Reklama

Niedziela Częstochowska

Kościół częstochowski pielgrzymował

– Prośmy przez tę drogę pielgrzyma, aby św. Jan Paweł II z wysokości domu Ojca błogosławił nam, naszym wspólnotom, każdemu z nas na wierność łasce do końca – mówił abp Wacław Depo 25 sierpnia w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie podczas Nieszporów maryjnych. Następnie poprowadził procesję z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

procesja maryjna

Beata Pieczykura/Niedziela

Publicznym wyznaniem miłości do Maryi były uroczystości odbywające się w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

Nieszporom maryjnym w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył bp Andrzej Przybylski, a rozważanie wygłosił abp Wacław Depo.

Beata Pieczykura/Niedziela

Mieszkańców miasta i pielgrzymów z terenu naszej archidiecezji poprowadził tropem życia i apostolskiej posługi Papieża Polaka z jego zawołaniem: „Cały Twój, Maryjo”. – 4 czerwca 1979 r. Piotr był tutaj. Przemówił mocno do nas braci kapłanów, mówiąc wprost o tym, co teraz przeżywamy pomiędzy napięciem w Kościele i przez Kościół – powiedział metropolita częstochowski. Przypomniał, że na zaproszenie św. Jana Pawła II do Częstochowy przybyli młodzi z całego świata w dniach 14 i 15 sierpnia 1991 r. na VI Światowe Dni, zamach na Ojca Świętego 13 maja 1981 r. i jego słowa, który wówczas wypowiedział: „Maryjo, Matko moja”, a także to, że za rok papież pojechał do Fatimy, aby Jej zawierzyć świat. – Musimy o tym pamiętać, pamiętać po to, by być świadkami tego samego zawierzenia – podkreślił abp Depo.

Beata Pieczykura/Niedziela

Po nabożeństwie wyruszyła procesja z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę z udziałem abp. Wacława Depo.

W drodze na Jasną Górę uczestnicy procesji maryjnej rozważali tajemnice chwalebne Różańca i wsłuchiwali się w słowa pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny w 70. rocznicę jego śmierci oraz przypominali sobie historię diecezji, a także modlili się o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W rozważaniu ks. Łukasz Połacik przypomniał słowa bp. Kubiny: „Wielki i święty obowiązek ciąży na biskupie częstochowskim, duchowieństwie katolickim i ludzie diecezji częstochowskiej. Wielkie dzieło mamy więc do spełnienia z woli Opatrzności Bożej. Częstochowa powinna odgrywać pierwszorzędną rolę. Częstochowa była religijnym i duchowym sercem Polski. Zawsze płynęło tu źródło, z którego rozchodziła się na całą Polskę żywa woda, odnawiająca życie narodu. Częstochowa nie przestała i dziś być tym sercem i tym źródłem. Od Twojego tronu Maryjo płynie nadzieja dla naszej Ojczyzny, Ojczyzny, w której z miłością chcemy patrzyć na bliźnich”.

Reklama

W modlitwie uczestniczyli: abp Wacław Depo, bp Andrzej Przybylski, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego z ojcami paulinami, kapituła Bazyliki Archikatedralnej, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, członkowie stowarzyszeń, ruchów i bractw, m.in. Żywego Różańca, Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, Rycerze Kolumba, Bractwa św. Józefa, Bractwa Męki Pańskiej, ministranci, przedstawiciele rzemiosła.

Beata Pieczykura/Niedziela

Na zakończenie nowenny 25 sierpnia na jasnogórskim szczycie o godz. 19 Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Jutro 26 sierpnia o godz. 11.00 na szczycie jasnogórskim zostanie odprawiona Suma pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Celebrować ją będą przedstawiciele KEP, którzy obradują na Radzie Biskupów Diecezjalnych. Tradycyjnie już zostaną ponowione Jasnogórskie Śluby Narodu, autorstwa Prymasa Tysiąclecia.

Tegoroczna uroczystość ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach Kościoła i narodu oraz stanowi przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

2021-08-25 20:57

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjne dni w Lipinkach

Niedziela rzeszowska 37/2022, str. VII

[ TEMATY ]

procesja maryjna

Weronika Mituś

Pierwsza w historii sanktuarium procesja zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny

Pierwsza w historii sanktuarium procesja zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny

„Niewiasta obleczona w słońce i wieniec z gwiazd dwunastu...” W Lipinkach przez wieki te słowa mają szczególny charakter ze względu na obecny tutaj kult Matki Bożej i jej cudowną figurę.

Bóg wybiera pewne miejsca, aby w nich w sposób szczególny była czczona Jego Matka. Takim miejscem są właśnie Lipinki, a potwierdzeniem jest oktawa chwały Maryi, która rozpoczęła się 14 sierpnia Mszą św. wigilii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. O godz. 18 w starym kościele zgromadzili się wierni, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich z okolicznych miejscowości oraz poczty sztandarowe, aby oddać cześć Matce Boga. Eucharystię sprawował i słowo wygłosił bp Jan Wątroba. Po Eucharystii wszyscy udali się na pierwszą w historii sanktuarium procesję zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, z nowo ufundowaną i poświęconą przez biskupa figurą zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta z Osobnicy wraz z wokalistami. W uroczystościach uczestniczyli również uchodźcy z Ukrainy, przebywający w domu rekolekcyjnym w Lipinkach.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję