Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Stawiając czoło wyzwaniom przyszłości, Ameryka jest powołana do pielęgnowania i życia najgłębszymi wartościami swego narodowego dziedzictwa, jak solidarność i współpraca między narodami, poszanowanie praw człowieka, sprawiedliwość będąca niepodważalnym warunkiem prawdziwej wolności i trwałego pokoju".
Jan Paweł II
(Z przemówienia do nowego ambasadora USA przy Stolicy Apostolskiej -13 września 2001 r.)

Ojciec Święty solidaryzuje się z narodem amerykańskim

11 września br. Jan Paweł II wystosował do prezydenta George´a W. Busha telegram, w którym wyraża solidarność swoją i całego Kościoła z amerykańskim przywódcą i całym narodem w chwili cierpienia i próby. O telegramie poinformował w specjalnym oświadczeniu rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls. Stwierdził on, że Ojciec Święty na bieżąco jest informowany o tej "ogromnej tragedii". "Od pierwszej też chwili kieruje do Boga modlitwy o wieczny odpoczynek dla licznych ofiar oraz odwagę i pociechę dla ich rodzin". W telegramie Papież mówi o niewysłowionej grozie, jaką wywołał w nim nieludzki zamach terrorystyczny, i potępia zdecydowanie przemoc, która prowadzi donikąd.

"Anioł Pański" z Papieżem

9 września br. w rozważaniach przed południową modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II zachęcił wiernych do modlitw w intencji najbliższych ważnych wydarzeń kościelnych. Wspomniał o czekających go w najbliższym czasie podróżach duszpasterskich: do Kazachstanu i Armenii, mówił też o rozpoczynającym się w ostatnią niedzielę września Synodzie Biskupów, poświęconym posłudze biskupów w dzisiejszym Kościele i świecie. Oto pełny tekst przemówienia papieskiego:
"Chciałbym zaprosić Was dzisiaj do modlitw za kilka ważnych wydarzeń kościelnych, do których dojdzie w najbliższym czasie. Pragnę wspomnieć przede wszystkim o krótkiej, ale intensywnej wizycie duszpasterskiej, którą będę miał radość odbyć, jeśli Bóg pozwoli, do diecezji Frosinone-Veroli-Ferentino w przyszłą niedzielę rano. Z wielką przyjemnością spotkam się z drogim mi ludem regionu Ciociaria, której w tej chwili przekazuję gorące pozdrowienie.
W sobotę 22 września udam się natomiast w podróż apostolską, która zaprowadzi mnie do Kazachstanu i Armenii - dwóch republik byłego Związku Sowieckiego, które uzyskały niepodległość przed dziesięcioma laty. Kazachstan - jeden z największych krajów świata pod względem powierzchni - znajduje się na styku kontynentów europejskiego i azjatyckiego, a jego ludność składa się z ponad stu różnych grup etnicznych i kultur. Armenia jest ojczyzną jednego z najstarszych narodów Bliskiego Wschodu, który przyjął oficjalnie chrześcijaństwo ponad siedemnaście wieków temu i jest spadkobiercą szczególnie bogatego dziedzictwa religijnego i kulturalnego. Życzę z całego serca, aby te moje wizyty przyczyniły się do nowej ewangelizacji i dialogu ekumenicznego.
W dniach 30 września - 27 października odbędzie się w Watykanie X Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które zajmie się posługą biskupią w dzisiejszym Kościele i świecie. Biskup sługą Ewangelii Jezusa Chrystusa dla nadziei świata - oto temat wybrany na to spotkanie o wielkim znaczeniu dla całego Kościoła.
Głównym punktem odniesienia podczas prac synodalnych będzie II Watykański Sobór Powszechny, który szeroko ukazał urząd duszpasterski pasterzy w dekrecie Christus Dominus. Nauczanie soborowe zostanie odczytane w świetle ostatnich dziesięcioleci, przede wszystkim zaś w perspektywie nowej ewangelizacji, jak to zresztą wynika z samego tematu Synodu. Ewangeliczne słowa: ´Duc in altum´ - wypłyń na głębię ( Łk 5, 6), które zaproponowałem jako motto na rozpoczęcie nowego tysiąclecia, dotyczą przede wszystkim biskupów - następców Apostołów i wzywają ich do ufnego zaangażowania się w ten nowy misyjny etap Kościoła.
Na każde z tych spotkań i na całe życie wspólnoty kościelnej błagajmy o szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny, której narodzenie obchodziliśmy wczoraj. Niech Święta Dziewica jako Gwiazda Ewangelizacji i Królowa Apostołów czuwa nad wszystkimi wierzącymi i wyprosi dla każdego obfitość darów Ducha Świętego".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szaleństwo terroru ugodziło Stany Zjednoczone

Szaleństwo terroru ugodziło Stany Zjednoczone - taki tytuł zamieszcza watykański dziennik L´Osservatore Romano. We wstępie do doniesień agencyjnych czytamy, że katastrofa ta przypomina Pearl Harbour. "Zdawało się, że godzina szaleństwa zapanowała nad światem. Groza, oburzenie, niepokój ogarnęły całą wspólnotę międzynarodową. Diabelskie umysły dopuściły się potwornych zbrodni, które zepchnęły ludzkość w niewyobrażalny klimat wojny" - czytamy w L´Osservatore Romano.
Nieoficjalny organ Stolicy Apostolskiej przynosi na pierwszej stronie tekst telegramu kondolencyjnego Jana Pawła II do prezydenta George´a Walkera Busha, będący wyrazem "modlitwy i solidarności Papieża w tym mrocznym i tragicznym momencie".

Reklama

Głosy z Watykanu po tragedii

Przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" - wietnamski kardynał FrancWois Xavier Nguyen Van Thuan potępił zamachy terrorystyczne w Stanach Zjednoczonych i wezwał do modlitw w intencji ofiar, ich rodzin i narodu amerykańskiego. "Niech Pan, Król Pokoju, umacnia wysiłki budowniczych pokoju i uwolni świat od groźby, jaką stanowią liczne konflikty, nienawiść oraz ślepa i okrutna przemoc, jakiej dopuszczają się ludzie, którzy wybrali śmierć i zniszczenie. Niechaj Maryja, Królowa Pokoju, otacza nas swą opieką i pozwoli światu odnaleźć drogi mądrości i dobra" - oświadczył przed mikrofonami Radia Watykańskiego.
Ks. Angelo Macchi z dwutygodnika jezuitów La Civilta Cattolica podkreślił, że jak dotąd żaden przywódca religijny nie wziął przykładu z Jana Pawła II i nie prosił o przebaczenie win popełnionych w przeszłości przez członków ich wspólnot. "Jeśli nie stać na to przywódców religijnych, to co mówić o politykach" - zauważył włoski duchowny. Jego zdaniem, "bez prawdziwego nawrócenia serc korzenie nienawiści, nietolerancji i zawiści nigdy nie zostaną całkowicie wyrwane, a zło, nawet to najokrutniejsze, nieludzkie i barbarzyńskie, wciąż spadać będzie na ludzką społeczność".
Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Miasta Watykanu, były arcybiskup Detroit - kard. Edmund Casimir Szoka, wyraził ogromny ból z powodu "apokaliptycznego scenariusza" zamachu terrorystycznego na Stany Zjednoczone. W wywiadzie dla włoskiego dziennika katolickiego Avvenire powiedział, że "nie można sobie wyobrazić i zrozumieć tak wielkiej nienawiści, tak skrajnej, że doprowadza do mordowania niewinnych ludzi". Ksiądz Kardynał podkreślił, że "ofiarami nie są wojskowi, wojsko na wojnie, lecz ludzie jak wszyscy inni, jak nasze rodziny, ludzie pracujący". "To niesłychane. To fakt niewiarygodny. Jakiś umysł okazał się zdolny, by wypracować tak diabelską strategię, której wszystkich szczegółów jeszcze nie znamy" - powiedział hierarcha. Przypomniał, że "w niektórych krajach istnieje skrajna nienawiść do Stanów Zjednoczonych z różnych powodów". "Z pewnością jest to akcja dobrze zorganizowanej grupy, bardzo dobrze finansowanej. Samo obmyślenie ataku na taką skalę wymaga pracy zespołowej" - powiedział.
Na pytanie, czy Stany Zjednoczone będą pragnęły zemsty, Ksiądz Kardynał stwierdził: "My, Amerykanie, zawsze wolimy drogę prawa aniżeli represji. Musimy się modlić o znalezienie drogi pokoju, o odrzucenie błędnej logiki niszczenia życia. Uważam, że pierwszorzędnym pragnieniem Amerykanów jest wykrycie odpowiedzialnych za ten horror i osądzenie ich".
Pytany o "fundamentalizm islamski" i nienawiść w imię Boga, kard. Szoka odpowiedział: "Jest to sprzeczność. Jak można wierzyć w Boga i żywić tak wielką nienawiść? A jednak ta niedorzeczność występuje wszędzie: na Bałkanach, na Bliskim Wschodzie czy w Irlandii Północnej: wierzący przeciw wierzącym, łącznie z chrześcijanami, wciągnięci w akty przemocy... Można to wytłumaczyć jedynie pamiętając o grzechu pierworodnym".

Inwentaryzacja w Watykanie

Dwa lata mają instytucje watykańskie na przeprowadzenie inwentaryzacji całego majątku Stolicy Apostolskiej. Obejmuje ona dobra zarówno w granicach tego miniaturowego państwa, położonego na terenie Rzymu, jak i w licznych strefach eksterytorialnych. Spis zarządziła Papieska Komisja ds. Państwa Miasta Watykańskiego, na czele której stoi amerykański kardynał polskiego pochodzenia Edmund C. Szoka. Wydane przez nią rozporządzenie w zakresie "ochrony dóbr kultury" dotyczy przede wszystkim dzieł sztuki w Muzeach Watykańskich (uważanych za najbogatsze na świecie), ale także zabudowań i parków. Zarządzenie ustala też zasady, na jakich Stolica Apostolska wypożyczać będzie odtąd posiadane zabytki, nie na dłużej jednak niż na dwanaście miesięcy.
Krytycy Kościoła często odwołują się do watykańskich skarbów sztuki, postulując ich spieniężenie dla dobra ubogich (ostatnio mówiło się o tym w ubiegłym roku w związku z rozpoczętą przez Papieża kampanią redukcji czy likwidacji zagranicznego zadłużenia krajów rozwijających się). Nikt nie zna ich rzeczywistej wartości. W 1987 r. poprzednik obecnego przewodniczącego - kard. Rosalio Jose Castillo Lara (pochodzący z Wenezueli) ujawnił, że wartość nieruchomości watykańskich sięga 730 mld lirów; po uwzględnieniu inflacji dziś suma ta uległa co najmniej podwojeniu i wynosi ok. 1,4 bln lirów (ok. 3 mld zł).

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17

[ TEMATY ]

Warszawa

kard. Kazimierz Nycz

Kard. Grzegorz Ryś

symbole religijne

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w przestrzeniach stołecznych urzędów. Jest to zapisane w jego wydanym w ub. tygodniu zarządzeniu dotyczącym “Standardów równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy”.

CZYTAJ DALEJ

18 maja Kościół wspomina św. Stanisława Papczyńskiego

[ TEMATY ]

O. Stanisław Papczyński

Arkadiusz Bednarczyk

Kościół Katolicki wspomina 18 maja św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Święty o. Stanisław Papczyński urodził się 18 maja 1631 r. w Podegrodziu k. Starego Sącza. Po ukończeniu szkoły podstawowej, kontynuował naukę u jezuitów i pijarów. W roku 1654 wstąpił do zakonu pijarów, gdzie dwa lata później złożył śluby zakonne.

CZYTAJ DALEJ

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06

[ TEMATY ]

katecheza

felieton

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Oceny z religii i etyki nie wliczane do średniej ocen; możliwe łączenie uczniów z różnych klas w ramach danego etapu edukacyjnego; znaczna redukcja liczby etatów nauczycieli religii; wytyczne, aby organizować lekcje religii na pierwszych lub ostatnich zajęciach szkolnych oraz usunięcie z listy lektur pisarzy kojarzonych z nurtem katolickim to tylko wybrane narzędzia, które od 1 września br. resort edukacji zamierza wykorzystać w walce z religią w szkołach.

Reakcja strony społecznej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję