Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Włoch

Proces beatyfikacyjny Karola de Foucauld

W Mediolanie zakończył się 4 marca br. diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Karola de Foucauld - misjonarza, pustelnika, przyjaciela muzułmanów. Uroczystości przewodniczył kard. Dionigi Tettamanzi, a wzięła w niej również udział pochodząca z diecezji mediolańskiej kobieta, której cudowne uzdrowienie za pośrednictwem Sługi Bożego stwierdziła specjalna komisja lekarska.
Sprawę niewytłumaczalnego naukowo uzdrowienia z choroby nowotworowej kości zbada powtórnie komisja lekarska powołana przez watykańską Kongregację Spraw Kanonizacyjnych. Zazwyczaj do wydania przez nią orzeczenia potrzeba od 2 do 3 lat.
Starania o beatyfikację Karola de Foucauld rozpoczęły się 25 lat temu w diecezji Ghardaien w Algierii. Dwa lata temu Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych uznała heroiczność jego cnót.

Z Belgii

Konwent Europejski zaakceptował gwarancje statusu prawnego dla kościołów

Obradujący w Brukseli Konwent Europejski włączył 28 lutego br. gwarancje prawnego statusu Kościołów do projektu przyszłego Traktatu Konstytucyjnego UE. W ten sposób został wprowadzony do projektu konstytucji europejskiej jeden z głównych postulatów zgłaszanych od miesięcy zarówno przez Kościół katolicki, jak i Kościoły protestanckie. Przedstawiciele Europejskiej Partii Obywatelskiej zaproponowali rozszerzenie art. 1 par. 2 Traktatu Konstytucyjnego, który pierwotnie miał brzmieć: "Unia powinna respektować tożsamości narodowe państw członkowskich", o następujące sformułowanie: "jak również ich polityczną i konstytucyjną strukturę, włączając regionalne i lokalne samorządy, ich wybór dotyczący języka oraz statusu prawnego Kościołów i wspólnot religijnych".
Sprawa gwarancji statusu prawnego dla Kościołów, w przeciwieństwie do invocatio Dei - której na obecnym posiedzeniu Konwentu Europejskiego nie rozstrzy-gnięto - nie wywołała poważniejszych kontrowersji wśród członków Konwentu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z Niemiec

Raport UNICEF o sytuacji dzieci w Iraku

Setki tysięcy dzieci w Iraku żyje jedynie dzięki pomocy humanitarnej - podaje ONZ-owska agenda pomocy dzieciom UNICEF. Według raportu opublikowanego 3 marca br. w Berlinie, co ósme dziecko umiera przed ukończeniem 5. roku życia. Główną przyczyną przedwczesnych zgonów są biegunki i choroby dróg oddechowych. Przewodniczący UNICEF Reinhard Schlagintweit podkreślił, że w przypadku wybuchu wojny dzieciom w tym kraju grozi szczególne niebezpieczeństwo. Dlatego już obecnie UNICEF przygotowuje zakrojony na szeroką skalę program zaopatrzenia i środków pomocy oraz pracuje intensywnie nad zgromadzeniem tych środków w takiej ilości, aby wystarczyły one dla ludności Iraku co najmniej na miesiąc.
Z badań przeprowadzonych przez UNICEF wynika, że ok. 1 mln dzieci jest chronicznie niedożywionych, 240 tys. potrzebuje specjalnych odżywek, a prawie co czwarte dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości pożywienia, aby móc się prawidłowo rozwijać fizycznie i psychicznie. Zanieczyszczona woda oraz niedostateczna opieka zdrowotna powodują, że sytuacja milionów rodzin w Iraku jest już dziś bardzo zagrożona.

Reklama

Z ziemi Świętej

Apel w sprawie powstrzymania izolacji Betlejem przez Izrael Łaciński patriarcha Jerozolimy oraz kustosz franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej skierowali do przewodniczących Episkopatów całego świata dramatyczny apel, w którym proszą o interwencję w sprawie budowanego przez władze izraelskie muru wokół Betlejem. W przesłaniu abp Michel Sabbah oraz o. Giovanni Battistelli proszą przewodniczących Konferencji Biskupów: "Izraelskie władze wojskowe postanowiły terytoria palestyńskie oddzielić murem, który będzie przebiegał przez cały kraj. Prace posuwają się już naprzód. Z powodu decyzji władz izraelskich już 60 rodzin chrześcijańskich mieszkających w pobliżu grobu Racheli, położonego przy wjeździe do Betlejem, zostało odciętych od reszty miasta. To gorące wezwanie kierujemy do całego chrześcijańskiego świata: Prosimy, róbcie coś, dopóki nie jest za późno, aby Betlejem pozostało ogólnodostępnym miastem, w którym będzie można żyć i modlić się o pokój. Przekonajcie izraelskie władze, aby zaprzestały budowy muru u wejścia do świętego dla wszystkich chrześcijan miasta Betlejem!". Kończąc swój apel, sygnatariusze listu napisali, że przez takie postępowanie władz izraelskich chrześcijanie czują się "uwięzieni" i zagrożeni oraz zmuszani do opuszczenia Ziemi Świętej na zawsze.

Reklama

USA

Sąd Najwyższy USA cofnął budzące wiele zastrzeżeń przepisy, które pozwalały określać jako "przestępstwa zorganizowane" protesty obrońców życia przed klinikami aborcyjnymi w tym kraju. Odtąd pokojowe manifestacje przeciw przerywaniu ciąży mogą być uważane najwyżej za "wykroczenie". Sąd wydał tę decyzję po rozpatrzeniu odwołania się Joe Scheidlera i 8 innych działaczy "pro-life", zaskarżonych przez proaborcyjną Krajową Organizację Kobiet, sądzonych i skazanych na podstawie tzw. prawa RICO. W 1998 r. skazano ich na kary grzywny w wysokości 250 tys. dol. za "straty" ekonomiczne wyrządzone klinikom, za jakie uznano spadek próśb o zabiegi przerywania ciąży w wyniku różnych marszów i krucjat modlitewnych. Jednocześnie ówczesny wyrok zobowiązywał do tworzenia "stref bezpieczeństwa" wokół klinik aborcyjnych.

Dominikana

Kontynentalny łańcuch modlitw za Amerykę Łacińską zaproponował arcybiskup Santo Domingo - kard. Nicolás de Jesús López Rodríguez. W wypowiedzi dla miejscowej prasy hierarcha wyjaśnił, że celem tej inicjatywy jest "pomoc w rozwiązaniu problemów każdego kraju tej części świata na fundamencie wiary jej mieszkańców". Kardynał zwrócił uwagę, że w obliczu wielkich problemów stojących przed Dominikaną i całą Ameryką Łacińską jej przyszłość rysuje się bardzo niepewnie. Ufając w pełną miłości Opatrzność Bożą, arcybiskup stolicy Dominikany wzywa wiernych z wszystkich krajów tego regionu do szczerej modlitwy.

Reklama

Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska, kraj zaliczany do najgorszych ciemiężycieli wolności religijnej na świecie, w którym restrykcje ze strony policji religijnej grożą już za samo posiadanie niemuzułmańskich przedmiotów religijnych, a zmiana wyznania karana jest śmiercią - nie znalazł się dotąd na "czarnej liście" rządu USA krajów naruszających wolność religijną. Według amerykańskiego magazynu Newsweek z 3 marca br., powołującego się na kręgi rządowe, powodem takiego stanowiska jest wzgląd na "nadrzędne interesy polityczne" USA w regionie.
Newsweek zwraca uwagę, że swoją decyzję administracja prezydenta George´a W. Busha podjęła, naruszając postanowienie amerykańskiej Komisji ds. Wolności Religijnej na Świecie, która uznała Arabię Saudyjską za "ciemiężyciela wolności religijnej".

Ghana

Ojcowie werbiści zbierają dla mieszkańców Ghany w Afryce używane okulary. Do tej pory zgromadzili 35 tys. par, które zostaną wysłane do Saboby w północnej Ghanie, gdzie werbista - br. Andrzej Kędziora prowadzi przychodnię okulistyczną im. bł. Arnolda Jansena - założyciela Zgromadzenia Werbistów.
Akcja: "Okulary dla Ghany" trwa już 2 lata, a jej koordynatorem w Polsce jest o. Wiesław Dudara. Okulary można przesyłać pod adresem Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie. Zdaniem Werbistów, podarowanie Afrykańczykom swoich starych, niepotrzebnych już okularów może być postanowieniem wielkopostnym.

Tydzień na świecie

Ofensywa dyplomatyczna Stolicy Apostolskiej na rzecz uniknięcia wojny nie ma precedensu - powiedział kard. Achille Silvestrini, emerytowany prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich i realizator tzw. polityki wschodniej Watykanu. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego zaznaczył on, że ani Papież, ani Stolica Apostolska nie bagatelizują odpowiedzialności za kryzys iracki Saddama Husajna, którego postawa doprowadziła do napięcia. Należy jednak zrobić wszystko, by kryzys ten rozwiązać środkami pokojowymi.

Arcybiskup Waszyngtonu - kard. Theodore McCarrick skrytykował amerykańskiego sekretarza stanu Colina Powella za jego postawę w sprawie kryzysu irackiego. Kardynał powiedział m.in., że nawet z formułowanych "w najostrzejszych słowach oświadczeń", po ich wnikliwej analizie, nie wynika, "że Irak stanowi dla nas jakiekolwiek zagrożenie". Na podstawie dotychczas dostępnych informacji nie można znaleźć usprawiedliwienia dla ataku militarnego na ten kraj.

Władze Nowego Jorku rozstrzygnęły konkurs na zabudowę miejsca po zniszczonych przez terrorystów wieżowcach World Trade Center. "Kompozycję przestrzenną" z wieżą o wysokości 514 m i pomnikiem ofiar ataku na Amerykę 11 września 2001 r. będzie realizował amerykański architekt, urodzony w Łodzi - Daniel Libeskind, projektant Muzeum Żydowskiego w Berlinie.

Formuła invocatio Dei z polskiej konstytucji została oficjalnie przedstawiona na forum Konwentu Europejskiego. Europejska Partia Obywatelska zaproponowała wprowadzenie w Traktacie Konstytucyjnym UE zapisu wzorowanego na polskiej konstytucji: "Wartości Unii włączają wartości tych, którzy wierzą w Boga jako źródło prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak też tych, którzy nie podzielają tej wiary, ale szanują uniwersalne wartości, wywodząc je z innych źródeł". Podobną poprawkę zgłosili w formie pisemnej także reprezentanci polskiego parlamentu w Konwencie: Marta Fogler i Edmund Wittbrodt.

Słowacki parlament zobowiązał przedstawicieli swego kraju w Konwencie Europejskim do zabiegania o wprowadzenie do projektu konstytucji UE odniesienia do Boga jako "źródła podstawowych wartości, jedności duchowej i dziedzictwa religijnego wspólnej Europy".

Włosi uczcili swą dawną walutę - lira - wzniesieniem pomnika z 2 mln monet w miejscowości Rieti (75 km od Rzymu). Przedstawia on triumfującą kobietę. Zastąpienie lira nową walutą euro kojarzy się Włochom z nastaniem w kraju drożyzny.

Czechy mają wreszcie prezydenta: wybory w zgromadzeniu narodowym wygrał Vaclav Klaus.

Na Filipinach doszło do największego od lat zamachu terrorystycznego. Co najmniej 19 osób zginęło, a ponad 150 zostało rannych w wyniku eksplozji bomby na lotnisku w mieście Davao. Wśród ofiar są Amerykanie.

W Pakistanie aresztowano Chalida Szejcha Mohammeda, prawą rękę Osamy bin Ladena i szefa operacji zagranicznych al-Kaidy. Według Amerykanów, był on mózgiem zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 r.

Ariel Szaron, premier Izraela, oświadczył, że z chwilą rozpoczęcia amerykańskiej inwazji na Irak jego wojska uderzą na Autonomię Palestyńską, by ostatecznie zakończyć jej istnienie.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

W homilii metropolita katowicki zatrzymał się nad znaczeniem namaszczenia, szczególnie namaszczenia krzyżmem, „najszlachetniejszym ze wszystkich dziś poświęcanych olejów, mieszaniną oliwy z oliwek i wonnych balsamów.” Jak zauważył, olej od zawsze, aż do naszych czasów wykorzystywany jest jako produkt spożywczy, kosmetyczny i liturgiczny. W starożytności był także zabezpieczeniem walczących. Namaszczali się nim sportowcy, stający do zapaśniczej walki. Śliski olej wtarty w ciało stanowił ochronę przed uchwytem przeciwnika.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Piątek zostawia nas nagle samych na środku drogi... Zapada cisza

Agnieszka Bugała

Te godziny, które dzieliły świat od śmierci do zmartwychwstania musiały być czasem niepojętego napięcia...

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa. Tajemnica Wielkiego Czwartku – z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa – wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy. Wielki Piątek, po straszliwej Męce Pana, zostawia nas nagle samych na środku drogi. Zapada cisza, która gęstnieje. Mrok, w którym nie ma Światła. Wielka Sobota – serce nabrzmiewa od strachu, oczekiwanie zadaje ból fizyczny. Wróci? Przyjdzie? Czy dobrze to wszystko zrozumieliśmy? Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent zawetował nowelizację prawa dotyczącą tabletki "dzień po"

2024-03-29 13:23

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Pigułka „dzień po”

PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent RP Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy (tzw. weto).

Podstawowym uzasadnieniem decyzji Prezydenta RP jest wola poszanowania konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję