Reklama

Wiadomości

Izrael przelicytował

Napięcie dyplomatyczne pomiędzy Polską a Izraelem pokazuje, że Tel Aviv jest coraz bardziej osamotniony na arenie międzynarodowej.

[ TEMATY ]

Izrael

Karol Porwich/Niedziela

Polska dobrze przygotowała się do ofensywy dyplomatycznej z Izraelem, by uniknąć histerii podobnej do tej jaka była przy okazji ustawy o IPN. Obecnie to raczej władze Izraela są krytykowane przez światowe media, a nawet Żydowskich publicystów. „Próby wmanewrowania amerykańskiej administracji w opublikowanie wspólnego stanowiska potępiającego Polskę nie powiodły się” - podkreśla europejski korespondent „Israel Hayom” Eldad Beck. Waszyngton „jest oburzony zachowaniem Lapida (minister spraw zagranicznych Izraela) wobec Polski, szczególnie sposobem, w jaki upokorzył on polskiego ambasadora”.

Symetria dyplomacji

Polski Sejm w ostatnim czasie uchwalił dwie ustawy, które mogą zainteresować amerykańskich urzędników. Pierwsza o KRRiTV rozgrzała głównie polską scenę polityczną, a druga o Kodeksie Postępowania Administracyjnego (Kpa)doprowadziła do histerii dyplomację w Izraelu.

Dwie ustawy w jednym pakiecie to był prawdopodobnie celowy zabieg. Polscy politycy mają sposobność by np. rozmiękczyć brzmienie ustawy tzw. lex TVN lub znaleźć alternatywne rozwiązanie, ale jednocześnie twardo obstawać przy swoim ws. mienia bezspadkowego.

Ustawa o Kpa jest już podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. W odpowiedzi Izrael odwołał przyjazd swojego ambasadora do Warszawy. Polski MSZ zareagował symetrycznie i oświadczył, że ambasador Marek Magierowski i jego zastępca nie pojadą do Izraela. Natomiast rodzina ambasadora zostanie ewakuowana z Izraela. - Decyzja o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie jest bezpodstawna i nieodpowiedzialna, a słowa Jaira Lapida, ministra spraw zagranicznych Izraela, budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Zmora III RP

Nowelizacja ustawy o Kpa wreszcie rozwiąże problem reprywatyzacji w Polsce, która była zmorą III RP. Fakt, że przez 30 lat nie udało się tego problemu rozwiązać świadczy o tym, że do tej pory Warszawa ulegała naciskom zarówno Izraela jak i USA. Teraz rząd postanowił się postawić, a bardzo skromna reakcja administracji Joe Bidena tylko potwierdza mocną pozycję Polski. - Opieramy się na naszym porządku prawnym i działamy w imieniu interesu narodowego. Reakcja USA pokazuje, że umiemy to robić, Izrael mocno przelicytował i gorzko tego pożałuje - mówi Marcin Romanowski, wiceminister spraw zagranicznych.

Reklama

Na obecnym konflikcie o wiele bardziej traci Izrael niż Polska. Przez dekady Warszawa była nieformalnym ambasadorem żydowskich interesów w Europie, a teraz może się to zmienić. - Polska wielokrotnie występowała i groziła zawetowaniem antysemickich działań w Unii Europejskiej, stając się ważnym sojusznikiem Izraela. Narażała się na konflikt z Brukselą, a teraz to wszystko się może zmienić - podkreśla prof. Eugene Kontorovich, dyrektor Centrum Prawa Bliskiego Wschodu George Mason University w wywiadzie dla "Jewish News Syndicate".

Roszczenia Palestyńczyków?

Znany dziennikarz izraelsko-amerykańskiego magazynu "Tablet" Liel Leibovitz także krytykuje izraelską histerię i wskazuje, że nie tylko Żydzi chcą zwrotu mienia po swoich przodkach, bez terminu przedawnienia swoich roszczeń. Marzą o tym także Palestyńczycy, którzy stracili własność na rzecz państwa Izrael.

Leibovitz wskazuje, że takie prawo obowiązuje w wielu innych krajach na świecie, ale nie wywołało ono oskarżeń o antysemityzm ze strony izraelskiego rządu. - Polska ma pełne prawo zapewnić swoich obywateli, że roszczenia będą miały granice. I ma pełne prawo oburzać się, że raz po raz zostaje obsadzona jako centrum historycznego europejskiego antysemityzmu, podczas gdy Niemcy są wychwalane jako wzór historycznej pokuty - podkreśla żydowski publicysta.

2021-08-19 15:22

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Handel historią

Prezydent Andrzej Duda celowo nie jedzie do Izraela na uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Okazuje się, że jest to kolejna prowokacja ludzi Władimira Putina.

Na obchody do Jerozolimy 23 stycznia br. zostali zaproszeni czołowi politycy z całego świata. Problemem jest jednak agenda konferencji. Swoje przemówienia będą mogli wygłosić m.in. prezydenci: Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, Niemiec – Frank-Walter Steinmeier oraz Francji – Emmanuel Macron. Niestety, zabrakło czasu i miejsca na wystąpienie prezydenta RP, bo nad przebiegiem wydarzeń czuwa związany z Putinem rosyjski oligarcha.

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Szlachetna Paczka: jeszcze ponad 1100 rodzin czeka na wsparcie

2022-12-07 14:56

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

Materiał prasowy

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Na wsparcie w ramach akcji wciąż czeka ponad 1100 rodzin w potrzebie.

- Wolontariusze Szlachetnej Paczki dotarli do tysięcy osób, dla których głód, osamotnienie, chłód, strach o jutro są chlebem powszednim. Ponad 14300 rodzin otrzyma pomoc, ale ponad 1100 wciąż na nią czeka. To ostatni moment, kiedy można wybrać rodzinę na www.szlachetnapaczka.pl - mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję