Jego celem jest z jednej strony podsumowanie doświadczeń działalności Spotkań Małżeńskich w dotychczasowym okresie pandemii, z drugiej zaś nakreślenie drogowskazów dalszej działalności w nowej rzeczywistości. Tę nową rzeczywistość wyraża nie tylko pandemia i jej konsekwencje w życiu psychicznym poszczególnych osób, ale także kryzys w Kościele. Przewidujemy dzielenie się przedstawicieli różnych Ośrodków Stowarzyszenia z różnych krajów, w jaki sposób i w jakim zakresie trudności jakie Spotkania Małżeńskie przeżyły w okresie pandemii, stały się szansą ich rozwoju.
Reklama
Świadectwa uczestników potwierdzają owocność zdalnych form działalności. Potrzebne jest ich uczenie się. Podczas różnych form pracy rekolekcyjnej, ich uczestnicy możliwość przeżycia w swoim małżeństwie dialogu jako drogi komunikacji. Warsztatowe rekolekcje prowadzone przez Spotkania Małżeńskie okazały się szczególnie owocne dla małżeństw w kryzysie. Wiele par wycofało z sądów pozwy rozwodowe. Przeważająca większość uczestników podkreśla odkrywczą wartość dialogu jaki jest im proponowany – tylko im dwojgu, bez żadnych ingerencji osób trzecich. Prowadzący rekolekcje – małżeństwa i kapłani – swoimi świadectwami inspirują ten dialog. Program przygotowania do sakramentu małżeństwa – tzw. Wieczory dla Zakochanych – pozwala na podjęcie dojrzałej decyzji o małżeństwie, również w wyniku dialogu dwojga. Oddzielny program jest przeznaczony dla kapłanów i osób życia konsekrowanego, a także alumnów seminariów duchownych. Dla wielu uczestników proponowany program pozwala odkryć na nowo wieź z Bogiem i Kościołem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zjazd wpisuje się ściśle w przesłania Roku Rodziny Amoris laetitia, co zostanie zauważone na Zjeździe. Kierunki pracy Spotkań Małżeńskich, a więc prowadzenie przygotowania do sakramentu małżeństwa w formie „Wieczorów dla Zakochanych”, towarzyszenie małżeństwom w pierwszych latach po ślubie, a w sposób szczególny małżeństwom w kryzysie podczas rekolekcji, coraz lepsze przygotowanie kapłanów do pracy z rodzinami, towarzyszenie rodzicom w ich więzi z dziećmi, pokrywa się z wskazaniami Papieskiej Rady ds. Świeckich, Rodziny i Życia jako kierunkami przygotowań do Światowego Spotkania Rodzin zaplanowanego w Rzymie w czerwcu 2022 r. Bezpośredni przełożony Spotkań Małżeńskich, kard. Kevin Farrell upoważnił Organizatorów Zjazdu do używania logo Roku Rodziny na materiałach zjazdowych. Zjazd odbywa się pod honorowym Patronatem Nuncjusza Apostolskiego, abpa Salvatore Pennacchio, Metropolity Krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego, Krajowego Duszpasterstwa Rodzin w Polsce, a także Marszalka Województwa Małopolskiego, Witolda Kozłowskiego.
Spotkania Małżeńskie są założonym w Polsce międzynarodowym stowarzyszeniem wiernych, którego Statut jest zatwierdzony przez Stolicę Apostolską. Spotkania Małżeńskie (Encounters of Married Couples) rozwijają się aktualnie w 14 krajach Europy i Ameryki. W różnych formach działalności uczestniczyło, jak dotąd, ok. 30 000 małżeństw i około 20 000 par przygotowujących się do małżeństwa. Z inspiracji Spotkań Małżeńskich w Polsce powstało analogiczne stowarzyszenie w Cerkwi Prawosławnej oraz w Kościele Chrześcijan Baptystów.
Więcej informacji na Zobacz