Reklama

Niedziela Częstochowska

W mocy Ducha – zaczerpnij ze Źródła

Ruch Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza wszystkich spragnionych na rekolekcje przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

Rekolekcje odbędą się w dniach 21-23 maja w DOM-u Ruchu Światło-Życie przy ul. Dobrzyńskiej 112 w Częstochowie.

Nie możesz być na całości, bądź tyle, ile możesz! Zgłoszenia są przyjmowane do 17 maja. Formularz zapisów jest dostępny TUTAJ.

Program

Reklama

Piątek, 21 maja

18.00 Eucharystia (parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła)

19.00 Kolacja z krótkim dzieleniem

20.00 Modlitwy wieczorne

Sobota, 22 maja

7.30 Jutrznia

8.00 Śniadanie

9.00 Spotkanie w grupach

10.30 Namiot Spotkania

Adoracja

12.30 Dzielenie

13.00 Obiad

14.00 Celebracja sakramentu pokuty i pojednania

16.30 Nieszpory

17.30 Kolacja

19.00 Uroczysta Eucharystia Wigilii Zesłania Ducha Świętego (parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła)

Wielka wigilia modlitewna

Niedziela, 23 maja

7.30 Jutrznia

8.15 Śniadanie

Namiot Spotkania

10.30 Eucharystia (parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła)

13.00 Obiad

14.00 Godzina świadectwa

15.00 Nieszpory

15.30 Oazowa burza mózgów

2021-05-06 11:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbol pokoju

Niedziela łódzka 25/2022, str. III

[ TEMATY ]

Zesłanie Ducha Świętego

Marek Kamiński

Ten dzień na długo zostanie w pamięci parafian

Ten dzień na długo zostanie w pamięci parafian

To święto jest początkiem Kościoła – powiedział proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła ks. Wiesław Kamiński.

Święto Zesłania Ducha w wielu regionach nazywane jest Zielonymi Świątkami, dlatego w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła wnętrze świątyni przystrojono tatarakiem, a po Mszy św. dla dzieci wypuszczono gołębie, symbol pokoju i miłości. Jak powiedział ks. kan. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii: – To święto jest początkiem Kościoła. Kiedy Apostołowie przebywali w wieczerniku, wówczas zstąpił na nich Duch Święty. Stały się dwie bardzo ważne rzeczy. Po pierwsze zrozumieli oni naukę Pana Jezusa, że królestwo jest budowane w ludzkich sercach, królestwo miłości, sprawiedliwości i pokoju. Druga ważna rzecz to, że Apostołowie nabrali odwagi, wyszli z wieczernika na ulice, aby głosić Ewangelię o Królestwie Bożym. Duch Święty łączy, odnawia wszystkich ludzi i oni zaczynają budować Kościół, który jest wspólnotą ludzi między sobą i z Panem Bogiem. Kościół bez Ducha Świętego nie istnieje – mówił ksiądz kanonik. Tradycją w parafii jest, że zaprzyjaźniony hodowca gołębi przynosi je i po Mszy św., odprawianej z udziałem dzieci, dawane są im do rąk i wypuszczane w niebo. To przynosi najmłodszym wiele radości. Obserwują swoje gołębie, które krążą nad kościołem. – W ten sposób docieramy do dzieci, żeby zrozumiały, że Duch Święty żyje, jest w Kościele i działa w świecie. To jest aktywny udział dzieci w liturgii. Dodatkowo gołąb jest symbolem pokoju i modlitwy. Dziś, w sposób szczególny dzieci modlą się o pokój dla całego świata, aby Duch Święty zstąpił i odnowił oblicze ziemi. Ten pokój jest upragniony. Dzieci każdej niedzieli w modlitwie powszechnej modlą się o potrzebne dary dla siebie, ale także o pokój na Ukrainie – powiedział ks. Damian Czerwiński.

CZYTAJ DALEJ

Dobra święta

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Agata

Bergognone/Wikipedia

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska ur. ok. 236 r. zm. w 251 r.
Dlaczego Agata Sycylijska, której liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 lutego, to dobra święta? Dlatego, że jej imię oznacza z greki po prostu „dobra”.

W naszej polskiej tradycji z tą świętą, która żyła w III wieku, a zatem była związana z początkami Kościoła, wiąże się wiele mądrych ludowych porzekadeł. Oto te najbardziej znane: „Gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”; „Św. Agata pożary zgniata”; „Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty” czy „Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję