Reklama

Niedziela Świdnicka

Instalacje proboszczowskie

Ks. Rafał Chudy objął parafię w Konarach

Dotychczasowy wikariusz par. Świętej Trójcy w Boguszowie – Gorcach ks. Rafał Chudy objął urząd proboszcza w par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Konarach.

[ TEMATY ]

ks. Rafał Chudy

Konary

instalacja proboszczowska

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. Rafał Chudy podczas liturgicznego wprowadzenia na urząd nowego proboszcza

Ks. Rafał Chudy podczas liturgicznego wprowadzenia na urząd nowego proboszcza

Liturgicznego wprowadzenia, tzw. instalacji proboszczowskiej dokonał w sobotę 3 lipca bp Marek Mendyk. Uroczystość rozpoczęła się od odczytania dekretu mianującego ks. Rafała Chudego na proboszcza. Dekret odczytał dziekan dekanatu Strzegom ks. prał. Marek Babuśka.

Nowe zadania i obowiązki

Posługa proboszcza, to nie tylko administrowanie parafią w imieniu biskupa, ale przede wszystkim przewodzenie danej wspólnocie parafialnej, jako pasterz, który prowadzi powierzony sobie lud drogami Ewangelii. To sprawowanie sakramentów świętych, w tym najważniejszego z nich - Eucharystii. - Przyjmij na siebie obowiązki proboszcza tej parafii i prowadź dalej posługiwanie swoich poprzedników jako nauczyciel, prezbiter i duszpasterz wszystkich wiernych powierzonych Twojej duszpasterskiej trosce – mówił do nowego proboszcza biskup świdnicki, a przekazując symbolicznie klucze do kościoła bp Mendyk polecił ks. Rafałowi otwieranie świątyni wszystkim, którzy szukają Boga. – Niech się stanie ona centrum życia parafialnego. Kieruj i zarządzaj tą parafią, jako to zostało ci polecone – jako pilny i gorliwy pracownik winnicy Pańskiej – dodał.

ks. Mirosław Benedyk

Msza święta z obrzędem wprowadzenia nowego proboszcza

Msza święta z obrzędem wprowadzenia nowego proboszcza

Następnie przedstawiciele wspólnoty parafialnej symbolicznym bochnem chleba i kwiatami przywitali nowego proboszcza, życząc, aby jego posługa przynosiła wiele wspaniałych owoców. Dalej bp Marek Mendyk zachęcił przybyłych parafian do dobrej współpracy z nowym proboszczem, podkreślając, że możliwe to będzie dzięki natchnieniom i kierowaniu przez Ducha Świętego.

Reklama

Pasterz diecezji również wyjaśnił główne z zadania nowego proboszcza, które polegają na obowiązku nauczania, uświęcenia i pasterzowania. W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii bp Mendyk zachęcał do ożywienia wiary, podkreślając, że nie ma wiary bez pokory, a wiarę tracą ludzie przemądrzali i zbyt pewni siebie.

ks. Mirosław Benedyk

Powitanie nowego proboszcza przez członków Rady Parafialnej

Powitanie nowego proboszcza przez członków Rady Parafialnej

Droga ks. Rafała

Przypomnijmy, że ks. Rafał Chudy jest kapłanem od 18 lat. Przez ten okres pracował jako wikariusz w sanktuarium w Wambierzycach, w par. św. Antoniego w Pieszycach, w par. św. Piotra i Pawła w Wałbrzychu, w par. Podwyższenia Krzyża św. w Kłodzku, w par. św. Michała Archanioła w Dobromierzu, a przez ostatnie sześć lat w par. Św. Trójcy w Boguszowie-Gorcach. Jako duszpasterz trzeźwości diecezji świdnickiej, przyczynił się do powstania Apostolatu Trzeźwości jako pomoc kierowaną do ludzi uzależnionych i ich bliskich. Ks. Rafał zastąpił na urzędzie w Konarach ks. kan. Andrzeja Ćwika, skierowanego na proboszcza do Bystrzycy Kłodzkiej, który przez osiem lat przewodził miejscowej wspólnocie liczącej 1617 wiernych zamieszkujących 12 miejscowości, gromadzących się w 4 kościołach, w Konarach, Damianowie, Drogomiłowicach i w Jenkowie.

ks. Mirosław Benedyk

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Konarach

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Konarach
2021-07-03 00:03

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję