Reklama

Niedziela Częstochowska

W centrum Częstochowy można obejrzeć wystawę zdjęć z pogrzebu kard. Stefana Wyszyńskiego

Na pl. Biegańskiego została otwarta 12 sierpnia wystawa pt. „Doświadczyć wspólnoty” ukazująca zdjęcia z uroczystości pogrzebowej kard. Stefana Wyszyńskiego. Autorem fotografii jest ówczesny fotoreporter „Tygodnika Solidarność”, obecny senator Jan Maria Jackowski.

Ekspozycja przedstawia 35 czarno-białych, niepublikowanych dotąd zdjęć. Fotografie sprzed 40 lat wraz z opisami w języku polskim oraz angielskim prezentują emocje i nastroje panujące na ulicach Warszawy podczas pożegnania Prymasa Tysiąclecia.

Uroczystości pogrzebowe kard. Stefana Wyszyńskiego odbyły się 31 maja 1981 r. Przewodniczył im watykański sekretarz stanu kard. Agostino Casaroli. Liturgię koncelebrowało ponad 50 biskupów z całego świata, w tym ówczesny arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Joseph Ratzinger.

„W swoich pracach, których wybór mogą Państwo zobaczyć na wystawie, starałem się ukazać wielkość Prymasa Tysiąclecia, tego, kim był dla Polaków, i jak potrafił jednoczyć” – napisał autor na jednej z plansz wystawowych.

– To bardzo ważne, że dzisiaj możemy się tu spotkać i zaprezentować tę unikalną wystawę w publicznej przestrzeni Częstochowy – powiedział podczas otwarcia ekspozycji Ryszard Majer, senator PiS. Dodał, że „wystawa jest ważna, bo ważna jest postać Prymasa Tysiąclecia”.

Wskazał również, że koresponduje ona z wystawą pt. „Kardynał Stefan Wyszyński na monetach i medalach świata” udostępnioną w ostatnich dniach w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Majer przytoczył także fragment testamentu Prymasa Tysiąclecia, który kard. Wyszyński napisał na Jasnej Górze 15 sierpnia 1969 r.: „Kościołowi w Polsce służyłem według najlepszego mojego zrozumienia jego sytuacji i potrzeb. Chciałem obronić Kościół przed zaprogramowaną ateizacją, przed nienawiścią społeczną, przed rozwiązłością. Uważam sobie za łaskę, że mogłem z pomocą episkopatu Polski przygotować naród przez Wielką Nowennę, śluby jasnogórskie, akt oddania narodu Bogurodzicy w macierzyńską niewolę miłości i Społeczną Krucjatę Miłości na nowe milenium. Gorąco pragnę, by naród polski pozostał wierny tym zobowiązaniom”.

Reklama

– Jest wielką rzeczą, że pamiętamy o wybitnej postaci, jaką był prymas Wyszyński – zaznaczył Stanisław Gmitruk, radny Sejmiku Województwa Śląskiego z ramienia PSL. Mówiąc o swoich wspomnieniach z uroczystości pogrzebowych prymasa, które oglądał w telewizji, zauważył, że „cały naród czcił w sposób autentyczny tego wybitnego Polaka i męża stanu”.

W uroczystości otwarcia wystawy pt. „Doświadczyć wspólnoty” uczestniczył również Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski. Przypomniał, że kard. Wyszyński zmarł w bardzo ważnym dla Polski czasie, w roku zjednoczenia społeczeństwa i zrywu solidarnościowego. – Myślę, że odchodził z przekonaniem, że Polska będzie szła w lepszym kierunku. Niestety musieliśmy później przeżyć stan wojenny, lata smutne i szare, ale dzięki podwalinom Prymasa Tysiąclecia możemy dzisiaj cieszyć się wolnością i nadzieją na lepsze jutro – powiedział. Podsumowując, Magdziarz przyznał, że na wystawie możemy zobaczyć „to, co jest najcenniejsze w naszej historii miasta i ojczyzny”.

Ekspozycję pt. „Doświadczyć wspólnoty” będzie można oglądać do 31 sierpnia na pl. Biegańskiego w Częstochowie.

Twórcami wystawy są Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Organizatorem ekspozycji na terenie województwa śląskiego jest Panteon Górnośląski, a koordynatorem w stolicy subregionu północnego jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

2021-08-12 14:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zniszczona figura - parafia PMP w Czestochowie

[ TEMATY ]

Częstochowa

Matka Boża

profanacja

wandalizm

Karol Porwich/Niedziela

W parafii Świętych Pierwszych Męczenników Polski w Częstochowie zniszczono w nocy figurę Matki Bożej.

Pragnę powiadomić, że w nocy z Środy Popielcowej na czwartek (17/18.02.) została uszkodzona figura Matki Najświętszej, usytuowana na placu przykościelnym. Wyrwane zostały z pomnika dłonie Matki Bożej i rzucone w pobliże cokołu.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję