękczynną. Po Eucharystii wiele osób składało kwiaty i paliło znicze na grobie kapelana „Solidarności”. Później w mediach społecznościowych transmitowany był również mini recital wspomnieniowy, poświęcony bł. ks. Jerzemu, który dał Tolek Jabłoński, bard piosenki patriotycznej i religijnej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bez jego postawy nie byłoby dziś bł. ks. Jerzego

Był przyjacielem i ojcem duchowym ks. Jerzego Popiełuszki. Zainicjował odprawiane w kościele św. Stanisława Kostki Msze św. za Ojczyznę. Gdyby żył, ks. Teofil Bogucki dziś obchodziłby swoje imieniny.

Ks. prał. Teofil Bogucki urodził się na ziemi łomżyńskiej w 1908 r. Już w czasie studiów w seminarium duchownym zaangażowany był w działalność charytatywną. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1936 r. We wszystkich parafiach, w których pracował jako wikariusz organizował pomoc dla cierpiących. W trudnych latach 50. kard. Stefan Wyszyński posłał go do duszpasterstwa przy klasztorze sióstr zmartwychwstanek przy ul. Krasińskiego w Warszawie z zamiarem organizowania tam wspólnoty parafialnej św. Jana Kantego.

CZYTAJ DALEJ

Dobry pasterz. Śp. ks. Adam Szponar

2021-05-14 06:12

Paweł Wysoki

Ksiądz Adam Szponar zakończył ziemskie życie wśród parafian, dla których był gorliwym pasterzem.

Proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach zmarł 5 maja. Odszedł do Pana niespodziewanie, po 15 latach duszpasterskiej pracy na górce nad Wisłą. 8 maja w zabytkowej świątyni, o którą jako proboszcz nieustannie się troszczył, abp Stanisław Budzik sprawował żałobną Mszę św. - W liturgii Kościoła przeżywamy okres wielkanocny, czas w którym Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha. Jego przejście przez krzyż i śmierć do chwały zmartwychwstania opromienia także naszą drogę. Pascha ks. Adama Szponara, jaka dokonała się w ostatnich dniach, jest wpisana w tajemnicę Paschy Chrystusa. Smucimy się z utraty gorliwego pasterza, ale radujemy się jego zwycięstwem zanurzonym w zwycięstwie Chrystusa i dziękujemy za piękne świadectwo życia - powiedział abp Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jarecki: myślę, że dzisiaj w Polsce nie ma sojuszu ołtarza z tronem

2021-05-14 16:11

[ TEMATY ]

polityka

Kościół

bp Piotr Jarecki

Wikipedia/Joanna Adamik

Bp Piotr Jarecki

Bp Piotr Jarecki

Myślę, że dzisiaj w Polsce nie ma sojuszu ołtarza z tronem. Może jest takie wrażenie. Żeby nie było tego wrażenia musimy przeżyć nawrócenie - i politycy świeccy i hierarchowie - powiedział biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki podczas debaty zorganizowanej w piątek przez KAI.

Debata "Kościół a polityka - wobec aktualnych wyzwań" odbyła się w piątek w siedzibie Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję