Reklama

Wiadomości

Minister rodziny: Polska poradziła sobie z kryzysem; rodzina priorytetem rządu

Polska poradziła sobie z kryzysem, a dbanie o rodzinę nadal jest priorytetem rządu - powiedziała w środę podczas pikniku rodzinnego w wielkopolskim Kotlinie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Do zgromadzonych na placu przed domem kultury powiedziała, że kiedy w marcu ub. roku rozpoczęła się epidemia koronawirusa, "to zapanował wielki strach o każde miejsce pracy". "To było zadanie bardzo trudne do wykonania, bo nikt nie miał recepty a epidemia dotknęła cały świat" - przyznała.

Działania, które podjął wówczas premier Mateusz Morawiecki - jak powiedziała - były jednoznaczne. "To troska o zdrowie i życie Polaków i ratowanie miejsc pracy" - mówiła.

Przypomniała, że opozycja wtedy krzyczała, że bezrobocie osiągnie wynik dwucyfrowy. "Tymczasem rząd znalazł pieniądze na to, żeby ponad 200 mld zł trafiło na ratowanie miejsc pracy. Dlatego jesteśmy liderem w Europie z niską stopą bezrobocia. Dlatego dzisiaj PKB w Polsce przyrasta" - zaznaczyła.

Polską gospodarkę, a więc i rodziny - jak powiedziała - wsparły wprowadzone i konsekwentnie realizowane programy. "Wiedzieliśmy, że na pandemii nie mogą stracić rodzice i seniorzy, a więc trzeba dbać o kontynuowanie programów społecznych: Rodzina 500 plus, Dobry Strat, Mama 4 plus, Maluch oraz trzynasta i czternasta emerytura. To były swoiste tarcze antykryzysowe" - powiedziała Maląg.

Podkreśliła, że nadal należy mówić o rozwoju Polski i rodzin, ponieważ rząd wprowadza kolejny program - Polski Ład.

Szefowa MRiPS przypomniała, że do tej pory na program Rodzina 500 plus trafiło ponad 165 mld zł. W ramach programu Dobry Start w tym roku na świadczenia dla dzieci złożono ponad 4 mln wniosków, czyli o 30 procent więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Poinformowała, że Rada Ministrów przyjęła ustawę o rodzinnym kapitale opiekuńczym, "czyli kolejne 500 zł trafi do rodziców na drugie lub kolejne dziecko, które będzie wypłacane w okresie od 12 do 36 miesiąca życia dziecka" - wyjaśniła.

Rodzice - jak powiedziała Maląg - sami zdecydują, czy będą pobierać świadczenie przez rok po tysiąc złotych miesięcznie, czy przez dwa lata po 500 zł, ponieważ „rodzice w Polsce pokazali, że umieją zainwestować w swoje dzieci" - podkreśliła.

Reklama

Powiedziała, że rząd - w ramach solidarności międzypokoleniowej - dba też o seniorów.

"Kiedy rozpoczynaliśmy rządy minimalna emerytura wynosiła 880 zł; dzisiaj jest to 1250 zł, a w przyszłym roku będzie to ponad 1312 zł" - przytoczyła liczby.

Dodała, że rząd w trosce o rodziny i seniorów zwiększa też nakłady na służbę zdrowia. "Kiedyś nakłady na służbę zdrowia wynosiły 70 mld zł rocznie, dzisiaj za naszych rządów jest to ponad 130 mld zł, plus wsparcie z programów rządowych. Do 2027 r. wzrosną one do 7 procent PKB" - powiedziała.

Z okazji 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej Marlena Maląg powiedziała, że 1 września to dzień "aby młodemu pokoleniu pokazywać bohaterów tamtego czasu, przypominać, ile ludzi musiało oddać życie, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce. To jest bardzo ważne, by kształtować patriotyzm w młodych ludziach, być wzorem do naśladowania i budować jak najlepsze relacje z drugim człowiekiem" - zaapelowała do zgromadzonych na pikniku.

W Kotlinie minister złożyła wieniec pod pomnikiem Poległych w II Wojnie Światowej. W Jarocinie oddała hołd poległym pod pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej. Wcześniej wiązankę kwiatów złożyła pod Pomnikiem Bohaterów w Kępnie.

Podczas pikniku przed Domem Kultury w Kotlinie każdy chętny mógł zaszczepić się szczepionką Johnson & Johnson. Uczestnicy zabawy mogli skosztować potraw, przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kotlinie. Dla dzieci przygotowano dmuchane zamki, występy artystyczne oraz gry i animacje z nagrodami.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ mhr/

2021-09-01 18:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co to jest dobro wspólne małżonków?

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

© Sondem/fotolia.com

Racją bytu małżeństwa i jego celem jest dobro małżonków, wyrażające się poprzez miłość oblubieńczą, wzajemną wierność implikującą bliską i trwałą więź dusz i ciał; wzajemną pomoc materialną i duchową oraz naturalny akt małżeński, zgodnie z moralnością zachowań seksualnych, a także zrodzenie i wychowanie potomstwa.

CZYTAJ DALEJ

Zawsze mamy wybór [WYWIAD]

2023-01-27 18:39

[ TEMATY ]

wywiad

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Wojciech Skiślewicz

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Dramat „E(ro)tycznie” i historia się za nim kryjąca stały się przyczynkiem do dyskusji o pojmowaniu cielesności i kobiecości, a także wpływie popkultury na społeczną podświadomość, o czym Zuzanną Kleiną rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: „E(ro)tycznie” zostało nagrodzone w 2022 roku w konkursie na najlepszą sztukę teatralną. Powiedz, czy myśl o napisaniu tego dramatu pojawiła się wraz z ogłoszeniem wspomnianego konkursu, czy też chodziła za Tobą już wcześniej?

CZYTAJ DALEJ

Papież do zwierzchników religijnych z Ukrainy: „Jestem blisko was i stale modlę się za Ukrainę”

2023-01-27 19:44

[ TEMATY ]

papież

Ukraina

religie

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Jestem blisko was i modlę się za was – zapewnił Franciszek delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), którą przyjął na audiencji 25 stycznia w bocznej salce Auli Pawła VI w Watykanie. Papież najpierw wręczył swym gościom tekst przygotowanego wcześniej orędzia, a następnie wygłosił do nich zaimprowizowane przemówienie.

Oto jego treść:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję