Reklama

Kościół

Wszyscy zatroskani o przyszłość Ojczyzny i Kościoła, powinni wspierać rodzinę

„Wszyscy, którym leży na sercu przyszłość Ojczyzny, Kościoła, wiary i miłości powinni kochać i wspierać rodzinę” - powiedział abp Stanisław Budzik podczas odpustu w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie. Dziś odbywa sie tam ostatni dzień tygodniowego odpustu, podczas którego przypominane jest nauczanie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

[ TEMATY ]

rodzina

Adobe Stock

Metropolita lubelski przypomniał słowa kard. Wyszyńskiego, iż „Naród będzie jutro taki, jaka dzisiaj jest rodzina”.

Wskazywał, że kochać rodzinę to znaczy cenić jej wartości i możliwości, zawsze ją popierać. "Kochać rodzinę to znać niebezpieczeństwa i zło, które jej zagraża, aby móc je pokonać. Kochać rodzinę to znaczy przyczyniać się do stworzenia środowiska przyjezdnego rodzinie. Szczególną formą miłości dla dzisiejszej rodziny chrześcijańskiej jest przywrócenie jej zaufania do siebie samej, do bogactwa jej natury i łaski do posłannictwa, które Bóg jej powierzył” – mówił abp Budzik.

Metropolita lubelski wspominał w homilii śp. ks. Michała Bednarza, czciciela Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie z okazji powstania tablicy, która upamiętnia cenionego biblistę, przewodnika po Ziemi Świętej, duszpasterza podziemnej „Solidarności” i opiekuna osób internowanych podczas stanu wojennego. Ks. Bednarz zmarł 29 sierpnia 2020 r.

Kaznodzieja przypomniał, że ks. Bednarz był profesorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, zaś większość kapłanów diecezji tarnowskiej - w tym on sam - to jego uczniowie. "Wyczuwaliśmy, że jest to kapłan autentyczny, człowiek z pajsą, człowiek z sercem na dłoni. Był pracowity, systematyczny, bezinteresowny. Był człowiekiem głębokiej wiary” – wspominał abp Budzik.

Podziel się cytatem

Reklama

Przez cały tydzień do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie przybywali mieszkańcy miasta i okolic. „Nie istnieje niemożliwe, gdy prowadzi i wspiera Maryja” – te słowa z nauczania Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego są hasłem odpustu w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej na tarnowskim Burku. Obraz znajdujący się w drewnianym kościele ma ok. 400 lat.

Nie ma żadnych materiałów mówiących o pochodzeniu cudownego wizerunku Matki Bożej. Przypuszcza się, że obraz ten znajdował się w tarnowskiej katedrze w kaplicy Bractwa Szkaplerznego lub Bractwa Różańcowego.

W trakcie prac konserwatorskich okazało się, że obraz był 4-krotnie przemalowywany i przy okazji został odkryty pierwotny, wczesnorenesansowy wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem.

2021-07-18 12:55

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O życiu rodzinnym online

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

studium

duszpasterstwo rodzin

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Zajęcia online na Studium Teologii Rodziny.

Zajęcia online na Studium Teologii Rodziny.

Z powodu epidemii koronawirusa zajęcia w szkołach i na uczelniach odbywają się zdalnie. Nie inaczej jest z zajęciami w ramach Diecezjalnego Studium Teologii Rodziny.

Celem Diecezjalnego Studium Teologii Rodziny jest kształcenie słuchaczy w zakresie katolickiego nauczania na temat zagadnień życia małżeńskiego i rodzinnego. Listopadowe sobotnie zajęcia również odbyły się online.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego życzyłem komuś zła?

2023-01-07 14:50

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 14-29.

Piątek, 3 lutego 2023. Św. Błażeja, biskupa i męczennika, św. Oskara, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Lwów – Dzień Życia Konsekrowanego i 125. rocznica posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-02-03 21:10

[ TEMATY ]

Lwów

albertynki

Bernardyna Maria Jabłońska

Wikipedia/Archiwum sióstr Albertynek

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

W Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego i w 125. rocznicę rozpoczęcia posługi zakonnej przez bł. Bernardynę Jabłońską jej duchowe uczennice, albertynki Hieronima, Radosława i Dorotea odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie. Symbolicznie, gdy odmawiały one modlitwę wyrażającą oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, stała przy nich romska mama z kilkudniowym synem Grigorijem. Pochodzi ona z nieustannie niszczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie i od pewnego czasu mieszka w parafialnym Domu św. Jana Pawła II.

Albertynki budują we Lwowie dom dla bezdomnych kobiet. Posługują w caritasowej kuchni dla ubogich, szukają ich na ulicach miasta, odwiedzają ich w domach. Od początku wojny pomagają licznym uchodźcom. Gdy tysiącami przybywali oni na dworzec, siostry rozdawały im jedzenie i pomagały w znalezieniu schronienia. W parafii św. Jana Pawła II mieszkają uchodźcy, dlatego ten kościół stał się miejscem odnowienia ślubów. Siostra Hieronima przedstawiła historię obecności swego Zgromadzenia we Lwowie, sięgającą 1892 roku oraz charyzmat i misję ich powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję