Dziennikarz zapowiada, że w półtoragodzinnym wywiadzie Papież odpowie na wszystkie pytania. „Przybyliśmy z wieloma pytaniami i opuszczamy Watykan z wieloma odpowiedziami” – stwierdza Carlos Herrera. Są wśród nich pytania o stan zdrowia Ojca Świętego, będący ostatnio przedmiotem wielu spekulacji, zwłaszcza po operacji, którą Papież przeszedł na początku lipca. Pytany jak się czuje Franciszek odpowiada. „jestem żywy”. Wspomina, że „pielęgniarka uratowała mu życie" i podkreśla, że „to już drugi raz w moim życiu, kiedy pielęgniarka uratowała mi życie, pierwszy raz w 1957 roku". Odnosząc się do spekulacji na temat jego zdrowia, także ewentualnej rezygnacji z kontynuowania Posługi Piotrowej Franciszek odpowiada: „zawsze, gdy papież jest chory, pojawia się wiaterek lub huragan konklawe”.
Rozmowę między Jego Świątobliwością a Carlosem Herrerą będzie można śledzić w całości w programie "Herrera en COPE", 1 września od godz. 8 rano, na antenie COPE, w aplikacji oraz za pośrednictwem cope.es. Również na portalach społecznościowych z hashtagiem #ElPapaConHerrera.
Papież w drodze do Rzymu: w katechizmie znajdzie się potępienie użycia i posiadania broni nuklearnej
„Używanie broni nuklearnej jest niemoralne, a zatem jej potępienie musi wejść do Katechizmu Kościoła Katolickiego, i to nie tylko użycie, ale także posiadanie, ponieważ awaria lub szaleństwo jakiegoś władcy, szaleństwo jednego może zniszczyć ludzkość” - powiedział Ojciec Święty rozmawiając z dziennikarzami na pokładzie samolotu z Tokio do Rzymu. Franciszek wyraził też wątpliwości odnośnie do korzystania z elektrowni atomowych, zaapelował o walkę z karą śmierci, odpowiedział na pytania dotyczące nauczania Kościoła o wojnie sprawiedliwej i niestosowania przemocy, kwestii finansów watykańskich, a także zaburzeń społecznych w Hongkongu i wielu krajach Ameryki Łacińskiej.
Na początku spotkania papież podziękował towarzyszącym mu dziennikarzom za bardzo intensywną pracę w minionych dniach. Następnie przeszedł do odpowiedzi na pytania. Pierwsze zadał mu ks. Makoto Yamamoto z „Catholic Shimbum” o to, czego społeczeństwa zachodnie mogą się nauczyć od Kościoła na Wschodzie. Zapytał też o wrażenia Franciszka z pobytu w Nagasaki i Hiroszimie. Ojciec Święty odpowiedział, że społeczeństwa zachodnie, nazbyt często żyjące w pośpiechu, powinny nauczyć się od narodów Wschodu ducha kontemplacji, poezji, wykraczania poza to, co jest bezpośrednio uchwytne, immanentne. Natomiast mówiąc o Hiroszimie i Nagasaki przypomniał, że choć obydwa miasta łączy tragedia jako ofiar bomby atomowej, to w Nagasaki mógł też przypomnieć o męczeństwie chrześcijan.
CZYTAJ DALEJ