Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. Mariusz Bakalarz: prośmy Boga o dar tęsknoty za niebem

– Wpatrując się dzisiaj w niebo, prośmy Boga o dar tęsknoty za niebem – powiedział ks. Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA i wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. 15 sierpnia w parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej – sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie przewodniczył uroczystościom odpustowym.

W kazaniu podkreślił, że uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to „szczególny dzień, kiedy patrzymy w niebo”. – Nie chodzi jednak o podziwianie przestworzy, ale o spojrzenie w niebo w sensie kierunku ludzkiego życia – zauważył.

Duchowny zwrócił również uwagę, że mimo braku opisu Wniebowzięcia Matki Bożej w Piśmie Świętym przekazała go tradycja wczesnochrześcijańska – w apokryfach i licznych legendach. – Mówią nam one o tym, w co przez 1900 lat lud chrześcijański mocno wierzył – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Kapłan przypomniał, że dopiero w 1950 r. papież Pius XII ogłosił dogmat i potwierdził powagą Kościoła, „że Niepokalana Matka Boża, zawsze Dziewica, Maryja, ukończywszy swoje ziemskie życie, została wzięta do chwały nieba z duszą i ciałem”.

Kaznodzieja przyznał także, że na co dzień wolimy nie myśleć o śmierci, chociaż doskonale wiemy, że nie będziemy żyć na ziemi wiecznie. – Najbardziej przekonujemy się o tym podczas pogrzebu bliskiej osoby – powiedział. Jak dodał, zbyt rzadko patrzymy również w niebo i zapominamy, że to ono jest kierunkiem naszego życia.

Ks. Bakalarz zauważył, że w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej „patrzymy na Maryję, która jako pierwsza spośród ludzi dostępuje tego, na co my wszyscy dopiero czekamy”. – Nie trzeba tutaj wielkiej teologii, żeby zrozumieć, że nikt tak jak Ona nie zasłużył na to, żeby jako pierwsza dostąpić tego, czego my dostąpimy dopiero kiedyś – podkreślił kapłan. – Niepodobna było, żeby to ciało, z którego poczęło się ciało Zbawiciela, tak jak każde inne rozłożyło się w grobie. Z miłości Jezus chciał Jej dać najpiękniejszą nagrodę. Maryja na swój sposób przeciera nam szlak i po to jest dzisiejsza uroczystość – wyjaśnił.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny dodał, że nieprzypadkowa jest także jej data, która wiąże się z kalendarzem bizantyjskim. Według tego kalendarza rok rozpoczynał się 1 września, dlatego 8 września obchodzimy Narodzenie Najświętszej Maryi Panny, a 15 sierpnia, pod koniec roku, Jej Wniebowzięcie.

Reklama

– Dzisiejsza uroczystość ma nam przypomnieć o tym, że także naszym losem będzie śmierć, ale też to, co dzisiaj otrzymuje Maryja – kontynuował ks. Bakalarz. – Przecież kiedyś też powstaniemy z martwych, nasze cmentarze opustoszeją. Przyjdzie ten dzień, kiedy Pan Bóg z prochu ziemi wzbudzi nam znowu ciało, żebyśmy mogli doświadczyć piękna nieba – wskazał i przypomniał za św. Pawłem, że „nasza ojczyzna jest w niebie”.

– Prośmy Boga o dar tęsknoty za niebem, byśmy się na nie ukierunkowali, byśmy o nim nie zapomnieli i nie stracili go z oczu, byśmy tak przeżyli życie, by się tam znaleźć – wzywał kaznodzieja.

– Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypomina nam ostateczne wypełnienie Bożych planów wobec każdego człowieka, którym jest niebo, dlatego dzisiaj wszystkie nasze myśli i uczucia kierujemy ku niebu, gdzie Maryja przeżywa swój triumf i odbiera nagrodę za wierną służbę Bogu i ludziom – powiedział ks. Jacek Gancarek, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium w Myszkowie-Mrzygłodzie. Zachęcał wiernych, by w trudnym czasie pandemii zanieśli do domów i rodzin radość nieba. Apelował również o modlitwę w intencji ustania pandemii, „by wszystko wróciło do normy, ale przede wszystkim nasze relacje z Bogiem”.

Liturgię zwieńczyły procesja eucharystyczna, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i obrzęd poświęcenia ziół oraz kwiatów.

Maciej Orman/Niedziela

W niedzielę 22 sierpnia w sanktuarium odbędą się uroczystości z okazji jubileuszu 25. rocznicy koronacji papieskimi koronami obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej. Rozpoczną się one o godz. 15 w kaplicy koronacyjnej na Gruchli. Następnie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, będzie przewodniczył Nieszporom maryjnym, po których wyruszy procesja różańcowa do sanktuarium. O godz. 17 na kalwarii Mszy św. będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Eucharystia będzie transmitowana w Telewizji Trwam i Radiu Maryja. Patronami medialnymi uroczystości są Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Radio Fiat.

2021-08-15 16:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakramenty sprawowane przez ks. Galusa w Czatachowej są niegodziwe a udzielane rozgrzeszenie nieważne

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

ks. Mariusz Bakalarz

Monika Książek

Sakramenty sprawowane przez ks. Daniela Galusa oraz dwóch innych suspendowanych duchownych są niegodziwe a rozgrzeszenie udzielane w czasie sakramentalnej spowiedzi jest nieważne - oświadcza rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej w przesłanym KAI stanowisku. Jak czytamy, kościół pw. Ducha Św. w Czatachowej, w którym wspomniani duchowni pełnią funkcje kapłańskie oraz cały teren dawnej Pustelni został wyłączony bezterminowo z użytku liturgicznego. Postępowanie ks. Daniela Galusa stanowi realne niebezpieczeństwo odłączenia się zarówno jego samego, jak i ludzi, których gromadzi wokół siebie, od jedności z Kościołem, a zatem popadnięcia w ekskomunikę. W związku z zaistniałą sytuacją metropolita częstochowski będzie podejmował działania przewidziane przez prawo kanoniczne oraz zgodne z prawem polskim.

Publikujemy treść stanowiska Archidiecezji Częstochowskiej ws. postępowania ks. Daniela Galusa:

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - kończy się faza grupowa

2022-12-02 07:06

PAP/EPA/Georgi Licovski

W piątek zakończy się faza grupowa piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Z grup G i H pewne awansu są już Brazylia i Portugalia, a na dwa ostatnie wolne miejsca w fazie pucharowej apetyt ma wciąż sześć drużyn.

"Canarinhos" od 2002 roku czekają na szósty tytuł mistrza świata. Tegoroczny turniej zaczęli z wysokiego pułapu, pokonując na inaugurację Serbię 2:0, a następnie Szwajcarię 1:0. Mają komplet punktów i w ostatnim spotkaniu z Kamerunem zagrają w rezerwowym składzie, co trener Tite już zapowiedział piłkarzom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję