Reklama

Wigilie Księdza Jerzego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Stanie Wojennym

Wigilia roku 1981. Trwał stan wojenny. Gdy na niebie pojawiła się pierwsza gwiazdka, ks. Jerzy Popiełuszko z plebanii wyszedł na ulicę. Obchodził posterunki wojskowe na Żoliborzu i rozdawał żołnierzom opłatki.
Nie wszyscy się wtedy z tego cieszyli. "Jedni przyjmowali opłatek z wdzięcznością, inni patrzyli z niedowierzaniem, jeszcze inni odwracali się plecami" - wspomina Waldemar Chrostowski, przyjaciel i kierowca Księdza Jerzego.
Księdzu Jerzemu było żal tych żołnierzy i milicjantów, którzy marzli przed plebanią. W końcu z jego powodu, bo mieli go obserwować i śledzić. Ks. Popiełuszko zaś nie mógł spokojnie patrzeć, jak dokucza im siarczysty mróz. To był jego naturalny odruch: trzeba pomóc! Dlatego już w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia prosił ludzi, by przynosili żołnierzom gorący barszcz czy bulion na rozgrzewkę.
Innym razem powiedział do swych przyjaciół, wskazując jeden z samochodów milicyjnych: "Słuchajcie, ci chłopcy siedzą tam i marzną już od paru godzin. Zanieście im trochę kawy na rozgrzewkę". Zapadło milczenie. Nikt nie ruszył się z miejsca. Wszyscy myśleli, że żartuje. W końcu wysłał jednego z kolegów z ministrantem, by rzeczywiście poczęstować ich kawą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podarunki nie tylko w święta

Ksiądz Jerzy już wówczas znany był z racji Mszy św. za Ojczyznę, które odprawiał w kościele na Żoliborzu. Był kapelanem robotników w Hucie Warszawa. "Jego kazania były bezpośrednie, bez przemilczeń i wygładzania. Jest bardzo ważne, by z robotnikami rozmawiać ich językiem. Po co ma być jeszcze jeden tłumacz między nami a Bogiem - podkreśla Karol Szadurski, jeden z hutników. - Ksiądz Jerzy dotarł do naszych serc i związał się z nami. Zaczęła się lawina chrztów, ślubów, wielu doprowadził do Boga".
W stanie wojennym rozdawał też świąteczne prezenty: dobre słowo, uśmiech, nadzieję. Ale i te materialne - dary przysyłane z Belgii czy Francji. Przygotowywał paczki świąteczne dla rodzin internowanych: żywność, odzież, lekarstwa. Przewoził to również do samych obozów internowania. Uczestniczył zresztą w rozprawach sądowych tych ludzi. Nie chciał, by poczuli się opuszczeni.
Zapraszał w święta gości do siebie. Chętnie dzielił się tym, czego wtedy brakowało na rynku. "Pamiętam, ofiarował mi kiedyś paczkę herbaty i wodę kolońską dla męża" - opowiada Katarzyna Soborak, odpowiedzialna za Służbę Informacyjną i Archiwum ks. Popiełuszki w Warszawie, notariusz w procesie beatyfikacyjnym Księdza Jerzego.
"W każdej sytuacji potrafił rozdawać wszystko, co miał - mówi Wojciech Bąkowski, lekarz medycyny, dawny student z duszpasterstwa Księdza Jerzego. - Zależało mu tylko na połatanym swetrze otrzymanym od studentów medycyny, bo darzył go sentymentem".
S. Justyna, która za czasów Księdza Jerzego pracowała w kancelarii parafialnej, wspomina jeszcze jedno zdarzenie: "Kiedyś podszedł do Księdza Jerzego mężczyzna. Skarżył się, że nie ma butów. Ksiądz zdjął z nóg własne i dał mu je. Te buty mężczyzna zachował do dziś".
"Zawsze dbał bardziej o innych niż o siebie - kwituje ks. Kazimierz Gniedziejko, cioteczny brat Księdza Jerzego. - Gdy odwiedziłem go w szpitalu (Instytucie Hematologii w Warszawie), pierwszą rzeczą, o jaką mnie wtedy Jurek poprosił, były kwiatki dla pielęgniarek: Są takie miłe, tyle się o mnie troszczą, kup im jakieś ładne bukiety" - wspomina ks. Gniedziejko.

Reklama

Wigilia w rodzinnym domu

Gdy Jerzy Popiełuszko był jeszcze w Seminarium Duchownym i przyjeżdżał na święta do domu, najpierw szedł odwiedzić babcię Mariannę Gniedziejko, która mieszkała w pobliskim Grodzisku. Stamtąd pochodziła też jego mama, także Marianna.
"Babcia bardzo się cieszyła, gdy do niej przychodził, choć nigdy nie miał czasu, by zatrzymać się na dłużej, czasem nawet herbaty nie zdążał wypić - opowiada pani Gniedziejko, bratowa mamy Księdza Jerzego. - Babcia była bardzo religijna, dużo modliła się za Jurka, chciała, by został księdzem" - dodaje.
W domu rodzinnym ks. Popiełuszki, w Okopach, Wigilia była tradycyjna i bardzo uroczysta. Dzieci z niecierpliwością czekały na pierwszą gwiazdkę. Potem odmawiano długą modlitwę, w czasie której wspominało się wszystkich zmarłych z rodziny. I w końcu nastawała wieczerza przy dużym stole ustawionym na środku pokoju. A przy nim puste miejsce, o którym po latach Ksiądz Jerzy powie: "Puste miejsce, które w wieczór wigilijny zostawiamy przy stole, pozostaje symbolem miłości chrześcijańskiej. Jest oznaką gotowości służenia ludziom potrzebującym".
Na stole leżał biały obrus, a pod obrusem sianko: rozłożone na całym stole, a nie, jak zazwyczaj, tylko pod opłatkami czy w jednym rogu. Na sianku stały potrawy. Obok stołu zaś, w worku, było siano dla zwierząt. A po Wigilii gospodarz szedł obdzielić nim konie i krowy. W domu, oczywiście, stała pięknie ubrana choinka. Nie było jednak zwyczaju, by kłaść pod nią upominki. Dzieci znajdowały je później pod poduszką.
Potem była Pasterka. W pierwszy albo drugi dzień świąt przyjeżdżała też rodzina z Grodziska. "Oczywiście, jeśli nie było wielkich mrozów i zasp śnieżnych i gdy jeździły autobusy" - wspomina ks. Gniedziejko.
"Wszystkie dzieci bardzo się cieszyły, że są święta, a Jurek razem z nimi. Był grzeczny, uprzejmy, nigdy nie powiedział niczego przykrego" - wspomina pani Gniedziejko.

Boże Narodzenie to święto miłości

Co dla Księdza Jerzego było najważniejsze w przeżywaniu świąt Bożego Narodzenia? "Jeżeli chcemy przeżyć prawdziwą radość świąt Bożego Narodzenia, pozwólmy Bogu narodzić się w naszej duszy - Bogu, który jest źródłem autentycznej, niekłamanej radości" - mówił ks. Popiełuszko.
Przypominał także ludziom, wśród których żył, że tak niewiele potrzeba, aby wieczór wigilijny był udany: "Wystarczyłoby podać sobie nawzajem dłonie, spojrzeć głęboko w oczy, ogarnąć uczuciem miłości siebie nawzajem. Zobaczyć łzy cierpiących. W myśli przytulić do siebie niewinnie więzionych, ich rodziny. Przytulić do serca dzieci osierocone, żony owdowiałe przedwcześnie".
Jak nauczał, tak czynił.
Karol Szadurski: "Nie potrafił przejść obojętnie obok człowieka w potrzebie. Kilka razy byłem świadkiem, jak zatrzymał się, by udzielić komuś pomocy, wezwać ambulans. Kiedyś zauważył samochód, który wpadł do rowu z wodą. Zakasał nogawki, sutannę podniósł do góry i wskoczył w błoto, by pomóc wyciągnąć auto".
Katarzyna Soborak: "Wspominał czasem, że docierają do niego wiadomości, że na liście KC PZPR, wśród wielu kapłanów, on jest wymieniany jako jeden z pierwszych przeznaczonych do szczególnych represji. Zdawał sobie sprawę, że grozi mu niebezpieczeństwo. Stąd wypowiadał nieraz słowa: Jestem gotowy na wszystko. Ale bardziej niż o siebie bał się o innych: o rodzinę, księży na plebanii, o swoich przyjaciół. Pamiętam, kiedyś czekaliśmy na niego pod Pałacem Mostowskich. Był tam przesłuchiwany. Gdy wyszedł, pierwsze słowa, jakie wypowiedział, brzmiały: Przecież by was pozabijali. Zdążył bowiem zauważyć, że tuż za nami przejechał nagle samochód milicyjny. Wiedział, że nas obserwują, i myślał o tym, by nic nam się nie stało".
Sam zaś ks. Popiełuszko wielokrotnie powtarzał: "Boże Narodzenie to święto miłości, święto przebaczenia. Wieczór wigilijny potrafi często skruszyć serca najbardziej zatwardziałe w nienawiści". Dlatego wciąż się poświęcał dla ludzi. "Mimo że z dnia na dzień był coraz bardziej chory i coraz słabszy" - ocenia dr Barbara Janiszewska, lekarka Księdza.
Postępująca anemia, nieregularny tryb życia, niedożywienie, nadczynność tarczycy, wreszcie - przebyta operacja sprawiły, że był coraz bardziej wyczerpany. Sam jednak na to nie zważał. Do późnych godzin nocnych w jego pokoju paliło się światło. Rano o szóstej już stał przy ołtarzu. Nieustannie otaczali go ludzie. Każdego dnia. Nie tylko w Boże Narodzenie.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa/ W sobotę rozpoczyna się w parafiach peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

2024-05-04 07:58

[ TEMATY ]

relikwie

peregrynacja

Marzena Cyfert

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

W sobotę w parafiach archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej rozpoczyna się peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów - Józefa i Wiktorii i ich siedmiorga dzieci zamordowanych przez Niemców w 1944 r. za ratowanie Żydów. Potrwa do 18 maja.

Peregrynacja rozpocznie się 4 maja w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, gdzie o godz. 19.00 mszy św. będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Świątek zrewanżowała się Sabalence za ubiegłoroczną porażkę w finale w Madrycie. To było ich 10. spotkanie i siódma wygrana Polki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję